Anyátlan kölykök az utak mellett: ezt teheted, ha kis rókát találsz
Közzétéve: 2025. 06. 01 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 06. 01 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás
A rókák okozta gazdasági problémák és betegségek mellett állatjóléti szempontból is érdemes foglalkozni vörös bundás ragadozóinkkal. Utánajártunk, mit tehetünk értük.
A vadászok évente 90 000 rókát lőnek ki a túlszaporulat miatt. Az aranysakál elszaporodása, a mezőgazdaságban történt változások, az erdőgazdálkodás, a települések terjeszkedése – ami csökkenti a erdőket, ligetes helyeket –, egyre jobban bevezeti a vadakat a városokba, az ember által lakott területekre. Itt a róka könnyebben jut élelemhez, a szemetesekbe kidobott ételek között keresgélve. De remek táplálékot nyújt számukra a városokban egyre jobban elszaporodó patkányok és egyéb rágcsálók száma is, és a szaporodás szempontjából is előnyös a meleg, városi környezet, hiszen a kotorékban melegebb van, nagyobb esélyjel maradnak életben a kölykök is.
Az emberhez való vonzódásuk azonban nemcsak a túlszaporulat miatt aggályos, a betegségek is jobban terjednek.
A toportyán és a róka ugyan közös területen osztozik, mégsem ellenfelei egymásnak a vizsgálatok szerint. Az aranysakálok elszaporodása az elmúlt évtizedekben nem volt befolyással a rókák számarányára. Ennek ellenére a 120–130 000-es populációból átlagban minden negyedik róka éli meg az első életévét a közlekedési balesetek és az állomány ritkítása miatt.
A róka olyan vadállat, amely a mezőgazdaságnak is hasznot hozhat, hiszen az egyik legfőbb tápláléka a pocok, ám ennek feltétele, hogy élőhelye megmaradhasson az emberlakta települések határaitól távol.
A rókák a természetben a nyulaknál a betegségek terjedését is meg tudják akadályozni. A beteg, könnyű prédát elkapják, így megakadályozva a fertőzés terjedését. Az általuk terjesztett betegségek, a veszettség vagy a rókák öttagú galandférge miatt az emberek számára is halálos kór, a humán alveoláris echinococcosis egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelent. Míg előbbi ellen a Nébih rendszeres vakcinázási programjai megoldást nyújtanak, utóbbi betegséget még csak most kezdik el feltérképezni.
Ha a róka túlélte az autóval való ütközést, az első, amit természetszerető emberként tennénk, főként tavasszal, a szaporodás időszakot követően az, hogy ellenőrizzük, kölykei vajon a közelben vannak-e. A kis rókákat azonban a jogszabályok értelmében nem is olyan egyértelmű, hogy meg lehet-e menteni, hiszen kilőhető vadnak számítanak. A vadászati rendelet és más, törvényi erejű rendeletek ellentmondóak azzal kapcsolatban, mit tehetünk.
Amennyiben valaki vadászterületen, vagy azon kívül vadat talál és azt befogadja, bármilyen célból magához veszi, megsérti a vadászatra jogosult tulajdonjogát, mert a vad elfogásával, befogásával a vad a vadászatra jogosult tulajdonába kerül. Tehát, akár az arra jogosult vadász, akár a jogosulatlanul vadászó orvvadász ejti el, vagy fogja el a vadat, a vad a vadászatra jogosult tulajdonába kerül. Ugyanez a helyzet, ha állatvédő, vagy állatszerető emberek elhagyottnak tűnő utódokat, sérült vadat találnak, és mentési célból elviszik magukkal, a vad ilyen formájú befogásával is az a vadászatra jogosult tulajdonába kerül, így a jogtalan elvitellel ezt a tulajdonjogot sértik meg
– foglalja össze az Állatvédelem és vadászat összefüggései című kiadványban a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány. Mindemellett az állatkertek létesítésével foglalkozó rendelet értelmében tarthatóak vörös rókák hazánkban, így még az állatmentők számára sem egyértelmű sokszor, hogy mi a teendő, ha anyátlan-apátlan kölyök rókákat talál valaki.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A befogott kis rókák mentésének jogi háttere azonban nemcsak ezért nehézkes, bár sokan úgy gondolják, hogy visszavadíthatóak lennének, ez nem minden esetben van így. Képzett és a vadállatmentésben szakavatott ember szükséges ahhoz, hogy imprintálódás nélkül életben tudjon tartani egy kölyök állatot, mondta a We love Dogz-nak egy állatmentő. Ha ugyanis a kritikus tanulási időszakban az ember kezéhez szokik egy vadállat, a természetbe visszakerülve számos problémával szembesülhet.
A saját fajtársainak viselkedését fel nem ismerve nehezebb dolga lesz mind a táplálékszerzés, mind a territoriális konfliktusok elkerülésekor, de a reakcióideje is csökkenhet, ha emberekkel találkozik, hiszen kölyökként nem ivódik bele az a tartós stressz, ami később megmentheti az életét.
Az állatmentő szerint a legjobb, amit tehetünk, ha a természetre bízzuk a rókákat, minden szempontból. Azt javasolja, ne is etessük őket, hiszen akkor könnyen a lakott területekre szoknak, oda ellenek, amivel nemcsak a mi környezetünkre lehetnek befolyással, hanem szomszédainkéra is. A rókák nem maradnak meg annál a háznál, ahol rendszeresen táplálékhoz jutnak, és nem mindenki örül majd annak, ha Vuk és társai beköltöznek a kert végébe. Sokan keresik fel a különböző állatmentő szervezeteket amiatt, hogy a fészerbe született kölyköket vigyék el valahová, erre azonban nekik sincs lehetőségük. Ha a róka otthonául választott a területet, az egyetlen, amit tehetünk, hogy megvárjuk, hogy maga álljon tovább. Ebben azzal tudjuk segíteni, ha nemcsak nem etetjük, de például a szemetet is olyan formában gyűjtjük, hogy se a vörös bundások, se a rágcsálok ne férjenek hozzá. Ha a terített asztal kiürül, a róka is tovább áll majd.
A veszettség heveny, agy- és gerincvelőgyulladással járó vírusos betegség. Elsősorban a veszett állat harapásával, marásával terjed, és általában halálos kimenetelű. Ezért is fontos, hogy a természetben ne próbáljunk vadállatokat simogatni. A vírus valamennyi melegvérű állatot megbetegíthet, így a házi és vadon élő emlősállatok minden fajában kialakulhat a betegség, ezért is fontos, hogy házi kedvenceink megkapják mindig a szükséges oltásokat. Továbbá az ember is megfertőződhet.
Hatékonyan lehet védekezni a betegségek ellen, de ehhez elengedhetetlen a felelősségteljes magatartás és az alapvető higiéniai szabályok betartása. Azonban ha látunk egy még élő sérült rókát, fontos, hogy ne fogjuk meg a kezünkkel, hanem húzzunk gumikesztyűt, és amennyiben rendelkezünk vele, egy pokróccal takarjuk le, amíg a segítség megérkezik. Ezzel is csökkentve a különböző fertőzések lehetőségét.
Az etológusok és természetvédők körében csak "a rókák őrült októbere" (october crazies) néven ismert jelenség során ugyanis még a kézhez szoktatott, az éppen a szőrváltáson átesett és ivarzó rókák is teljesen elvadulnak. A vadonban élő társaik ugyanezen mennek keresztül. Mivel ez a territórium kijelölésének az időszaka is, saját szüleikkel, alomtestvéreikkel is agresszíven viselkednek. Sok laikus állatmentő hiheti azt, hogy sikeresnek bizonyult a visszavadításuk, ha ebben az időszakban engedi őket útjukra. Ez az időszak azonban átmeneti, ahogy neve is mutatja, általában egy hónapig tart.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Burjánzik az alga a népszerű nyaralóhelyeken: veszélyes lehet a kutyákra is
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc