A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezért fontos a kutyabajusz: azt is elmondjuk, le szabad-e vágni

Király Barbara

2024. 08. 26.

2024_08_kutyabajusz-627-1024x535.jpg

Azonkívül, hogy aranyos, fontos szerepei is vannak a kutyabajusznak. Mutatjuk, mik ezek, és mi történik, ha ezek a bajuszszálak kihullanak.

Nézzük máris, milyen funkciói vannak a kutyabajusznak!

Ezért fontos a kutyabajusz

1.) Védi a kutya arcát

Amikor magas fűben fut, bedugja a fejét egy lyukba, vagy benéz egy sarokba a kutya, az arcának olyan érzékeny részei, mint a szeme, az orra és az ajkai, megsérülhetnek. A bajuszszálak lehetővé teszik a négylábú számára, hogy érzékelje, ha valami potenciálisan veszélyes van a közelben, és ennek megfelelően reagáljon.

2.) Segít neki „látni”

A kutyák látása nagyon jó, de ami a pofájuk alatt van, az szinte láthatatlan számukra. Itt jön képbe a bajuszuk, ami segítséget nyújt nekik az érzékelésben. Amikor egy kutya lehajtja a fejét, ezek a hosszabb szálak hozzáérnek a környezethez, így „láthatóvá” válik számukra az is, ami rejtve volt addig előttük. A szemük fölötti hosszú szálak is hasonló szerepet játszanak.

bajusz A kutya bajusza sokféle szerepet lát el

3.) A sötétben is jó szolgálatot tesz

A kutyáknak jobb az éjszakai látásuk, mint nekünk, ám a bajusz tovább segíti a környezet érzékelését. Például egy kutyának nem okoz gondot éjszaka megtalálni a vizestálat, de a bajuszszálak segítenek abban, hogy a szájukat valóban megfelelő helyre irányítsák.

4.) Érzékeli a légáramlatokat

A kutyabajuszok annyira érzékenyek, hogy segítségével érzékelhetik, hogyan változnak a légáramlatok a közeli tárgyakhoz, emberekhez vagy állatokhoz képest, így képet kaphatnak méretükről, alakjukról és helyükről, valamint arról, hogy mozognak-e. Akárcsak apró radarantennák, amelyek információkat gyűjtenek.

5.) Segítenek közvetíteni a kutya érzelmi állapotát

Amellett, hogy fontos érzékszervek, a bajuszok segítenek a kutyáknak arckifejezéseken keresztül kommunikálni érzelmeiket. A teljesen nyugodt kutya bajsza általában az arcához közel helyezkedik el, semleges helyzetben. Ezzel szemben egy boldog vagy kíváncsi kutya gyakran mozgatja a bajuszát felfelé és előre. Míg egy ijedt eb védekező pozícióban tarthatja a bajuszát a pofája körül.

Mi történik, ha levágják a kutya bajuszát?

Az előzőekből is jól kitűnik, hogy ha levágod a kutya bajuszát, azzal megnehezíted számára, hogy érzékelje a körülötte lévő világot, és csökkented az érzelmek közlésének képességét is. Ennek ellenére a bajuszok levágása nem fájdalmas, a hozzájuk kapcsolódó idegek a szőrtüszőben vannak, nem pedig magában a bajuszban.

Ha levágják vagy kihullik, általában 2-3 hónap alatt visszanő a kutyák bajusza, ha a tüszők egészségesek, ám ettől függetlenül semmilyen esetben nem ajánljuk, hogy levágd!

Kövess minket!

érzékelés kutyabajusz kutya bajusz levágás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás