Ezen meglepő okból vonyítanak a kutyák a sziréna hangjára

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezen meglepő okból vonyítanak a kutyák a sziréna hangjára

Közzétéve: 2024. 04. 30 • 2 perc olvasás

2024_04_gettyimages-1388316970-1-1-1024x535.jpg

Talán az egyik legfurcsább kutyaviselkedés, aminek a magyarázata is igen meglepő.

Amellett, hogy sok gazdi kifejezte aggodalmát afelett, hogy a kutyára rossz hatással lehet egy megszólaló sziréna, sokan ezzel ellentétben azt gondolják, hogy nem elég, hogy a sziréna fülsiketítő zaját el kell viselni, még a kutya is rátesz egy lapáttal. Ha megértjük a viselkedés mozgatórugóit, kezelni is könnyebb lesz. Eláruljuk, miért kezd el vonyítani a kutya a sziréna hangjára.

2020_07_gettyimages-182797210-scaled.jpg Nem lehet elég korán kezdeni!

Ezért reagál a kutya a sziréna hangjára

Az üvöltést a farkasok évezredek óta használják a kommunikációhoz, valamint a falka tagjai között létrejövő kapcsolat erősítéséhez. Többek között az alfa-hím üvöltéssel hívja össze a tagokat, valamint így jelzik a territórium területén belüli tartózkodási helyüket az egyes állatok, sőt, még az idegen farkasoknak is így üzenik, hogy jobb, ha elhordják az irhájukat, mert ez a térség már foglalt. Annak ellenére, hogy a háziasítás során a farkasból kutya vált, az üvöltés célja ugyanaz maradt.

Amikor négylábú kedvenceink meghallják a sziréna hangját, ez a fülsiketítő hang ősi ösztönöket mozgósít bennük. Azonnal cselekvésre készteti őket, vagyis arra, hogy jelezzenek és üvöltsenek vissza. Érdekes módon tehát a szirénával kedvenceink kommunikációt folytatnak le. A hangjukat ügyesen illesztik a szerkezet hangmagassághoz, és szinte hibátlanul utánozzák azt, ami számukra alapvetően egy meglepően érzelmes közösségi élmény.

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

Sikert érnek el

Az élmény valódiságára az is ráerősít, hogy a sziréna hangja szinte mindig elhalványul a távolban, amitől a kutyák úgy hihetik, az interakció sikeres volt. Vagyis jelezték a másik számára, hogy ez a terület már foglalt. Kézbesítették a szükséges üzenetet, és a másik meghátrált.

Tehát láthatjuk, hogy a sziréna hangjára való vonyítás teljesen természetes reakció. Vannak azonban olyan ebek, akik a szokottnál hevesebben reagálnak erre a jelenség. Az ilyen kutyákra jellemző lehet az is, hogy hamarabb megugatnak mellettük elhaladó ebeket az utcán.

A reaktív kutyákról ebben a cikkünkben olvashatsz részletesebben, ahol megoldásokat is kínálunk a problémára. Itt pedig a CBD jótékony hatásairól írtunk, amely szintén bevethető, ha feszült, stresszes az eb.

Kövess minket!

farkasok kommunikáció kutya vonyítás sziréna szirénázás vonyít vonyító kutya

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Kutya nyalogatja egy nő arcát

Emberre és kutyára is veszélyes fertőzésre figyelmeztet a Semmelweis Egyetem

Egészség • 2 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás