Új tanulmány világított rá, hogy a kutyáink egyre jelentősebb természeti károkat okoznak

Promo app

Töltsd le a We love Dogz appot!

Letöltés
A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Új tanulmány világított rá, hogy a kutyáink egyre jelentősebb természeti károkat okoznak

Közzétéve: 2025. 06. 09 - Fotók: Getty Images Hungary; welovedogz.hu • 3 perc olvasás

két kutya a természetben

Egy friss tanulmány, amely az ember legjobb barátját világítja meg egy új szemszögből, arra utal, hogy kedvenceink a természet legnagyobb ellenségei lehetnek.

A házi kutyák környezeti hatásait vizsgáló kutatás arra jutott, hogy négylábú társaink messzemenő negatív következményekkel járnak a vadon élő állatokra, az ökoszisztémákra és az éghajlatra nézve is.

Border colliek fekszenek a fűben ÁÉK Válóczi

A kutyák környezeti hatásai megdöbbentően negatívak lehetnek

A Curtin Egyetem új kutatása szerint – amely a házi kutyák eddig kevéssé vizsgált környezeti hatásaira fókuszál –, komoly és sokrétű fenyegetést jelentenek ezek az állatok a természetes élővilágra, az ökoszisztémákra és az éghajlatra. Míg a macskák által okozott ökológiai károkat már széles körben tanulmányozták, ez az új kutatás azt találta, hogy a kutyák – mint a világ leggyakoribb nagy testű ragadozói – szintén jelentős, több szinten jelentkező környezeti veszélyt hordoznak.

A kutatás vezetője, Bill Bateman docens, a Curtin Egyetem Molekuláris és Élettudományi Karának munkatársa elmondta, hogy az ember tulajdonában álló, házi kutyák zavarják és közvetlenül is károsítják a vadon élő állatokat – különösen a part menti madarakat – még akkor is, ha pórázon vannak vezetve. „A ragadozó viselkedésen túl (például az állatok üldözése), a kutyák által hátrahagyott szagok, vizelet és ürülék még jóval a kutyák távozása után is megzavarhatják az állatok viselkedését” – mondta Bateman docens.

Tanulmányok kimutatták, hogy például az Egyesült Államokban a szarvasok, rókák és hiúzok kevésbé aktívak vagy teljesen elkerülik azokat a területeket, ahol rendszeresen sétáltatnak kutyákat – még akkor is, ha a kutyák épp nincsenek jelen. A kutyaürülék emellett szennyezi a vízfolyásokat és gátolja a növények növekedését, míg a kutyák tisztítására és paraziták elleni védelmére használt vegyszerek lemosódása mérgező anyagokat juttathat a vízi környezetekbe. Ezen felül a háziállatok számára készült élelmiszeripar – amelyet a hatalmas globális kutyapopuláció tart fenn – jelentős szén-dioxid-kibocsátással, valamint föld- és vízhasználattal jár

– magyarázza a kutatás vezetője.

Bateman docens szerint ezeknek a kihívásoknak a kezelése körültekintő egyensúlyozást igényel a környezeti károk csökkentése és a kutyák – mint társ- és munkakutyák – pozitív szerepének megtartása között.

Mi lehet a megoldás a kialakult helyzetre?

„A kutyák rendkívül fontos szerepet játszanak az emberek életében – a társaságtól kezdve egészen a természetvédelmi munkákban való részvételig, például nyomkövető kutyaként. Ugyanakkor a házi kutyák globálisan óriási száma, valamint néhány gazda nemtörődöm vagy tudatlan viselkedése olyan környezeti problémákat okoz, amelyeket már nem hagyhatunk figyelmen kívül” – emeli ki Bateman docens.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

A tanulmány rávilágít azokra az akadályokra is, amelyek a fenntartható háziállattartás útjában állnak. Megállapították, hogy bár a kutyaeledel-ipar kulcsfontosságú tényező a nemzeti fenntarthatósági akciótervekben, a kutyatartók mindössze 12–16%-a hajlandó többet fizetni a környezetbarát tápért – főként a növekvő költségek miatt. Emellett a gazdák körében tapasztalható tudáshiány a kutyák környezeti hatásaival kapcsolatban tovább súlyosbítja a helyzetet.

„Sokan egyszerűen nincsenek tudatában annak, hogy kutyájuk milyen károkat okozhat a természetben – az élővilág zavarásától kezdve az ökoszisztémák szennyezéséig. Másokat az a gondolat tart vissza, hogy az ő egyéni viselkedésük úgysem számít – így alakul ki a közlegelők tragédiája, ahol a közösen használt területek, például a strandok és erdők fokozatosan leromlanak.

két kutya mentőmellénnyel úszik a tóban

Bateman docens elmondta, hogy szerintük a sérülékeny fajok védelmében szükség lehet korlátozó intézkedésekre – például arra, hogy kitiltsák a kutyákat bizonyos érzékeny területekről. Ám azt is hozzátette, hogy ez még önmagában nem elegendő. Olyan együttműködésre lenne szükség a kutyatartók, a természetvédelmi szervezetek és a döntéshozók között, amely lehetővé teszi a háziállattartás és a környezetvédelem közötti egyensúly kialakítását.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

DOGZ Fesztivál

Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!

Kövess minket!

természetvédelem kutyasétáltatás felelős gazda felelős kutyatartás gazda felelőssége kutya hatása ürülék

Kapcsolódó cikkek