Így gondolkodtok ti, kedves olvasóink, a felelős állattartásról

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így gondolkodtok ti, kedves olvasóink, a felelős állattartásról

Közzétéve: 2025. 05. 13 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 4 perc olvasás

bozontos kutyus fekszik a fűben

Nemrégiben a Facebook-oldalunkon arról kérdeztünk titeket, hogy számotokra mit jelent felelős gazdinak lenni. Nagyon tanulságos válaszokat kaptunk.

A kutyatartás hatalmas öröm, de egyben óriási felelősség is. Akár először tartasz négylábú barátot, akár már van tapasztalatod velük, érdemes felfrissíteni a tudásod a felelős kutyatartásról útmutatónk segítségével.

Íme, a legfontosabb pontok, amelyeket érdemes követnie egy felelős kutyatartónak

1.) Megfelelő étrend

Ahogy az embereknek, úgy négylábú barátainknak is vannak specifikus igényeik a táplálkozás terén. A kiváló minőségű, kiegyensúlyozott étrend kiválasztása és az adagok pontos ismerete elengedhetetlen a testsúly fenntartásához, a betegségek megelőzéséhez, és ahhoz, hogy az állat szervezete megkapja az összes szükséges tápanyagot.

Kis testű kutyák a DOGZ Fesztivál közös falkasétáján Fontos a megfelelő környezet biztosítása, a rendszeres mozgás és játék / Fotó: welovedogz.hu

2.) Testmozgás biztosítása

A testmozgás minden kedvenc számára fontos, függetlenül fajtától, kortól vagy mérettől. A közös játékidő és az elegendő mentális stimuláció szintén elengedhetetlenek ahhoz, hogy mind testileg, mind szellemileg lefárasszuk a kutyát.

3.) Rendszeres állatorvosi vizitek

A rendszeres egészségügyi ellenőrzések számos előnnyel járnak. A legtöbb betegség korai stádiumban még könnyebben és nagyobb sikeraránnyal kezelhető. Hétesztendős korig évi egy, azt követően pedig évi kettő rutinellenőrzéssel rengeteg fájdalomtól és felesleges stressztől megkímélhetjük kedvencünket.

aék válóczi rottweiler frizbi játék A mentális stimuláció fontos a stressz kialakulásának megelőzése szempontjából is / Fotó: welovedogz.hu

4.) Ivartalanítás

És persze ne hagyjuk ki a sorból az egyik legfontosabb teendőnket, az ivartalanítást. Gyakran hangsúlyozzuk, hogy milyen fontos kis barátaink ivartalanítása – több okból is. Egyrészt általa számos betegség kockázata csökken, másrészt pedig a nem kívánt populációkat is redukálhatjuk a segítségével, amivel kevesebb kutyát ítélünk a kóborok nehéz sorsára.

5.) Fogápolás

A fogproblémák esetében – amelyek komoly betegségek katalizátorai lehetnek – is kulcsfontosságú a megelőzés; szerencsére néhány apró lépéssel sokat tehetsz kutyád fogainak egészségéért. Ilyen például az állatbarát fogkrémmel történő fogmosás egy kis, puha sörtéjű fogkefével napi rendszerességgel, illetve a megfelelő étrend biztosítása, valamint a kifejezetten fogápolásra adott rágófalatok biztosítása.

fül hallás állatorvos vizsgálat gyerek Az állatorvosi vizitek alkalmával eredményesen szűrhetők ki a problémák még időben

Na de nézzük, mit mondtatok ti, kedves olvasóink

Május 6-án, a felelős állattartás napja alkalmából feltett kérdésünkre érkezett válaszaitok egyszerre voltak szívmelengetőek és tanulságosak. A visszajelzéseitek szinte teljes mértékben megegyeztek a mi elképzeléseinkkel.

Családtag, nem háziállat

A legtöbb válaszadó egyetértett abban, hogy a kutya nemcsak egy állat, hanem a család része, „pótgyerek”, vagy éppen a „szívünk kuglófjának egyetlen mazsolája”. Sokan úgy fogalmaztak, hogy úgy gondoskodnak róla, mint egy kisgyermekről: szeretettel, türelemmel, és teljes odaadással.

gazdi 3 kutyával egy tóparton a fák alatt Gondoskodás szeretettel, türelemmel, és teljes odaadással / Fotó: welovedogz.hu

Egészség és prevenció mindenekelőtt

A gazdik szerint a felelős állattartás része a megfelelő táplálás, a rendszeres állatorvosi ellenőrzés, a kötelező oltások, illetve a külső-belső élősködők elleni védelem. Volt, aki megemlítette, hogy külön főz a kutyájának, vagy épp kerülnie kell bizonyos élelmiszereket az azzal kapcsolatos érzékenység miatt, amit nagyon komolyan is vesz, mert az egészség mindig első.

Mozgás, játék, tanítás

A mindennapos séta változatos útvonalakon, a játék az udvaron, a tanítás és nevelés sok gazdi napi rutinjának szerves része. A kutya nemcsak testben, de lélekben és szellemileg is aktív lény, ezért nagy szüksége van a szellemi kihívásokra, tréningre, játékra. Érdemes itt megemlítenünk, hogy a legtöbb négylábú alkalmas lehet valamely kutyasportra, ami nemcsak neki, hanem a gazdinak is üdítő időtöltés is lehet.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Következetesség, figyelem, rugalmasság

Sokan említettétek, hogy kutyátok igényeit figyelembe véve alakítottátok ki a napirendet, és a nevelés alapja a következetesség. „Amit egyszer nem szabad, azt máskor sem” – emelte ki az egyik gazdi. Ez nem mindig könnyű, de fontos a kölcsönös bizalomhoz és a könnyebb együttéléshez.

Örök felelősségvállalás

Többen hangsúlyozták, hogy a felelősség nem ér véget a befogadással; sőt, akkor kezdődik igazán. Egy állat „sosem nő fel”, örökre ránk van utalva. Ezért is fontos, hogy csak akkor váljunk gazdivá, ha valóban készen állunk rá. Volt, aki kiemelte nagyon helyesen, hogy sose vásároljunk szaporítótól, hanem felelős döntés alapján, akár mentve, akár örökbe fogadva, akár tenyésztőtől szerezzük be a kutyánkat.

csau csauk a dogz fesztiválon A kutya nevelésének alapja a következetesség / Fotó: welovedogz.hu

A kutya boldogsága az első

Szinte minden hozzászólásban ott volt az üzenet, hogy a legfontosabb, hogy a kutya boldog legyen. Legyen mellette szerető gazdi, aki gondoskodik róla, akihez odabújhat, aki veszi a fáradságot ahhoz, hogy megértse a jelzéseit. A kutyák a legönzetlenebb lények, akiknek az a legfontosabb, hogy gazdájukat elégedettnek lássák – a legkevesebb, amit megtehetünk, hogy cserébe ugyanezt nyújtjuk nekik.

Kövess minket!

felelős állattartás napja felelős gazdi felelős kutyatartás

Kapcsolódó cikkek