Francia bulldog fajtaleírás: a világ egyik legnépszerűbb kutyája, de biztos jó ez neki?
Közzétéve: 2020. 07. 29 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2020. 07. 29 • 3 perc olvasás
Hazánkban az egyik legnépszerűbb fajta, aki elsősorban denevérfüleinek és furcsa röfögésének köszönheti elsöprő sikerét. De mi rejtőzik mindezek mögött?
Ebben a kedves kis bulldogban azonban sokkal több rejlik bájos megjelenésénél. Nagyszerű családi kedvenc, aki tökéletesen alkalmazkodott a városi élethez. A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szervezete szerint 2017-ben Magyarországon a legtöbb kutyatartó ezt a fajtát választotta maga mellé. Sőt, a francia bulldog a világ szinte minden táján az egyik legnépszerűbb eb. Elbűvölő megjelenése és jelleme ismeretében ez nem is csoda. Azonban a világszintű népszerűségnek árnyoldala is van. Az egyre rövidülő orr súlyos problémákat okoz a fajtánál, és sok más egészségügyi gond is nagyobb eséllyel fordul elő a francia bulldognál.
Nevével ellentétben nem Franciaországból, hanem Angliából származik. Az ipari forradalom során jelent meg, amikor a kisebb méretű angol bulldogot keresztezték terrierekkel és a mopsszal. Kifejezetten a szegényebb réteg kutyájának számított. Csupán kedvtelésből tartották, népszerű volt a szövőmunkások körében. Törzskönyvezése pont azért nem valósult meg sokáig, mert csak az egyszerű emberek körében volt ismert. Világhódító útjára akkor indult, amikor a csipkeverő munkások Párizsban telepedtek le, s magukkal vitték kedvenceiket is. Franciaországban tovább tenyésztették őket, 1898-ban pedig megszületett az első standard, azaz a franciák elismerték önálló fajtaként. Angliában akkor vált igazán híressé, amikor VII. Eduárd brit király merő szarkazmusból egy francia bulldogot vett maga mellé. A fajta népszerűsége azóta is töretlen. Napjainkban több híresség tart francia bulldogot, többek között Madonna, Lady Gaga, Hugh Jackman és Jonah Hill is.
A francia bulldog standardja többször is változott az évek során. Hivatalosan a toy kategóriába sorolják. Apró, de masszív, zömök kutya. Szőre rövid, selymes és igen sokszínű is lehet. A feketétől a tigriscsíkoson á egészen a fehérig rengeteg színváltozata és mintája előfordul. Jellemző színek még a bézs és a vörös különböző árnyalatai. Súlya nemtől függően 8-14 kg, marmagassága 28-33 cm. Feje a bulldogokra jellemzően szögletes, széles és ráncos. Fülei viszonylag nagyok, felfelé állnak, sokan ezért becézik az ebet denevérfülűnek. Szemei enyhén kidüllednek. Orra kifejezetten rövid és nyomott, ez okozza a jellegzetes röfögő hangot és a horkolást. Járása erőteljes, mancsai rövidek. Farka kicsi. Várható élettartama 10-14 év.
A francia bulldog nagyon szerethető kutya, kifejezetten társnak lett tenyésztve. Tökéletes első kutyának, hiszen nincsenek nagy igényei, elegendő számára csupán gazdája szeretete és persze a helyes nevelés. Kissé makacs természetű, rendszerint ő akar az úr lenni a háznál, ezért is fontos kölyökkorában elkezdeni a tréninget. Szeret a középpontban lenni, nem ajánlott hosszabb időre magára hagyni. Kifejezetten kedveli az órákon át tartó cirógatást és simogatást. Nem egy sportos alkat, nem igényel túlzott lefárasztást. Igen rossz úszó, ezért a vízi tevékenységeket inkább kerüljük. Gyermekekkel nagyon jól kijön, a jól szocializált egyedekből az agresszió teljes mértékben hiányzik.
Tökéletes városi kutya, de természetesen kertes házban is nagyszerűen érzi magát. Nincs nagy hely-és mozgásigénye. Gyermekekkel és idősekkel egyaránt megtalálja a közös hangot, imád az ember közelében lenni. Nyáron kifejezetten fontos, hogy hűsölésre alkalmas helyet biztosítsunk neki. Rövid lábai miatt nem ajánlott számára a lépcsőzés. A többi háziállattal jól kijön, mivel hiányzik belőle a vadászösztön.
Szőrzete nem igényel különleges bánásmódot. A rövid szőrű kutyákra jellemzően vedlik. A rendszeres fül- és szemtisztítás mellett csupán fürdetni kell, amikor szükségét érezzük.
Sajnos a francia bulldognak több egészségügyi problémája is lehet. Elsősorban rövid orra okoz bajt, amin át nehezen veszi a levegőt. A túltenyésztés miatt ez egyre nagyobb probléma, sokszor a hosszabb fizikai tevékenységek után az ebek alig kapnak levegőt, és gyakoribbak körükben a légúti megbetegedések is. Ezért nagyon fontos, hogy csak tenyésztőtől vásároljunk ilyen fajtájú kedvencet. A szaporodással is akadnak gondjaik. A kanok csípője általában annyira keskeny, hogy természetes úton nemzőképtelenek. A szukáknál igen gyakran, az esetek 90 százalékában császármetszést kell végezni.
A francia bulldog hajlamos a túlsúlyra, ezért érdemes odafigyelni az etetésére. Sokuknak érzékeny a gyomra, könnyen felfújódnak. Némelyik bulldognál kialakulhat a cseresznyeszem, ami a harmadik szemhéj mirigyének előreugrását jelenti. Emellett hajlamos a hőgutára, térdkalács ficamra, gerincbetegségekre. Idegrendszeri problémák nem jellemzőek a fajtára.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc