Mit mond a kutyád? Ugatást tolmácsoló nyakörvet fejlesztettek ki Dél-Koreában
2021. 01. 29.
2021. 01. 29.
Szinte nincs olyan gazda, aki ne kívánta volna élete során legalább egyszer, hogy bárcsak értené, mit akar közölni vele kutyája. Ha szóról szóra nem is, de nagymértékben segíti a megértést az új találmány, ami megmutatja a gazdának, mit érez kutyája, ha ugat.
A kutyák szavak nélkül is rendkívül jól megértetik magukat velünk. Testbeszédük és ugatásuk sokat elárul, egy tapasztalt kutyás nagyrészt megérti, mit szeretne tőle kedvence. Azonban egyes jeleket, például a farokcsóválást könnyű félreértelmezni, amiből akár baj is lehet, ha egy idegen ebről van szó.
Egy dél-koreai startup új találmánnyal rukkolt elő. A különleges nyakörv képes lefordítani a kutyaugatást, aminek eredményét a gazdák egy okostelefonra letölthető applikáción láthatják. A különleges szerkezet 90%-os pontossággal tud megkülönbözteti öt különböző érzelmet. Jelzi, hogy az eb nyugodt, boldog, szomorú, agresszív vagy szorongó hangulatú. Emellett a négylábú fizikai aktivitását is méri. A hangfelismerő rendszert 2017 óta fejlesztették, 50 különböző kutyafajta 10000 hangmintája alapján. A fejlesztők szerint sok eb azért kerül menhelyre vagy utcára, mert nem tud megfelelően kommunikálni gazdájával, mivel az félreérti szándékait. A tolmácsoló nyakörv ezt a problémát igyekszik kiküszöbölni. Ha a gazdák értik, mit érez kedvencük, szorosabb kötődés alakulhat ki kettejük között.
Az alábbi angol nyelvű videóban megtekinthető, hogyan működik a nyakörv:
A tudósok már számos alkalommal vizsgálták, hogy hogyan értelmezik az emberek a kutyaugatást. A kutatási eredményekből kiderül, hogy a felnőttek nagyrészt jól ki tudják következtetni az ugatásból az adott eb hangulatát. Tehát összességében értik, mit akar kifejezni (agressziót, boldogságot, félelmet, stb.).
Nem csak a vokális jeleket, de a testbeszédet is érdemes számításba venni, ha egy kutya hangulatát akarod megfejteni. A behúzott farok és fülek alárendeltséget, feszültséget, félelmet és agressziót is jelenthetnek. A farokcsóválás nem mindig utal boldog négylábúra. Ugyan gyakran az öröm jele, de mutathat nyugodtságot, bizonytalanságot vagy akár agressziót is.
Egy 2011-ben megjelent kutatás azt vizsgálta, hogy a gyerekek mennyire képesek értelmezni az ugatást, ezáltal pedig a kutyák hangulatát. Az agresszív hangokat a legkisebbek is viszonylag könnyen felismerték. A játékos kedvükben lévő ebek hangulatát azonban csak a nagyobb (10 éves) gyerekek tudták beazonosítani. Érdekes módon az eredményeket nem befolyásolta az, hogy az adott gyermek családjában él-e kutya.
A gyerekek azonban könnyen félreértelmezhetik a kutyák testbeszédét. A vicsorgó ebekről gyakran gondolják, hogy mosolyognak, vidámak. Mivel az embereknél a széthúzott száj és a fogak kivillantása örömöt, boldogságot fejez ki. Valószínűleg ez a félreértés is okozhatja azt, hogy a kutyatámadások elszenvedői a legtöbb esetben sajnos gyerekek. Éppen ezért sosem szabad 8 év alatti gyereket egyedül hagyni egy kutyával, akármennyire is megbízunk a négylábúban.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek