A helytelen etetés és a mozgás hiánya vezethet ehhez a súlyos betegséghez

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A helytelen etetés és a mozgás hiánya vezethet ehhez a súlyos betegséghez

Közzétéve: 2024. 01. 18 • 3 perc olvasás

2024_01_gettyimages-1297052962-1-scaled-e1705064278185-1024x536.jpg

A gazdik általában nem ismerik fel időben a betegség tüneteit, és a kezelés során sem mindenki ad bele mindent a kutyája gyógyításába.

A kutyák cukorbetegsége egyre gyakrabban előforduló probléma. A helytelen etetés, a mozgás hiánya és az elhízás mind olyan kockázati tényezők, amelyek rendkívül megnövelik a betegség kialakulásának esélyét.

Bár rengeteg információ áll a gazdik rendelkezésére a témában, sajnos manapság sem minden gazdi tudja, mi is lenne a teendő, ha a sikertelen megelőzés következtében kedvence cukorbeteggé válik.

2024_01_gettyimages-172889937-scaled-e1705064117958.jpg A kutyák cukorbetegsége gyakran a nem megfelelő táplálás miatt alakul ki

Egy tünetes kutya esetében már nincs gyógymód, csak kezelés

Dr. Kövess-Bodó Andrea állatorvos 15 éve dolgozik a szakmában. Tapasztalatai szerint a kutyatartók jelentős része egyáltalán nincs tisztában a különböző, az ebeknél egyébként gyakran előforduló betegségek tüneteivel. Így a cukorbetegség esetében sem mindig kerülnek időben szakemberhez az állatok.

„Cukorbetegség esetén általában a hirtelen fogyás, a megnövekedett vízfogyasztás és az ennek következtében felmerülő gyakoribb sétaigény vagy bevizelés kelti fel a gazdik gyanúját, hogy valami nem stimmel. A legtöbb esetben nem jönnek konkrét kórismével, hogy cukorbetegségre gyanakodnak, de egyre többször veszik igénybe az internetes keresőket. Ilyenkor egészen elképesztő diagnózisokat tudnak felállítani”

– meséli az állatorvos.

Úgy látja, hogy hazánkban egyelőre nem jellemző, hogy a kutyákat elvinnék rendszeres rutinvizsgálatokra. Ennek egyik oka lehet, hogy bizonyos esetekben költségesebb laborvizsgálatra is szükség van az állat állapotának pontos felméréséhez. Így a gazdik és kedvenceik már panasszal érkeznek a rendelőbe, cukorbetegség esetén pedig a kialakult helyzet már nem visszafordítható.

2024_01_gettyimages-185094249-scaled-e1705064017929.jpg

A két véglet

Egy cukorbetegségben szenvedő állat gondozása sok odafigyelést, tudatosságot, a speciális igények miatt pedig költségesebb tartást eredményez. Dr. Kövess-Bodó Andrea szerint változó, hogy ennek fényében hogyan reagálnak a gazdik a diagnózisra.

„Van, akit teljesen lesújt a hír, és hatalmas nyűgnek éli meg, hogy változtatnia kell a kutya táplálásán, vagy inzulinoznia kell. Ilyenkor jönnek a kifogások, hogy mit miért nem tud megoldani. Szerencsére azonban többségben vannak azok, akik hálásak, hogy megvan a probléma oka, és kezelhető a betegség. Bár érthető módon nyilván senki sem lesz boldog ennek időigénye és anyagi vonzata miatt.”

Az állatorvos azt is elárulta, hogy sajnos találkozott már olyan esettel, amikor a kezeletlen cukorbetegség egy állat életébe került. De olyan is megtörtént, hogy egy gazdi eutanáziát kért a kutya cukorbetegségére hivatkozva.

2024_01_gettyimages-1257791187-scaled-e1705063927987.jpg

Hatalmas a gazdi felelőssége

A szakértő hangsúlyozza, hogy cukorbetegség esetén a kutya kezelésében a gazdi vállát nyomja a legnagyobb felelősség, és az emberek hozzáállásán múlik a siker.

„Ezt a betegséget alapvetően a gazdi kezeli otthon, az orvos csak a kontrollvizsgálatok alkalmával látja az állat állapotát, és ha szükséges, módosít a kezelésen. A többségnek, aki valóban tenni akar a kedvence állapotának javulásáért, részletesen elmagyarázzuk, mi a teendő, és meg is csinálják, amit kell. Kapnak részletes írásos tájékoztatót is, hogy otthon nyugodtan átolvashassák. Fontos, hogy megértsék, mire miért van szükség, mert így nem kezdik el keresni a kiskapukat.”

Mivel a cukorbetegség kezelése nem egyszerű, fontos lenne, hogy a gazdik a megelőzésre fektessék a hangsúlyt. Ez is a felelős állattartás része, ám ezzel sajnos még mindig akadnak, akik nincsenek tisztában.

Légy felelős gazdi, és tudj meg mindent arról, hogyan ismerhető fel a kutyák cukorbetegsége.  Ide kattintva megtalálod cikkünket, amiben részletesen írunk erről az alattomos betegségről és arról, hogyan hogyan ismerheted fel idejében.

Kövess minket!

cukorbetegség kutya cukorbetegség kutya cukorbetegség okai

Kapcsolódó cikkek

Egészség

bordeaux-i dog kölyök vakarózik

8 ok, amiért sokat vakarózhat a kutya: komolyan kell venni!

Egészség • 4 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás