A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Súlymérés otthon: így vedd rá kedvenced, hogy ráálljon a mérlegre!

Ferenczi Deborah

2022. 01. 17.

Cute dachshund puppy wants good shape so follows diet and leads active lifestyle. Dog is wrapped in centimeter and stands on scales to make measurements before fitness marathon

Ahhoz, hogy megfelelően tudd követni kutyád fejlődését, egészségügyi állapotát, fontos, hogy rendszeresen figyelemmel kísérd a testsúlyát. Amennyiben nem feltétlenül szeretnél ezzel minden egyes alkalommal orvoshoz járni, érdemes lehet otthon is bizonyos időközönként ellenőrizned, kedvenced súlya az egészséges kereteken belül mozog-e.

Amennyiben otthon végzed el ezt a műveletet, számos kérdés merülhet fel. Jó az otthoni mérleg vagy specifikusra lenne szükség? Milyen gyakran kell lemérni a kutyát? Hogyan vedd rá arra, hogy felálljon a mérlegre? Megpróbálunk válaszolni ezekre a kérdésekre.

Milyen gyakran kell lemérni a kutyát?

Az első és talán leglényegesebb kérdés. Dr. Susan O'Bell állatorvos szerint évente legalább egyszer szükséges a mérés, míg Dr. Matthew Rooney specialista félévente minimum egyszer javasolja. Ám ezzel ellentétben korától és egészségügyi állapotától függően – például kölykök esetén – érdemes még ennél is gyakrabban figyelemmel követni az állat fejlődését. A kicsik súlyát akár hetente is ellenőrizheted. Adódnak más esetek is, amik megkívánják ezt, mint például az olyan betegségek, melyek krónikus étvágy- vagy vízfogyasztás-csökkenéssel járnak. Ilyenek lehetnek például a rák vagy a cukorbetegség.

Hogyan mérd le a kutyádat otthon?

Amennyiben az otthoni mérleget akarod használni, nagyon fontos, hogy egy kemény és sima felületre helyezd. Ne szőnyegre, hanem a csupasz padlóra. Az eszköz így mutatja a lehető legpontosabb súlyt, ráadásul kiküszöbölöd azt is, hogy leessen a kutya valahonnan. A kisebb állatok számára jó megoldás lehet a babamérleg, hiszen az pontosabb, és ebben az esetben egy fél kiló eltérés is jelentős lehet. Arra pedig, hogy miként történjen ez a folyamat, több lehetőség is adott. Talán a legegyszerűbb módja ennek, hogy először leméred magad pontosan, és ezt feljegyzed, majd ölbe veszed a kutyát, és vele együtt mérlegelsz. A megkapott súlyból vond le a te saját testsúlyodat, és így megkapod az állatét. Mindig ugyanazt a mérleget kell használni, hiszen csak így követhető pontosan a változás. A másik opció, hogy valamilyen finomsággal csábítod fel az eszközre kedvencedet.

Az alábbi angol nyelvű videón láthatod ezeket a módszereket.

Hogyan lehet hozzászoktatni a kutyát a rendszeres testsúlyméréshez?

Sok kutya nem igazán szereti ezt a folyamatot, az állatorvosi mérlegektől pedig félhet is. Érdemes lehet folyamatosan hozzászoktatni a dologhoz. Például kölyökkoráról kezdve rendszeresen mérd, és minden egyes alkalommal dicsérd meg, sőt jutalmazhatod is finom csemegével. Az ismerkedés is lényeges. Először csak tedd oda a mérleget és jutalmazd azért a kutyát, ha megszagolja, majd egyik-másik lábát ráhelyezi, végül azért is, ha rááll teljes testsúlyával. Így pozitív asszociációkat hozol létre benne és csökkented a félelmét.

Kövess minket!

cukorbetegség egészséges testsúly elhízás kölyök súlya kutya lemérése kutya testsúlya mérleg súly

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás