Behódoló viselkedés a kutyáknál: gyakran félreértik a jeleit
Közzétéve: 2025. 07. 07 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 07 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A kutyád hajlamos behúzni a fülét, vagy a hasát mutatni neked vagy idegeneknek? Úgy tűnik, visszahúzódóbb vagy félénkebb, mint más kutyák? Ezek a viselkedésminták behódoló személyiségre utalhatnak.
A behódoló viselkedés a kutyáknál nem feltétlenül probléma, és nem mindig jelenti azt, hogy fél az állat. Kedvenceink sokféle okból viselkedhetnek így, gazdiként pedig fontos megérteni, hogy miért teszik ezt, és mikor érdemes ezzel foglalkozni.
A kutyák leggyakrabban tiszteletből és a tekintély elismeréseként viselkednek behódoló módon. Ha kedvenced feléd mutat ilyen jeleket, az azt jelenti, hogy vezetőként tekint rád, és megbízik abban, hogy megvéded őt. Egyes ebek félelmükben is viselkedhetnek így, például viharok alatt, más kutyákkal való találkozáskor vagy ha túl szigorúan fegyelmezik őket. Ilyenkor ezzel próbálnak kevésbé fenyegetőnek tűnni, remélve, hogy elkerülhetik a félelem forrását.
Ha ezek a viselkedések tartósak, az komoly félelemre vagy szorongásra utalhat. Figyeld meg, mikor jelentkeznek, és szükség esetén próbáld oldani a kutya félelmét.
Nincs egyetlen oka annak, amiért egy kutya behódolóan viselkedik. Vannak négylábúak, akik genetikai adottságként hoznak magukkal nagyobb alázatosságot, hiszen éppúgy egyedi személyiséggel rendelkeznek, mint az emberek. Az viszont tény, hogy azok a kutyák, akik fenyegető környezetben éltek, például bántalmazták őket, más kutyák támadásának voltak áldozatai vagy kölyökkorukban elmaradt a megfelelő szocializációjuk, fokozottan hajlamosak erre a viselkedésmintára.
A behódoló viselkedés csak akkor gond, ha korlátozza a kutya életminőségét, egészséges működését, vagy negatívan befolyásolja a társas helyzeteket. Például ha a kutyád minden új látogatótól bepisil, az nem túl kellemes. Ugyanígy, ha folyton az emberek ölébe teszi a nyálas játékát, az is zavaró lehet. Ezzel szemben az, ha a kutya hanyatt vágja magát, megmutatja a hasát vagy örömében nyüszít, amikor hazaérsz, teljesen normális, szeretetből és bizalomból fakadó alávető viselkedés. Ha azonban ez is túlzottá válik, érdemes tréninggel kezelni. A kölyökkori behódoló pisilés gyakran magától elmúlik, amikor a kutya felnő.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
A félelemből fakadó agresszió a behódoló kutyáknál is előfordulhat. Ilyenkor a kutya nem alázatosan próbálja csökkenteni a fenyegetést, hanem ellenkezőleg: fenyegetőnek próbál látszani. Fontos tudni, hogy a szubmisszív jelek nem mindig jelentenek „jóindulatú” kutyát. Egy hanyatt fekvő kutya nem feltétlenül szeretné, hogy megdögönyözd – ha félreérted, akár meg is haraphat.
Azok a kutyák, akik félelmükben harapnak, valójában veszélyesebbek, mint sokan gondolják, mert az emberek hajlamosak alábecsülni, milyen komoly sérülést tudnak okozni. Idegen kutyákkal kapcsolatban mindig jobb az óvatosság.
Ha behódoló kutyád hajlamos az agresszióra, mindenképpen keress fel egy szakképzett trénert.
Ha azon gondolkodsz, hogyan tehetnéd magabiztosabbá a kutyádat más kutyákkal szemben, vagy hogyan szoktasd le a behódoló pisilésről, jó hír, hogy van rá megoldás.
Ha a kutya túl gyakran kerül szubmisszív pózba, tudatosan ne erősítsd ezt. Ehelyett dicsérd és jutalmazd, amikor bátrabb, nyitottabb viselkedést mutat.
A te viselkedésed nagyban befolyásolja a kutyád reakcióit. Alázatos kutyánál kerüld a hosszú, közvetlen szemkontaktust, a hangos, hirtelen szidást, a váratlan érintést és simogatást belépéskor, a túlzottan izgatott hangnemet. Adj kedvencednek teret, hogy saját tempójában közeledjen. Ha kényelmetlenül érzi magát, az kiváltja a behódolást.
Ne zárd el őt egy másik szobába, amikor vendégek jönnek: ez nem megoldás, sőt, ronthat a helyzeten.
A szocializáció kölyökkorban kulcsfontosságú, de a felnőtt kutyák is sokat profitálnak belőle. Ha a kutya túl sok időt tölt otthon kevés ingerrel, könnyebben válik idegessé és szubmisszívvá idegen helyzetekben.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Egy elfoglalt kutya kevesebbet szorong. Próbáljátok ki például az agilityt, a nyomkeresést, a szimatolószőnyegeket vagy bármilyen mentális kihívást adó játékot.
Ez a módszer a leghatékonyabb, ugyanakkor a legnehezebb is. Célja, hogy a kutya többé ne féljen a kiváltó ingerektől. Fokozatosan, kis lépésekben kell kitenni őt ezeknek az ingereknek, közben jutalmazni és megnyugtatni. Idővel a félelem helyét átveszi a pozitív megerősítéshez társított élmény.
A deszenzitizációról itt írtunk bővebben, de még jobb, ha egy tréner segítségét is kikéred.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
A vízmérgezés komoly fenyegetés a kutya számára: ilyen könnyen kialakulhat
Egészség • 3 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc