Ilyen egyszerű megóvnod kutyádat minden bajtól: orvost kérdeztünk
Közzétéve: 2025. 04. 25 - Fotók: PetWiseCare; welovedogz.hu • 6 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 25 - Fotók: PetWiseCare; welovedogz.hu • 6 perc olvasás
Dr. Piller Pálmával, a PetWiseCare online állatorvosi ügyelet alapítójával, a közelgő DOGZ Fesztivál egyik előadójával a rutin ápolási teendőkről, illetve egészségvédő gyakorlatokról beszélgettünk.
Dr. Piller Pálma: Úgy gondolom, fontos tisztában lenniük az élettani alaptételekkel, amiket mi az elsősegély-tanfolyamokon meg is tanítunk ellenőrizni a gazdiknak. Az nagy segítség például, ha tudják, mennyi a kutyájuk nyugalmi pulzusa, légzésszáma, így azt is észreveszik, ha ezek megváltoznak. A testtömeg, illetve a fizikai kondíciók változásait is folyamatosan nyomon kellene követniük a gazdiknak, bár sokan nem jól mérik fel, mi az ideális súly a kutyájuk esetében. A szőrzet rendszeres átnézése, a szemkörnyék ellenőrzése, továbbá a szájüreg ellenőrzése is rendszeres teendő. Azt tapasztalom, hogy sokan nem szoktak rendszeresen belenézni a kutya szájába, pedig ez lényeges lenne. Nem elég csak az elülső fogakat ellenőrizni, hanem a hátsó fogakat is meg kell vizsgálni. Hiába szépek és fehérek az elülső fogak, gyakran hátul jelentkezik a fogkövesség. Ehhez a szájszegletet széthúzva, leghátra is be kell nézni.
Idetartoznak még a mancsok, a pocak, az emlők, a péra (a nőstény nemi szerve – a szerk.), valamint a végbélkörnyék ellenőrzése, átvizsgálása. Utóbbiak esetében arra kell figyelni, hogy a terület szép tiszta-e, nincs-e folyás vagy bármilyen oda nem illő dolog. A bűzmirigyet is rendszeresen ellenőrizni kell vagy állatorvosnak vagy kutyakozmetikusnak; ez főként a kis testű fajtáknál gyakori probléma.
A karomvágást is említhetjük, amitől sok gazdi tart; ebben az esetben az állatorvostól vagy egy kozmetikustól kérhetnek segítséget. Évente egyszer minimum el kell vinni az állatot az oltással egybekötött orvosi vizsgálatra. Ilyenkor érdemes külön kérni a doktort, hogy alaposan nézze át a kutyát, és egy vérvizsgálat is indokolt lehet, főként idősebb ebek esetében. És természetesen nem szabad elfeledkeznünk a külső és belső paraziták elleni folyamatos védelemről, ami szintén elengedhetetlen.
Dr. Piller Pálma: Az egyik ilyen a karmok állapota. Néha borzalmas állapotú, hosszú, lenőtt karmokat látunk a rendelőben, amelyek akár már a mancspárnába is bele vannak nőve. Ez nagyon fájdalmas, egyúttal deformációt tud okozni a mancsban, az ízületekben. A bűzmirigy ellenőrzése is gyakran elmarad, de mivel a feltelt bűzmirigy elég szagos, illetve a kutyák többsége „radíroz” is ilyenkor, így a gazdák általában észre szokták venni, ha baj van. Sajnos itthon még nem annyira elterjedt a kutyák fogazatának rendszeres ellenőrzése, illetve ápolása. Sok idős kutya érkezik már súlyos fogkövességgel, ínygyulladással, rothadó fogakkal; ez az állapot hosszú évek alatt alakul ki. Ennek többnyire az az oka, hogy a gazdák félnek az altatástól.
Természetesen minden orvosi beavatkozásnak van kockázata, de a megfelelő megelőző vizsgálatok, mint a szívultrahang és a vérlabor, valamint egy jól felszerelt klinikán, aneszteziológus bevonásával minimalizálható az esetleges problémák fellépésének lehetősége. Nálunk akár 17-18 éves kutyákat is szoktunk gond nélkül altatni.
A félelem egyik fő forrása az a tévhit, hogy az állatorvos könnyen túladagolhatja az altatószert. Ez azonban nem egy valós félelem, hiszen mindig pontosan a testtömegének megfelelő altatószert kap az állat, és sok helyen már aneszteziológus állatorvos is felügyeli a megfelelő altatást, valamint modern altatógépekkel dolgozunk, így nem kell ettől tartani.
Dr. Piller Pálma: A kis testű kutyák hajlamosabbak a fogászati problémákra, egyrészt a nyáluk pH-ja miatt, másrészt azért, mert a kis testű fajtáknak (például a yorkshire terrier, a csivava, a tacskó) gyakran szűkebb az állkapcsa, de ugyanannyi foguk van, mint nagyobb kutyáknak. Ez zsúfoltságot okoz, ami kedvez a lepedék lerakódásának és fogkőképződésnek.
Sok kis kutyát kényeztetnek puha falatokkal, nedves táppal vagy házi kosztos ételekkel, amit nem kell alaposan megrágni, így nem koptatja le úgy a fogakon kialakult plakkot, mint a száraz eledel.
Az ízületi problémákra pedig a nagyobb testű fajták hajlamosabbak. Esetükben már kölyökkortól nagyon oda kell figyelni az ízületek állapotára, a megfelelő táplálásra, és akár már ízületvédő készítményeket is indokolt adni nekik. Ez a sportnál is nagyon fontos. Ugyanígy a nagyobb kutyákra jellemzőbb a testfelépítésük miatt a gyomorcsavarodás; például a német dogok kifejezetten hajlamosak rá. Ezt megelőzendő nem szabad hagyni, hogy az állat egyszerre sokat egyen, vagy étkezés után szaladgáljon. Továbbá létezik egy prevenciós beavatkozás is, amikor a gyomrot műtéti úton rögzítik a hasfalhoz a gyomorcsavarodásra hajlamos fajtáknál.
Dr. Piller Pálma: Az említett gyomorcsavarodásnak kezdetben például olyan nagyon enyhe tünetei vannak, mint az öklendezés; ha már elkezd a has szemmel láthatóan tágulni, akkor előrehaladott állapotról beszélünk. De a levertség, a bágyadtság és a láz is lehetnek akár a nagyon súlyos babézia első tünetei. Így azt mondom, az étvágytalanság, a folyamatos hányás, a súlyos hasmenés, a légzési nehézség, a görcsök és a remegés, továbbá az, ha az állat nem ürít, illetve ha bárhonnan vérzik (véres széklet, vizelet is), azonnali orvosi ellenőrzést kívánnak. Ugyanígy ha bármilyen puklit fedez fel a gazda a kutyán, azt is meg kell mutatni a doktornak, mert akár daganat is lehet. Kivéve, ha az oltás helyén az oltás utáni napokban alakul ki duzzanat, mert az normális. Az apróbb sebeket, sérüléseket azonban otthon is el lehet látni, többek között ezt is megtanítjuk a kutyaelsősegély-tanfolyamon hozzánk jelentkező gazdiknak a PetWiseCare-nél.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Dr. Piller Pálma: Létrehoztunk egy online felületet, ahol heti 7 nap, az év 365 napján tudnak állatorvossal, vagy akár trénerrel, illetve egyéb szakemberekkel beszélni a gazdák. Nagyon átfogó szolgáltatást kínálunk állatorvosi tanácsadással, ahol bármilyen kérdést fel lehet tenni. Gyakran fényképet, videót is küldenek a kutyatartók, de történt már olyan is, hogy a Heimlich-manővert magyaráztuk el a segítségkérőnek, aminek hála a kutya nem fulladt meg, és időben odaértek vele a rendelőbe. Cukorbeteg állatok gondozásával kapcsolatban is rendszeresen segítünk, de másodvéleményért vagy a laboreredmények elemzésével kapcsolatban is gyakran fordulnak hozzánk. Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy egy adott problémával szükséges-e azonnal orvoshoz fordulni. Ez főként vidéken nagyon jelentős, ahol gyakran nincs állatorvosi ügyelet. Ennek köszönhetően nagyon sok időt és pénzt spórolnak meg a gazdák. Jelenleg reggel 6 órától 24 óráig vagyunk elérhetőek, de pár hónapon belül már 24 órás ellátást tudunk biztosítani.
Dr. Piller Pálma: A PetWiseCare oldalán, ahol kétféle csomag közül választhatnak az állattartók. Az egyik egy online állatorvosi tanácsadás, a másik pedig egy klubtagság. Mindkettő előfizetéshez kötött és havi díjas (bármikor lemondható), belépés után pedig korlátlanul lehet kérdezni. Klubtagság esetén hozzáférhető egy tudástár, valamint keddenként visszanézhető előadásokat is hallgathatnak a tagok; számos kedvezménykupont tudunk biztosítani számukra különféle termékekre, szolgáltatásokra, valamint találkozókat és más eseményeket is szervezünk a részükre. A célunk az, hogy létrehozzunk egy tudatos gazdiközösséget, akik hiteles forrásból tájékozódhatnak kedvencüket illetően.
Dr. Piller Pálma előadóként részt vesz a május 1-jei ingyenes DOGZ Fesztiválon a Városligetben, ahol a fogápolás témakörét járja körül részletekbe menően. A családi program további részleteit, valamint a regisztrációs felületet az alábbi linken éred el. Minden kutyásra számítunk!
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
A nedves fű a kutyák egyik legnagyobb ellensége: elmondjuk, miért
Egészség • 2 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 percA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás • 2 perc