A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

9 érdekesség az ázsiai vadkutyáról: a rókaképű kutyaféle, aki két lábon állva pisil

2024. 03. 27.

2024_03_gettyimages-136631406-1-1-1024x535.jpg

Vagy más néven a dól egy veszélyeztetett státuszban lévő kutyaféle, aki más kutyafélékkel ellentétben nagy klánokban él merev hierarchia nélkül. A csoportban több olyan nőstény is van, amely lehetőséget kap a szaporodásra, ami szintén egy szokatlan jellemvonás.

Lássuk máris, hogy az ázsiai vadkutya, amely Kipling A dzsungel könyve című regényében vörös farkas néven szerepelt, miben tér még el a kutyaféléktől!

dól ásziai vadkutya Micsoda lélekig hatoló tekintet!

1.) Kutyaféle, de…

Nem is kerülgetjük tovább a forró kását. Az 1830-as években úgy gondolták, hogy a mai kutyák ősatyja lehet, vagyis egy primitív Canis, ám ez az elgondolás viszonylag hamar megdőlt. Ugyan a dól a kutyák nemzetségébe tartozik, ám egymagában alkotja a Cuon nemet, vagyis tulajdonképpen egy oldalágat képvisel. Anatómiai szempontból több különbséget is mutat. A Canis nembe tartozó állatokkal (például a kutya, a szürke farkas, az aranysakál, stb.) ellentétben koponyája inkább domború, mintsem homorú profilú, nincs harmadik alsó őrlőfoga, és a felső őrlőfogaknak csak egyetlen csúcsa van, szemben a kettővel vagy néggyel.

dól ásziai vadkutya Különösen szép látványt nyújt a vörös szőrzetből kiemelkedő koromfekete orr

2.) Farkas, róka, hiéna, macska

Ha ránézünk egy ázsiai vadkutyára, érdekes módon elsőre inkább egy róka alakja sejlik fel előttünk, ám ha jobban megnézzük, a szürke farkas jellemzőit is magán viseli. Ám a szakértők szerint a fejlett rágóizomnak köszönhetően a fej hiénaszerű vonásokat is mutat. Ha a testarányait és a mozgását nézzük, abban akaratlanul is felfedezhetjük a macskaszerű attribútumokat, mint a hosszúra nyúlt hátgerincet vagy a karcsú lábakat. Tagadhatatlan, hogy a szépség egy igen különös elegyét figyelhetjük meg rajta.

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

dól ásziai vadkutya Még szerencse, hogy ez a példány csak ásít

3.) Füttyögéssel kommunikálnak

A vokalizációjuk egészen zseniális. A füttyögéshez hasonló kú-kú hangokat a szakértők a vörös róka hangjához hasonlítják. Hogy a hangot milyen módon hallatják, azt egyelőre nem tudni, de az biztos, hogy vadászat közben és veszélyjelzésnél van segítségükre. A hangokkal való jelzések a csoportokban élő állatok sajátosságai, így ugyanis anélkül is tudnak információt átadni, hogy látnák egymást. Amikor támadásba lendülnek, a kiadott hang természetesen megváltozik, és egy sokkal erőteljesebb, kakakaaa az, amit hallhatunk. Csivitelnek, morognak és sikolyszerű hangokat is hallatnak, azonban az üvöltés és az ugatás nincs a repertoárjukban.

Meglepő módon ilyen fejlett vokalizáció mellett a testbeszédük is nagyon árulkodó, az emberek számára is igen direkt és könnyen értelmezhető jelekből áll. Ha például megijednek, hátrahúzzák az ajkukat, lábuk közé csapják a farkukat, a fülük pedig a koponyájukhoz lapul.

Az a bizonyos kú-kú: 

4.) Ez a különbség a falka és a klán között

A dólok még a szürke farkasoknál is sokkal szociálisabb állatok, a hierarchiájuk kevésbé domináns, ami azért alakulhatott így, mert a szezonális táplálékhiány nincs rájuk akkora hatással.

Arra már a bevezetőben kitértünk, hogy angol nyelvterületen a dólok csoportosulását nem falkának, hanem klánnak hívják. Erre nem azért volt szükség, hogy még jobban összezavarják az állatvilág iránt érdeklődőket, hanem mert valóban mást takar a két kifejezés. A falka olyan állatok csoportjára utal, akik együtt járnak vadászni. Ezzel szemben az ázsiai vadkutya klánok – amelyek nem ritkán akár 40 egyedből is állhatnak – gyakran 3-5 állatból álló kis falkákra szakadnak. Ez különösen jellemző a tavaszi szezonban, mivel ez az optimális szám az őzgidák elejtéséhez.

A domináns dólokat igen nehéz azonosítani, hiszen nem viselkednek dominánsan. A klántagok alázatos viselkedését lehet tetten érni velük szemben és így beazonosítani őket. Csoporton belüli harcot nagyon ritkán lehet csak megfigyelni.

dól ásziai vadkutya Egy kis játékra mindig jut idő

5.) Kommunális latrinákban végzik a dolgukat

A közös latrinák használatát vadmacskáknál is megfigyelték már, például az ocelotnál. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy gyakran közösségi WC-ket használnak, melyek a klán területén, nem a periférián találhatók. Ez arra utalhat, hogy az ürítés esetükben nem territoriális jelzés. Érdekes még, hogy a végterméket más kutyafélékkel ellentétben nem kaparják el. Ó, és még valami: gyakran a két mellső mancsukon állva pisilnek.

dól ásziai vadkutya

6.) Órákig képesek üldözni a prédát

Megfigyelték, hogy mielőtt a csoport vadászni indul, rituáléval erősítik az összetartozást. Ennek során összedörgölik a testüket, összeérintik az orrukat és még hágáshoz hasonlatos pózt is imitálnak.

Bár nem olyan gyorsak, mint a rókák vagy a sakálok, a dólok is órákig képesek üldözni a kiszemelt áldozatot. Mivel vadászat közben a látásukra támaszkodnak, ezért néhány holdfényes éjszaka kivételével szinte csak nappal, a hajnali órákban portyáznak. Az üldözés közben egy vagy két állat szorosan a kiszemelt préda nyomában van, míg a csapat többi tagja kissé lemaradva biztosítja őket, és leváltja, ha azok megfáradtak. Gyakran alkalmazott trükkjük, hogy vizes területekhez csalják az áldozatot, így lassítva azzal annak mozgását. Amikor elkapták a zsákmányt, az egyik állat az orránál fogva bénítja le azt, míg a többiek leviszik a hátsó részénél a földre. Nem alkalmaznak halálos torokharapást, de azt már megfigyelték, hogy a préda szemét támadják meg, ezzel is harcképtelenné téve.

Kedves érdekesség, hogy a klán tagjai az újdonsült anyukét és a kicsiket gyakran megrágott majd felöklendezett falatokkal etetik. Ha el tudunk vonatkoztatni attól, hogy számunkra, emberek számára ez nem túl étvágygerjesztő, a gondoskodásnak egy igen jóságos megnyilvánulását figyelhetjük meg.

dól ásziai vadkutya

7.) Ősi ellensége a tigris és a leopárd

A tigrisek veszélyes ellenfelei a dóloknak, ugyanis képesek egyetlen mancscsapással leteríteni a kutyát. Egyértelműen megfigyelhető, hogy ahol több a tigris, ott sokkal kisebb a dólpopuláció. Az ázsiai vadkutyák gyakran áhítoznak a leopárd által elfogott prédára, de ennek gyakran az a vége, hogy a leopárd rátámad a dólra, és végül belőle lesz áldozat. A vadonban emiatt megfigyelték, hogy a leopárd közelségére a klánok igen hevesen reagálnak.

dól ásziai vadkutya Nincsenek elragadtatva a varánusz jelenlététől

8.) A dól fogságban

Valószínűleg benned is felmerült a kérdés, hogy egy ilyen csinos kutyaféle háziasítása vagy egyes egyedek megszelídítése mennyire lenne jó ötlet. Brian Houghton Hodgson (1800-1894) természettudós és etnológus tartott befogott dólokat fogságban. A megfigyelései alapján egy állat kivételével 10 hónap után is félénkek és támadásra készek voltak. Richard Lydekker (1849-1915) zoológus szerint a kifejlett dólokat szinte lehetetlen megszelídíteni, bár a kölykök engedelmesek, és még játszhatnak is a házi kutyakölykökkel, amíg el nem érik a korai felnőttkort. Nagyon sok vadállat, főleg ragadozók esetében megfigyelhető, hogy ragaszkodnak az emberhez egészen addig, míg ivarérettek nem lesznek.

dól ásziai vadkutya

9.) A Fővárosi Állat- és Növénykertben

Idén március közepén adta hírül a Budapest Zoo, hogy az ázsiai vadkutya falka birtokba vehette megnagyobbított kifutóját. Így írnak róluk: „A Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján az ázsiai vadkutyák veszélyeztetett fajként szerepelnek, az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége pedig a dólok természetvédelmi szaporítását tenyészprogram keretében hangolja össze. A programban mi is részt veszünk, méghozzá nagy sikerrel, hiszen már évtizedek óta rendszeresen szaporodnak nálunk a vadkutyák. A jelenlegi falka majdnem két tucat állatból áll, nagyobbik részük már itt, Budapesten látta meg a napvilágot.”

Ide kattintva hasonló érdekességeket tudhatsz meg az aranysakálról. Gondoltad volna például, hogy néha szarvat növesztenek?

Kövess minket!

ázsiai vadkutya dól érdekességek kutyafélék

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Levegőbe kapkod a kutya

Ezért kapkodnak láthatatlan legyeket a kutyák

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás