Miért szagolgatják a kutyák egymás fülét?

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Miért szagolgatják a kutyák egymás fülét?

Közzétéve: 2025. 05. 24 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás

egy labrador egy másik labrador fülét szagolja

Az senki előtt nem titok, hogy a kutyáknak vannak furcsa szokásaik. Szeretnek mindenféle dolgot megrágcsálni, más kutyákat a fenekük megszaglásával vizsgálnak meg, és szeretnek embereket is szagolgatni, nyalogatni.

Az emberek például gyakran megillatolják az ételt, mielőtt megeszik – ez információgyűjtés számukra. Bár mi nagyon sok mindent a szemükkel érzékelünk, az ebeknek olyan erős orra van, hogy vétek lenne ezt nem kihasználni. A következőkből kiderül, hogy miért szagolgatják gyakran a kutyák egymás fülét.

agár fekszik a fűben a dogz fesztiválon Feromonmirigyek a fülek tövében is találhatók / Fotó: welovedogz.hu

A kutyafülek rejtett titkai

A kutyák fülének tövében, főként a külső hallójárat körül és a fül belső oldalán találhatók olyan apokrin mirigyek, feromonmirigyek, amelyek illatanyagokat választanak ki. Ezek nemcsak verejtékezésre, hanem egyéni illatminták kibocsátására is szolgálnak, és alkalmasak.

Ezek a mirigyek és a kibocsátott illatok támogatják a falkán belüli kommunikációt, és segítenek a kutyáknak eldönteni, hogy a másik egyed ismerős-e, barátságos-e, vagy éppen ideges, feszültebb állapotban van. Tehát ha egy kutya különösen sokáig szimatolja egy másik fülét, az nem csupán udvariassági forma, hanem egy komplex információszerzés része.

A fül tövében olyan mirigyek találhatók, amelyek például a szociális kötődéshez és a nyugalom megteremtéséhez kapcsolódó feromonokat választanak ki. Ha az ebek kölcsönösen szagolgatják az egymás füle körül lévő területet, az a kapcsolatteremtés és a megnyugvás jele is lehet.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Hogyan értik meg a kutyák a feromonüzeneteket?

Minden kutyának van egy speciális szerve, amit Jacobson-szervnek vagy vomeronazális szervnek neveznek; ezzel érzékelik a környezetükben lévő feromonjeleket. A vomeronazális szerv bejárata két apró rés a kutya szájpadlásán, közel a metszőfogakhoz. Ezek a kis csatornák kötik össze az orr- és a szájüreget a vomeronazális szervvel. Előfordulhat, hogy azt látod, a kutyád nyalogatja a levegőt, vagy kocogtatja a fogait – ezek a viselkedések a feromonok érzékelésére adott válaszok, és Flehmen-reakciónak hívják. A feromonok az agyban található specifikus receptorokat aktiválják, amelyek különféle viselkedésekért és érzelmekért felelősek.

Ezért szagolják a kutyák egymás fülét

Amikor a kutyák egymás fülét szagolgatják, az nem csak játék vagy kíváncsiság, nagyon is tudatos szociális viselkedés, amely az alábbi okokból történhet:

1.) Információgyűjtés

Ahogy arra az első bekezdésekben már utaltunk, a fül tövénél elhelyezkedő feromonmirigyek egyedi információhordozók, amelyek sokat elárulhatnak az egyik ebnek a másikról. Tulajdonképpen ilyenkor mintha egy naplót és egy kórlapot is átnyújtana egymásnak a két kutya.

egy kutya egy másik fülét szagolja

2.) Társas viselkedés és rangsor

A fül szagolgatása lehet a dominancia vagy az alárendeltség finom jele is. Az alárendeltebb kutyák gyakran engedik, hogy a dominánsabb kutya szaglássza őket.

3.) Kötődés és barátság

Ez a viselkedés intim és bizalmi aktus is lehet. A fül érzékeny terület, és ha egy kutya megengedi, hogy egy másik ott szaglássza, az bizalom jele. Ez különösen igaz olyan kutyákra, akik egy falkában vagy háztartásban élnek.

4.) Kíváncsiság vagy furcsa szag

Ha a kutyának valamilyen fülfertőzése van, vagy fülzsír szaporodott fel a területen, az erősebb szagot áraszthat, amit a többi eb kiszagolhat és érdekesnek találhat – még akkor is, ha az ember számára ez kellemetlen lenne. Ez néha azt is jelezheti, hogy valami nincs rendben az adott füllel.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Kövess minket!

feromonok kutya szaglása szaglás szaglászás kutya kommunikációja

Kapcsolódó cikkek