Milyen jól hallanak a kutyák? – Hihetetlen, de van, amiben jobbak vagyunk náluk
Közzétéve: 2025. 05. 10 - Fotók: welovedogz.hu • 5 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 10 - Fotók: welovedogz.hu • 5 perc olvasás
Azt a legtöbben tudják, hogy az ebek olyan hangokat is meghallanak, amelyek messze kívül esnek az emberi érzékelés határain. Éles hallásuk lehetővé teszi számukra, hogy nagy távolságból is észleljék a zajokat, így rendkívül érzékenyek a környezetükre.
A mai cikkben a kutyák hallásáról lesz szó. Öveket becsatolni, mélyre megyünk a témában!
A kutyák hallása hasonló módon működik, mint sok más állaté. Bár a hallás rendkívül összetett folyamat, alapvetően a következőképpen zajlik:
A hang eléri a külső fület, amelynek alakja segíti a hanghullámok összegyűjtését és a hallójáraton keresztül a középfülbe való irányítását. A dobhártya a külső és a középfül között helyezkedik el. Ez a membrán segíti a rezgések átvitelét a középfülbe, miközben védi a belső struktúrákat. A középfül felerősíti a hangokat, majd a hallócsontocskák segítségével továbbítja őket az ovális ablakhoz.
Az ovális ablak választja el a középfület a belső fültől. A rezgések a belső fül folyadékán keresztül haladnak tovább, ahol apró szőrsejteket stimulálnak, amelyek a mechanikai rezgést elektromos jelekké alakítják. Ezeket a jeleket a VIII. agyideg szállítja az agyba, ahol hangként érzékeljük és dolgozzuk fel őket.
A két fül megléte lehetővé teszi, hogy a kutyák meghatározzák a hang forrásának helyét. Az egyes fülek által érzékelt hang időzítésében és hangerősségében lévő apró különbségeket az agy összeveti. Ez alapján a kutya térben is képes érzékelni, honnan jött a hang. Az ebek akár 7,5 foknyi eltérést is képesek érzékelni két hangforrás között. Érdekesség azonban, hogy az emberek akár 2 fokos pontossággal is képesek meghatározni egy hang forrását, vagyis azon kevés dolog egyike ez, amiben jobbak vagyunk náluk.
Talán már előfordult, hogy kutyád mély álmából hirtelen felriadt, majd feszült figyelemmel nézett egy olyan irányba, ahol te semmit sem láttál, vagy hallottál. Bár mindig fennáll a lehetősége, hogy a házat kísértetek lakják, valószínűbb, hogy kedvenced olyan hangra reagált, amit te nem hallasz. Ez felvetheti benned a kérdést: Milyen messzire hall egy kutya?
Egy hang hallhatósága több tényezőtől függ, például:
Hangerő: Az erősebb hangokat könnyebb meghallani, még ha rövidek vagy távoliak is.
Hangmagasság: A hang frekvenciája befolyásolja, hogy azt a fül mennyire képes érzékelni. Az alacsonyabb frekvenciájú hangok (például egy elhaladó autó basszusa) messzebbre terjednek a levegőben, mint a magasabb hangok.
Hossz: A hangnak általában 100–200 milliszekundumig kell tartania ahhoz, hogy hallható legyen, de ha elég erős, akár már egy milliszekundum alatt is érzékelhető.
Tartalom: A kutyák és az emberek is azokat a hangokat részesítik előnyben, amelyek fontosak a túlélésük szempontjából. A kutyák érzékenyebben reagálnak a kölykök sírásának frekvenciatartományára, mint az emberi csecsemők sírására, még ha azok majdhogynem egyformán hangzanak is.
Távolság: A hang intenzitása csökken a távolság növekedésével. Egy kutya még reagál egy 6 méterről adott parancsra, de ugyanazt a hangerősségű parancsot már nem hallja meg 1 kilométerről.
Tehát jobban hallanak a kutyák, mint az emberek? Ha a fülük egészséges, és az idegrendszerük megfelelően működik, úgy tűnik, a kutyák akár négyszer akkora távolságból is képesek meghallani ugyanolyan hangerősségű hangot, mint mi. Ez azonban függ a hangmagasságtól. Úgy tűnik, hogy az alacsony frekvenciájú hangokat a kutyák hasonló érzékenységgel érzékelik, mint az emberek, de a magas frekvenciákat jóval messzebbről is meghallják.
Habár sok kutatás készült arról, hogy a kutyák hogyan hallanak különböző frekvenciákat, és hogyan határozzák meg a hang irányát, a hallás távolsági képességeit kevésbé vizsgálták. Ez azt jelenti, hogy ezen a téren a rendelkezésre álló adatok nem olyan megbízhatóak, mint a hallás más aspektusaiban.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A kutyák hallását az évek során alaposan tanulmányozták. Bár az eredmények kissé eltérnek egymástól, úgy tűnik, hogy a kutyák által érzékelt hangmagasság alsó határa körülbelül 65 hertz. Kedvenceink rendkívül széles hangfrekvencia-tartományban hallanak, és akár 45 kilohertzig is képesek érzékelni a hangokat. Egyes kutatások szerint ez a határ akár 60 kilohertzig is terjedhet. A nagyon magas frekvenciák érzékelése valószínűleg segíti őket abban, hogy kis zsákmányállatokat vadásszanak le.
Jól ismert tény, hogy a kutyák sokkal magasabb frekvenciájú hangokat hallanak meg, mint az emberek, ami gyakran azt eredményezi, hogy a kutya izgatottan reagál olyan zajokra, amelyeket mi egyáltalán nem is hallunk. Az emberek elvileg már 16 hertzes hangokat is képesek meghallani, bár a 30 hertz alatti hangokat inkább érezzük, mint halljuk. Ez azt jelenti, hogy az emberek jobban érzékelik a mély basszusokat, mint a kutyák.
A magas frekvenciák érzékelésében viszont a kutyák messze felülmúlják az embereket. Az emberi hallás nagyjából 20 kilohertznél tetőzik, ami körülbelül a fele vagy harmada annak, amit egy kutya képes hallani. Mind a kutyák, mind az emberek esetében az életkor előrehaladtával romlik a közép- és magas frekvenciájú hangok érzékelése. A kutyák 8–32 kilohertz közötti hallása általában 8–10 éves korban kezd hanyatlani.
A kölyökkutyák zárt hallójáratokkal születnek. Ezek nagyjából 12–14 napos korukban nyílnak meg, és a hallásuk fokozatosan fejlődik körülbelül 8 hetes korukig. A hallásérzékenység általában 8–10 éves kortól kezd romlani.
Általánosságban elmondható, hogy a kisebb állatok magasabb frekvenciákat hallanak meg, mint a nagyobbak. Bármely méretű eb gyorsan reagál a hangokra, de lehet, hogy a kisebbek jobban észlelik a magas hangokat. Ez a különbség azonban valószínűleg nem jelentős a mindennapi életükben.
A kutya fülének alakja és mérete is befolyásolhatja, mennyire érzékeli a hangokat. A lelógó fülek kissé tompíthatják a hangokat, de még az ilyen fülű kutyák is jól hallanak. Dr. Bartley Harrison állatorvos kiemelte, hogy a fülcsonkítás azonban ronthatja a négylábú hallását, és nehezítheti a hangok forrásának beazonosítását.
A fülgyulladás az egyik leggyakoribb ok, ami a kutyák hallását befolyásolja. A krónikus fülgyulladásban szenvedő kutyák hallójáratai megvastagodhatnak vagy hegesedhetnek, ami zavarhatja a hangok továbbítását. A közép- vagy belső fül fertőzései károsíthatják a hangérzékeléshez szükséges finom szerkezeteket. Emellett traumák, daganatok vagy gyulladásos betegségek is érinthetik az agynak azt a részét, amely a hangokat feldolgozza.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért „radírozhat” a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc