Ilyen hosszú ideig tudják a kutyák visszatartani a szükségüket
Közzétéve: 2024. 06. 01, Frissítve: 2025. 06. 26 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 06. 01, Frissítve: 2025. 06. 26 • 3 perc olvasás
Életritmusunk egyre csak gyorsul, ami kedvenceinkre is hatással van. A legtöbb gazdi valószínűleg elgondolkodott már azon, hogy mennyi időre hagyhatja magára a kedvencét. Nem pusztán amiatt töprengünk ezen, mert tudjuk, hogy az ebek is elunhatják magukat és hiányozhat nekik a gazdi, hanem azért is, mert a természet őket is hívhatja.
Következő cikkünkből kiderül, mennyi ideig tudja visszatartani a szükségét egy átlagos kutya. Valamint arra is kitérünk, milyen egészségügyi következményei lehetnek annak, ha túl gyakran és túl hosszú ideig kényszerítjük bele őket ebbe a helyzetbe.
A legtöbb egészséges, felnőtt kutya egy órával étkezés után könnyedén és szívesen végzi el a dolgát. Szükség esetén azonban sokkal tovább vissza tudják tartani az ürüléküket. Egy egészséges, felnőtt kutya akár 12 órán keresztül, számos esetben még annál is tovább képes az ingert elnyomni. A vizeletét egy felnőtt eb akár 7-8 órán keresztül is vissza tudja tartani.
7 éves kor felett és 6 hónapos kor alatt (ahány hónapos a kutya + 1 óra lesz az irányszám) a helyzet nagyon más is lehet. Előfordulhat, hogy óránként is le kell vinni ezeket a jószágokat. Az utóbbi esetben a visszatartó képesség teljes kialakulása lesz az indok. Az előbbi esetében pedig az inkontinencia, a kognitív diszfunkció vagy más fiziológiai változások állhatnak a háttérben.
Ezekben az esetekben, ha nem tudod megoldani, hogy ilyen sok alkalommal vidd le kedvenced, jó szolgálatot tehet a kutyapelenka. Persze ne ijedj meg, nem a kutyusra kell adni a pelust! Erre a célra gyártanak földre teríthető változatot, kifejezetten kutyák részére. Nagyon hasznos lehet, de ha nem jól használod, káros is lehet. Érdemes elolvasnod ezt a cikkünket, amiből azt is megtudhatod, mikor ajánlják és mik lehetnek a hátrányai a használatának.
Az azonban, hogy akár 12 vagy 7-8 órán át is tudnak magukon uralkodni, nem jelenti azt, hogy jól is esik nekik a szükségüket szorongatni. Gondolj csak bele, neked milyen kellemetlen érzés, amikor hasonló helyzettől szenvedsz! Sőt, te általában tudatában vagy annak, mikor lesz lehetőséged kimenni legközelebb, egy eb azonban nem feltétlenül tudja meghatározni, mikor érsz haza.
Tudjuk, hogy nem mindig egyszerű a kutyatartást az élet más területeivel összeegyeztetni. Ezért álljon itt az aranyszabály: egy egészséges, átlagos felnőtt kutyának 8 óránként alkalmat kell biztosítani arra, hogy elvégezhesse a dolgát. Ennek az elmulasztása nemcsak számodra lesz stresszes a takarítás miatt, de a kutya számára is igen kellemetlen. Kedvenced szeretne neked megfelelni, és nem bepisilni, ráadásul az inger keltette stressz is erősen munkál benne ilyenkor.
Ahogy arra már az előbb is utaltunk, a kialakult helyzet stresszessé teheti a kutyát. És persze az is, ha próbál megfelelni, de mégsem tudja visszatartani, így bekakil-bepisil. Te pedig emiatt csalódott leszel, rosszabb esetben kiabálsz vele, ne adja a jóisten, az orrát is belenyomod a baleset bizonyítékába. Emiatt arra kérünk, hogy soha, de soha ne büntesd a kutyád emiatt! Ha tudod, hogy te hibáztál, vagy önhibádon kívül kerültél olyan helyzetbe, hogy nem értél haza időben, akkor főként nem lehetsz kedvencedre mérges.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ha azonban úgy érzed, hogy ennyi időt még ki kellett volna bírnia az állatnak, és többször is előfordult már, hogy bekakilt és/vagy becsurrantott, mindenképpen vidd el az állatorvoshoz! Ahogy írtuk is fentebb, a bepisilést okozhatja inkontinencia, a kognitív funkciók romlása vagy más fiziológiai változások. A bekakilás pedig eredhet allergiából, vírusos fertőzésből, parazitákból és hasnyálmirigy-gyulladásból is, csak hogy néhányat említsünk.
Ide kattintva arról írunk, hogy mit jelezhet még, ha az eb a házban kakil, ebben a cikkben pedig az időskori inkontinenciáról olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezek a kutyák csak etetőszékben képesek enni: eláruljuk, miért
Egészség • 2 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc