Kutya IQ-teszt: így mérd fel kedvenced intelligenciahányadosát!
Közzétéve: 2020. 07. 12 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2020. 07. 12 • 3 perc olvasás
Mindig kíváncsi voltál, hogy négylábú kedvenced mennyire előkelő helyet foglal el társai között észjárás szempontjából? Ez az ötlépéses, egyszerű otthoni IQ-teszt segít kideríteni.
Létezik egy népszerű mondás, mely szerint, ha egy halat az alapján ítélünk meg, hogy mennyire tud fára mászni, egy mindenki számára fals és a halra nézve degradáló eredmény születik. Nos, a kutyusok intelligenciaszint-mérése is hasonlóképp értelmezhető: ha aszerint osztályozzuk őket, hogy szerintünk milyen a magas IQ, az velük szemben egyáltalán nem fair.
Ezért kísérleteztek ki speciális, kutyáknak szánt IQ-teszteket. Most mi is mutatunk egyet, mely egy egyszerű, otthon elvégezhető feladatsorból áll, így te is könnyűszerrel kipróbálhatod kedvenceden.
Dobj egy akkora törölközőt, vagy bármilyen könnyebb drapériát a kutya fejére, amit elvileg probléma nélkül le tud magáról rázni. Mérd az időt!
A kutya szeme láttára tégy egy darab nassolnivalót a földre, majd dobd rá a törölközőt. Figyeld meg, mennyi időbe telik kedvencednek kihalászni alóla a jutalomfalatot!
Keress egy olyan bútordarabot, mely alá a kutyád mancsa befér, de a feje vagy az orra nem. Ez alatt rejts el egy jutalomfalatot, majd figyeld kedvenced próbálkozásait.
Vegyél elő három poharat, majd, amint a kutyusod elkezdi figyelni, mit csinálsz, helyezz az egyik alá egy falat ropogtatnivalót. Vezesd ki a szobából és foglald el fél percig, majd ismét menjetek be a poharakhoz.
A kutya sétáltatási idejétől eltérő időpontban vedd elő a pórázt úgy, hogy ő is lássa, majd figyeld a reakcióját.
Egyértelmű, hogy kedvenced rendkívül magas intelligenciahányadossal rendelkezik. Ezek a feladatok többféle készséget tesztelnek, köztük az adaptív, illetve a problémamegoldó intelligenciát, valamint az asszociatív memóriát. Kutyusod mindegyik téren kiváló, gratulálunk a kis zsenihez!
Lehet, hogy kutyád csak azért nem ért el maximális pontszámot, mert nehezen motiválható, de ennek a készségnek a birtokában valószínűleg ő is a zsenikategóriába került volna. Persze az sem kizárt, hogy egyszerűen csak jobb az egyik vagy másik területen, de ezeket gyakori idomító foglalkozásokkal lehet erősíteni.
Egyáltalán nem biztos, hogy a kutyád azért nem tudta száz százalékosan megoldani a tesztfeladatokat, mert nincs meg hozzá a kellő intelligenciája. Vannak olyan ebek, akikből épp azért hiányzik az ilyesfajta motiváció, mert túl okosak ahhoz, hogy ugráltassák őket. Persze ha úgy érzed, mégiscsak ráférne a kutyusra egy kis szellemi tréning, nyugodtan gyakorolj vele többet, mert így a mindennapi élet során felmerülő kihívásokat is könnyebben meg tudja oldani, ez pedig növeli az önbizalmát.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc