Ez az első jele a kutya esetében megjelenő fogproblémának

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ez az első apró jelzés arra, hogy kutyád fogászati problémával küzd

Közzétéve: 2025. 03. 23 • 4 perc olvasás

2025_03_kutya-nagy-szemekkel-nez-1-1024x535.jpg

Bizony, még a rossz leheletnél is fontosabb indikátora lehet a bajnak az állatorvosok szerint.

Amint elmondjuk, miről is van szó, a homlokodra fogsz csapni; tulajdonképpen egy igazi vörös jelzés ez a kutya szájában. Nem is szaporítjuk a szót, máris mondjuk, mi az első jele egy kutya esetében a fogproblémának.

francia bulldog liheg a hőségben Fontos lenne napi szinten belenézni a kutya szájába, hogy azonnal észrevegyük, ha valami nem stimmel

Ez jelzi a kutya kezdődő fogproblémáját

Ha megvizsgálod a kutya száját, vagy csak megfigyeled, miközben liheg, koncentrálj az ínyének arra a részére, amely közvetlenül érintkezik a fogak tövével. Ha ezen a területen az íny szép rózsaszínes, akkor feltehetőleg minden rendben. Ha azonban egy vékony, vörös sávot figyelsz itt meg, bizony időpontot kell kérni a kutyusnak fogorvosi ellátásra!

Dr. Chris Brown állatorvos ezt a területet nagyon találóan egy csatamezőnek írja le, ahol a kutya immunrendszere és a testbe behatolni készülő baktériumok vívnak harcot. (Ezek a baktériumok először a fogakon maradó ételmaradékokból táplálkoznak, de ha bejutnak az íny alá, akkor már az ott lévő elhalt, bomló szövetből. Ez az, ami igazán rossz leheletet okoz.) A sáv azért színeződik pirosra, mert a baktériumok vonzzák az odaáramló vérsejteket, amelyeket a szervezet azért küld, hogy felvegye ellenük a harcot. Ez pedig egy olyan csata, amit nagyon fontos megnyerni. Ha a lepedékben lévő káros baktériumok áttörik ezt a vékony, vörös vonalat, eljuthatnak a szívbe, a vesékbe és a májba, és szívbetegséget, valamint vese- és májfertőzéseket okozhatnak.

Bizony tehát nem elég, hogy kialakul egy fogakat érintő betegség – amely már önmagában is nagyon fájdalmas lehet –, ez olyannyira elburjánzhat, hogy akár a kutya életét is fenyegetheti.

kutya fogának vizsgálata Az első jele a kutya esetében megjelenő fogproblémának: sajnos ennél a kutyusnál már látható a hátsó fogaknál, hogy elkezdett kialakulni a piros sáv

Így lesz a lepedékből fogkő

A lepedék baktériumokból, nyálból és táplálékrészecskékből álló ragacsos anyag, amely néhány órával azután képződik, hogy a kutya evett. Ha 24 óra elteltével nem távolítják el, akkor ez a lepedék a nyálban található sókkal kombinálva elkezd megkeményedni. Ahogy a lepedék tovább keményedik és mineralizálódik, úgy fogkővé alakul. A fogkő egy porózus, durva anyag, amely az íny vonala felett és az íny alatt is képződhet. Míg a lepedéket a gazdi is el tudja távolítani, addig a fogkövet hatékonyan és biztonságosan kizárólag állatorvos, altatásban.

A fogkővel az a baj, hogy porózus felülete helyet ad a baktériumoknak, ahol azok megbújhatnak és szaporodhatnak. Ez a baktériumok ínygyulladásnak nevezett állapotot okozhatnak, amely idővel fogágybetegséggé alakul át. Ez az ínybetegség legelőrehaladottabb stádiuma; ilyenkor a fogíny vérzik, gyulladt, fájdalmas, és elkezd visszahúzódni, szabadon hagyva a fogat és annak gyökerét. Így a baktériumok szabadon behatolhatnak a fogakba, amely folyamat idővel az elvesztésükhöz vezet.

Képgalériák a Farsangi Falkasétáról

2024_10_farsangi-falkaseta-1-scaled.jpg
Fantasztikus hangulatban vonult át a farsangi falka a Hősök terén. Beszámolónkat itt olvashatod, és ne hagyd ki képgalériáinkat sem! A képeket  Itt és Itt találod!

Így védekezhetsz a probléma ellen

A szájban lévő baktériumok semlegesítése fogmosással nekünk, embereknek bevált. A jó hír pedig, hogy a kutyák és a macskák esetében is működik ugyanez az elv. Mindenképpen ajánljuk, hogy rendszeresen mosd meg kedvenced fogait. Lehetőleg 1-2 naponta, de legrosszabb esetben is hetente egyszer. Kiegészítésként pedig az étkezések után fogápoló rágócsemegét is adhatsz kedvencednek, ami szintén hatékony módja a lepedékképződés, majd a fogkőképződés megakadályozásának.

A tavalyi DOGZ Fesztivál és Konferencián dr. Király Péter, a KirályPet Kisállatrendelő klinikus szakállatorvosa, a Rex Kutyaotthon Alapítvány és az Állatsziget megálmodója tartott előadást a kutyák fogászati betegségeivel kapcsolatban. Király doktor felhívta már a legelején a figyelmet arra, hogy a négylábúak fogápolása közel sem úri huncutság. A kutyák ugyanis hatalmas változáson mentek keresztül, mióta mellettünk élnek. Véleménye szerint már kicsi korban el kell kezdeni a napi rendszeres fogmosást, így hozzászoktathatjuk az állatot és magunkat is a dologhoz.

fogmosás fogápolás A fogmosáshoz válasszuk a lehető legpuhább sörtéjű kefét, és egy kutyák számára kifejlesztett fogkrémet

Kiemelte, hogy a fogmosáshoz sose használjunk emberi célra készült terméket, az ugyanis akár mérgezést is okozhat az ebeknél. A kutyák részére gyártott fogkrémek ízesítettek, így jóformán jutalomként funkcionálnak. Ha szeretnénk befektetni a dologba, választhatunk elektrolizációs technikával működő kefét. Amennyiben pénztárcabarátabb megoldásnál maradnánk, akkor pedig egy dolgot tartsunk szem előtt: a kutyák ínye olyan érzékeny, mint a kisgyermekeké, így a lehető legfinomabb sörtéjű kefét vásároljuk meg.

A doktor kiemelte még a fogkőképződést gátló rágcsákat is, amelyek napi használattal valóban komoly segítséget nyújthatnak. Ugyan ezek a termékek nem szedik le a meglévő fogkövet, a plakkot ledörzsölik, és a nyálképződéssel együtt kvázi kiöblögetik a szájat. Ezek a csemegék általában 6 hónapos kortól adhatók, különböző méretekben kaphatóak, és csökkentik a szájszagot is. Arra azonban ügyeljünk, hogy ezek is tartalmaznak kalóriát, így ha rendszeresen adjuk, a főétkezés kalóriamennyiségét ezzel arányosan érdemes csökkenteni.

fog Egészséges, mindenhol rózsaszín fogíny

Ha fogkőleszedésre lesz szükség

Megtudtuk azt is, hogy míg a kutyakozmetikus által végzett fogkőleszedés ugyan a fog felületéről eltávolítja a fogkövet, az íny alatt megbújó lerakódással már nem bánik el, ugyanis a kutyát nem altatják el hozzá. Az állatorvos altatásban végzi a teljes körű, tehát az íny alatti fogkőleszedést is ultrahanggal. Ezt követően az orvos lepolírozza a fogakat, a sima felszín pedig megakadályozza, vagy legalábbis késlelteti a fogkő- és plakk-képződést. A fogkőleszedésre érdemes lehet évente időpontot kérni, ám a fenti elemek alkalmazásával lehetséges, hogy nem lesz rá szükség olyan sűrűn.

Kövess minket!

fogápolás fogínygyulladás fogkő fogproblémák lepedék

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Kutya nyalogatja egy nő arcát

Emberre és kutyára is veszélyes fertőzésre figyelmeztet a Semmelweis Egyetem

Egészség • 2 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás