Örökké élhetnek kutyáink?
2025. 01. 21.
2025. 01. 21.
Úgy tűnik, sikeres a kutyák élethosszát megnövelő gyógyszer. Vajon meddig élhetnek ezentúl a kutyák és meddig terjed az ember felelőssége abban, hogy más élőlények élete mikor ér véget?
A legszomorúbb az állattartásban, amikor kedvencünk élete a végéhez közeledik. Az elmúlásnak látványos jelei vannak a kutyusoknál is, így optimális esetben van időnk felkészülni az elkerülhetetlenre, amikor szeretett négylábúak az örök vadászmezőkre lép tovább.
Sikerül meghosszabbítani a kutyák életét? És ez vajon segít abban, hogy az öregedés ne legyen fájdalmas?
Nemrég mi is beszámoltunk arról, milyen extrém módon igyekeznek egyesek kutyusaik életét meghosszabbítani. Barbra Streisand - és még sokan mások is - klónozással igyekezett szeretett kedvencének illúzióját megőrizni, azonban ő is rájött arra, a külső tulajdonságok ugyan valóban létrehozhatóak mesterségesen, de az általunk szeretett eb saját lénye, mentalitása bizony nem kiónozható és a fájdalom sem csökken azáltal, ha egy kinézetre azonos szőrgombóc csahol mellettünk. A kutatók egy másik vonalon is elindultak annak érdekében, hogy a kényszerű vég ne érkezzen olyan hamar. Kifejlesztettek egy gyógyszert, mely hatóanyagainak köszönhetően hosszabbá teszi a kutyusok életét.
Az emberek és a kutyák fizikai életkora között a városi legenda szerint hétszeres a különbség az emberek javára. Az azonban, hogy mennyi idősnek számít emberi mércével mérve a négylábúnk, nem ilyen egyszerű. A valós kor - illetve inkább a korszakolás, mivel a valós kor bizony pontosan annyi, amennyi ideje az illető született -, fajtól, fajtától, testmérettől és egyéb életkörülményektől is függ. Általánosságban elmondható, hogy 10 évig él egy-egy bundás, persze vannak kiugróan magas életkort elérő kutyák is, ahogy sajnos sokak ennél sokkal korábban visszaadják lelküket a teremtőnek. Hogy miként lehet összehasonlítani a gazdik és kedvenceik életkorát, ebben a cikkünkben elolvashatod.
A tudósok évek óta kutatják az örök élet lehetőségeit nem csak az embereknél, hanem velünk élő kedvenceink esetében is, hiszen ki ne szeretne lehetőleg jó sokáig boldogságban élni a szeretett állatával? A kísérletek hátterében nem csak a társállatok életének meghosszabbítása áll, azt gyanítják, ezek a felfedezések bizony a kétlábúak életét is hosszabbá tehetik.
May Reed, a Washingtoni Egyetem kutatója 120 kutyán végzett kísérleteket az elmúlt esztendők során, s most további 400 lelkes gazdát keres, aki hajlandó kutyáját a kutatók próbálkozásainak kitenni. Azt gyanítja, 2025-re a nagytestű kutyák életét is képesek lesznek gyógyszeres úton meghosszabbítani.
"Az utolsó kutyám, egy Beagle 17 évet élt - nyilatkozta a gerontológus. - Az utolsó pár évét nagyon rossz volt nézni, fájt a háta és izületi gyulladásoktól szenvedett. Kognitív díszfunkciója volt, ami az embereknél tapasztalthoz hasonló tünetekkel járt. Hólyag- és bélproblémái is voltak."
A fenti leírás talán éppen a kísérletek jogszerűségét kérdőjelezi meg, ugyanis az öregedés nem pusztán életben maradás, az embereknél sem. A test elhasználódásával olyan betegségekkel és fájdalmakkal kell együtt élniük kedvenceinknek is, amik szenvedéssel teli mindennapokat is hozhatnak számukra, főként életük utolsó éveiben.
Ennek ellenére nem ő az egyetlen, aki azon dolgozik, hogy a szinte örök élettel megajándékozza - ha nem is a kutyákat, akiknek ez biztos nem minden esetben ajándék, de gazdáikat mindenképp. Alig pár napja, hogy a Loyal nevű amerikai cég eljutott oda, hogy piacra dobja friss fejlesztését, melyről szintén úgy hírlik, képes a kutyaévek számát megnövelni. Az USA reasonazle Expectation off Effectiveness nevet viselő gyógyszerészeti hivatala zöld utat adott az orvosságnak, a hatóanyagot azonban még nem hozták nyilvánosságra.
A gerontológusok egy része a tengerentúlon láthatóan egy elnyomható betegségként tekint az öregedésre, nem pedig a természet velejárójára. A Reed által megalkotott szer a negyedével képes az állatok esetében megnövelni a várható élettartamot. Embereken egyelőre nem voltak sikeres kísérleteik.
"A kutyák bizonyos mértékig hidat jelentenek az emberekhez - nyilatkozta Reed a napokban. - A kutyák sok olyan dolognak vannak kitéve, aminek gazdáik is. Az emberek számára ezek a kísérletek sokkal előremutatóbbak lehetnek, mint amiket laboratóriumi körülmények között tudunk végezni." Vagyis a kutyák életének meghosszabbítása nem pusztán az ő érdekeiket szolgálná, hanem egyszerűen csak eszköz arra, hogy mi, a gazdáik tovább éljünk, bármi áron?
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek