A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így ismerhetjük meg egy kutya jellemét: a Campbell-teszt lehet a segítségünkre

2025_03_kolykok-1-1-1024x535.jpg

A pszichológia tudománya számos oldalról fogja meg az emberi jellemet, akár a személyiségtípusunkat kívánnánk felfedezni, akár az érzelmi intelligenciánk sokrétűségét, akár egyszerűen csak önmagunk megismerése lenne a cél. Számos ezekre vonatkozó teszttel van lehetőségünk elindulni a felfedezés útján. De miért ne tesztelhetnénk kedvenceinket is?!

William E. Campbell amerikai tudós, az állatlélektan, azon belül is a kutyák szakértője létrehozott egy tesztet, amely a legnépszerűbb és leggyakrabban használt módszer a kiskutyák temperamentumának felderítésére. Könnyen elvégezhető és gyors eredményeket ad, amelyek segítenek abban, hogy következtethessünk kedvencünk jellemére, illetve arra, hogy mire hivatott.

Szálkásszőrű tacskó kölyök  AÉK Válóczil A Campbell-teszt segítségünkre lehet egy kiskutya karakterének meghatározásában / Fotó: azenkutyam.hu

Így működik a Campbell-teszt

A teszt eredetileg arra szolgált, hogy egy sor gyakorlat segítségével tanulmányozza egy kutya viselkedésének fejlődését a kölyökkortól a felnőttkorig, és az eredményeket összehasonlítsa a kutya életének különböző szakaszaival. Manapság ezt a tesztet sok weboldalon és a kutyás szakemberek körében az ebek karakterének meghatározására használják már a korai életszakaszban.

A tesztet 5-8 hetes kiskutyákon, egy adott személy és egy adott környezet segítségével végezzük el. Azt nagyon fontos leszögezni, hogy semmiképpen sem lehet teljes mértékben meghatározni a kutya jellemvonásait ez alapján, mivel nyilvánvalóan nem veszi figyelembe a négylábú jövőbeli környezetét, neveltetését és a rá váró tapasztalatokat. Azonban arra tökéletes, hogy a kutya jellemének egy tendenciáját már korai életkorban értékelhessük.

Két border collie kölyök áék válóczi A kiskutyák 5-8 hetes korában érdemes elvégezni a tesztet

Hogyan válasszunk kiskutyát?

Kezdjük azzal, hogy megfigyeljük a kiskutyákat, amint nagyobb térben játszanak egymással; így könnyen észrevehetjük azokat, akik félénkek, csendesek és zárkózottak. Ezt a megfigyelést felerősítve használhatjuk a Campbell-tesztet a 5-8 hetes kölykökön. A tesztet olyan személynek kell elvégeznie, aki nem ismeri a kis szőrmókokat, és egy nyugodt, ismeretlen helyen, zavaró tényezők nélkül kell végrehajtania. Az ebeket nem szabad biztatni, simogatni vagy beszélni hozzájuk a vizsgálat során. Az alábbi linkre kattintva találod a tesztet.

A kiskutya főbb jellemzői lehetnek:

  • társas lét igénye;
  • követési készség;
  • kontrolltűrés, önuralom;
  • kapcsolati dominancia;
  • testhelyzet feletti kontroll elvesztése.

Az alábbi értékelési lehetőségek léteznek a teszt alapján:

  • A – nagyon domináns típus;
  • B – domináns típus;
  • C – alárendelt típus;
  • D – nagyon alárendelt típus;
  • E – gyakorlatilag nevelhetetlen típus.
Rövidszőrű magyar vizsla kölykök áék Válóczi Elsősorban érdemes csoportban megfigyelni a kölyköket

Gyakori kutya-személyiségtípusok

Kutyánk egyedi megértése segíthet abban, hogy boldog és szoros kapcsolatot alakíthassunk ki egymással. Lényeges azonban számításba venni, hogy ahogy a kiskutyák felnőnek, a személyiségük is egyre inkább kibontakozik. Így előfordulhat az is, hogy amit korábban megállapítottunk, azt felül kell írnunk.

A nyolc funkcionális jellem áttekintése:

  • Vezető: Ők döntik el, hogy mit csináljunk, mikor csináljuk, és mennyi ideig csináljuk. Ők a csoport vezetői, akiket a farkasok világában alfaként ismernek.
  • Védelmező: Ők azok a nagy, erős kutyák, akik elhárítják a környezetükben fenyegető veszélyeket. A vezetők támogatói, őket lehet a béta-kutyáknak tekinteni.
  • Vadász: Ők vezetik a vadászatot, nagyon fürgék, agilisek, gyakran nehéz őket megfelelő súlyban tartani. Mindezek mellett kifejezetten magabiztosak.
  • Megfigyelő: Ők az aggódó típusok, akik figyelmeztetik a csoportot a potenciális veszélyekre, energiák és intuíció segítségével érzékelve azokat.
  • Egyedülálló: Ők a távolságtartóak, kis társadalmi hálóval és nagy személyes térrel. Gyakran összekeverhetjük a vezetőkkel.
  • Felügyelő: Ők a minőség-ellenőrzési vezetők, akik körbejárnak, és tesztelik a többi kutyát, hogy biztosítsák, hogy a csoport egységként működhessen. Elég aktívak és megszállottak lehetnek.
  • Követő: Ők alkotják a kutyák többségét, és széles spektrumú magabiztosságot képviselnek. Az a szerepük, hogy támogassák a többi résztvevőt, mint egy csapat tagjai.
  • Gondoskodó: Ők alapvetően nem funkcionális karakterek, kiegészítő szerep az övék, amely például akkor jelenik meg, amikor egy idősebb kutya gondoskodó szerepet vállal például egy kölyökkutya felett.
Szomorú kutyus Ha megértjük kedvencünk karakterét, még szorosabb kapcsolatot alakíthatunk ki vele

Ezért jó, ha megismerjük kedvencünk jellemét

Ha megértjük, hogy kutyánk milyen karakter, segíthet a képzésében, a vele való kapcsolódásban, és a harmonikus együttélésben. És ez a tudás lehetővé teszi, hogy a kutyáinkat a megfelelő tevékenységekhez és környezetekhez rendeljük, javítva a kommunikációt és a kapcsolatokat.

Kövess minket!

kölyökkutya kutya személyiség teszt kutya személyiségtípusok személyiség

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Egy fekete-fehér kutya állatorvosi vizsgálaton.

Ez a rossz gyakorlat megrövidítheti a kutyád életét: sok olvasónk így csinálja

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás