9 mérgező virág, amely veszélyes a kutya számára
Közzétéve: 2025. 06. 10 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 06. 10 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Számos növényről köztudott, hogy károsak az egészségre – a gyöngyvirággal vagy a borostyánnal kapcsolatban csak keveseket kell figyelmeztetni.
Azonban vannak olyan virágok, amelyek ártalmas hatásai kevésbé ismerték. Ezeket vesszük most sorra, képekkel is segítve az egyes virágok felismerését.
A bolondító beléndek (Hyoscyamus niger) nem véletlenül kapta a nevét: a benne lévő atropin ugyanis gátolja a paraszimpatikus idegrendszer működését. A növénynek igen átható szaga van, és mind frissen, mind szárítva nagyon mérgező ahogy az emberekre, úgy az állatokra is. Külseje azonban igen impozáns, így sokan gondolhatnak arra, hogy meghagyják kertükben a szép virágot, azonban elővigyázatosságból ezt nem javasoljuk.
A pompázatos hortenziafajok szintén mérgezőek.
A virágok és a levelek ugyan kevesebb cianogén glikozidokat tartalmaznak, de ha észrevesszük, hogy gyermekünk, vagy a házban, illetve ház körül élő állataink megkóstolták a növény bármely részét, azonnal vigyük orvoshoz! A mérgezés leggyakoribb tünetei a nehézlégzés, oxigénhiány, hasmenés, hányás, kimerültség, depresszió. Nagyobb mennyiségű növényi rész elfogyasztása esetén szív- és légzési elégtelenséget tapasztalhatunk
– figyelmeztet az agroforum.hu.
Az ablakok népszerű éke, a muskátli elfogyasztása erős hányással járhat, a növénnyel való érintkezés pedig bőrirritációt okozhat a kutyáknál.
A szemet gyönyörködtető boglárka (Ranunculus) megrágása vagy elfogyasztása hólyagosodást idézhet elő az állat szájában, ami nagy fájdalommal jár.
A pünkösdi-, vagy más nevén bazsarózsa (Paeonia) minden része mérgező. Elfogyasztása után hányás, krónikus hasmenés jelentkezhet, továbbá gyomor- és bélgyulladás, vese- és idegrendszeri károsodás alakulhat ki.
Sokan tévesen a pitypangot hívják kutyatejnek, a szárában lévő fehér nedv okán. Valójában azonban két különböző növényről van szó, s míg a pitypang, avagy gyermekláncfű akár még jót is tehet kedvencednek, addig a kutyatej (Euphorbia cyparissias) minden része mérgező. Fogyasztása hányással, hasmenéssel, a nedvével való érintkezés pedig bőrirritációval járhat.
A pitypang említett pozitív hatásairól ebben a cikkünkben írtunk.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Az őszirózsafélék családjába tartozó krizantém (Chrysanthemum) szintén okozhat hányást, hasmenést, illetve görcsrohamokat, így vigyázni kell vele.
A begónia (Begonia) csípős nedve nyálkahártya-irritációt, hólyagokat, valamint helyi duzzanatot válthat ki. Utóbbi súlyos esetben akár fulladáshoz is vezethet.
Ragyogó külseje ellenére a szobai ciklámennel (Cyclamen persicum) is ajánlott vigyázni, mert a levelei és a virága enyhén, míg a gumója súlyosan mérgező. Előbbiek elfogyasztása esetén jellemzően enyhébb emésztőrendszeri tünetek jelentkeznek, azonban a gumója súlyos fájdalmat, görcsöket, allergiás rohamot, de akár idegbénulást vagy halált is előidézhet.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezeket a nyári gyümölcsöket biztonsággal eheti a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc