Ezért kergetik a kutyák a farkukat: a jelenség mindig problémára utal
Közzétéve: 2025. 05. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Gazdiként már biztosan találkoztál azzal az elsőre bohókásnak tűnő jelenséggel, amikor kedvenced vagy esetleg más kutyája a saját farkát kergeti. Amennyire vicces lehet számunkra, annyira komolyan kell venni!
Azok a kutyák, akiket hosszú időre magukra hagynak, unatkozhatnak. Egyesek belefáradnak abba, hogy a kanapén fekve a négy falat bámulják. Még a kertben is unalmassá válhat, ha a gazdi sokat van távol és kevés inger éri az ebet. Mit tesznek tehát négylábú társaink, hogy szórakoztassák magukat vagy levezessék a felgyülemlett energiát? Elkezdik kergetni a farkukat körbe-körbe.
Ez a tevékenység fizikai megterhelést és szórakozást is jelent egyszerre. Ha a gazdik több aerob mozgással terhelik le kutya társaikat, például labdát dobálnak nekik vagy elviszik őket sétálni, a farokkergetés teljesen meg is szűnhet. A legtöbb kutya inkább egy labdát üldöz, mint a saját farkát. Ezeken túl pedig készülhetünk számukra ételrejtvényekkel és szimatjátékokkal is, amelyek az elmét célozzák meg elsősorban.
Ha azon kapod magad, hogy nevetsz vagy figyelemmel veszed körbe az ebet, amikor a farkát kergeti, annak eredményeképpen megtanulhatja, hogy ilyenkor olyasmit csinál, ami számodra érdekes és örömöt okoz, ezt pedig meg akarja majd ismételni. Ha a viselkedést pozitív megerősítés követi, a kutya hamar megtanulja, hogy figyelmet kap, ha kergetni kezdi a farkát. Sajnálatos módon azok a kutyák is reagálhatnak, akik a negatív figyelmet keresik. Még a szidás is figyelemnek számít számukra, így az is megerősítheti ezt a viselkedést. Természetesen az ilyen típusú farokkergetés is kezelhető, amelynek kulcsa épp az ellentéte annak, amit ösztönösen tennénk: figyelmen kívül kell hagynunk az ebet, amíg az kergeti a farkát, és akkor kell dicsérni, amikor abbahagyja.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat.
Ide kattintva pedig az első képgalériát éred el.
A kutyák életciklusának két végén gyakran előfordul, hogy rágcsálják a farkukat. A kölykök felfedezik a testüket, és játékeszközként tekintenek a farkukra, nem pedig testrészként. Ez a viselkedés általában átmeneti, és nem igényel beavatkozást. Az idősebb kutyák esetében viszont a farokrágás csökkent tudatosságra utalhat. Ahogy mentális képességeik hanyatlanak, ismétlődő viselkedések jelenhetnek meg. Ez a mentális változás kognitív rendellenesség jele is lehet, ami esetenként viselkedésterápiát vagy gyógyszeres kezelést igényelhet.
Ha a kutya hirtelen kezdi el kergetni vagy harapdálni a farkát, érdemes állatorvoshoz fordulni. Szőrös barátaink ugyanúgy rágják a fájó testrészüket is, mint ahogy az emberek dörzsölik fájó térdüket. Például ha becsukódó ajtóba szorul a farka vagy megsérül egy éles tárgytól, akkor a kutya rágással próbálhatja enyhíteni a fájdalmát. Egyébiránt neurológiai problémák is kiválthatják a farokrágást, például ha a farok zsibbadni vagy bizseregni kezd. Továbbá a jelenséget okozhatják még bélparaziták vagy az anális mirigyek gyulladásai is.
Egyes kutyák, hasonlóan az emberekhez, szenvedhetnek kényszerbetegségtől, ami farokkergetés formájában is megnyilvánulhat. A szeparációs szorongásban szenvedő kutya úgy kergetheti a farkát, mint ahogy egy ideges ember a körmét rágja. Más kutyák izgalmi állapotban, például egy vendég, állat vagy madár látványára is, belefoghatnak ebbe a tevékenységbe. Megtanulhatják, hogy a farokharapás megnyugtató számukra, így azt sajnos egy sérülés után is folytathatják. Sokat segíthet azonban az is, ha megfigyeljük kedvencünket, és időben elterelő hadműveletbe kezdünk.
Amennyiben kutyánk egyre gyakrabban kergeti a farkát, vagy meg is sérti azt, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, aki azonosítani tudja az esetleges, háttérben meghúzódó orvosi vagy viselkedési problémákat, amelyekre kezelést javasolhat. A probléma gyökerének feltárása a leggyorsabb út a megoldáshoz, és segít megelőzni, hogy a farokkergetés rögzült szokássá váljon.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Meg is ölheti kutyánkat ez a táplálási hiba
Egészség • 4 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc