A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2023_11_nyelv-nyalogat-fb-1024x535.jpg

Sokan hiszik, hogy a kutyák azért nyalogatják a sebeiket, mert így gyógyítják magukat. Sőt, a gazdi sérüléseit is tudják kezelni. Igaz volna? Utánajártunk!

Biztosan előfordult már veled is, hogy megvágtad a kezed, kedvenced pedig már ott is termet, lelkesen vállalva a doktor szerepét. Hogy miért nyalogatja a kutya a sebeket, arra a leglogikusabb válasz az volna, hogy a vér, illetve az egyéb nedvek íze és illata csábítja. Azonban ezt teszi akkor is, ha már jócskán gyógyulófélben van a sérülés. Ebből kifolyólag más oknak is kell lennie.

kutya mancsa Kutyád több okból is megnyalhatja a kezedet

Ösztönös viselkedés

Mint az állatorvosok rámutatnak, ahogy az embereknél, úgy az állatok esetében is ösztönös, hogy a sebesüléseiket el akarják látni. Már egy egészen pici gyerek is tudja, hogy a bibivel kezdeni kell valamit.

A kutyák ebben az esetben először nyalogatni kezdik a sérült területet. Ugyanígy cselekszenek a főemlősök, a macskák és a rágcsálók is. Egyébként mi is ezt tesszük, idézd csak fel, ahogy a megsebzett ujjadat azonnal a szádba veszed!

Ez akkor okoz gondot kedvenced esetében, ha túlzásba esik. Az állandó intenzív nyalogatással ugyanis eláztatja a sebet, így az nem tud gyógyulni, ráadásul még ronthat is a helyzeten. Ez az oka, hogy csinos kis gallérral vagy egyéb segédeszközzel látják el a négylábú pácienseket műtét vagy sebészeti beavatkozás után.

nyelv nyal A túlzásba vitt nyalogatás káros lehet

Gyógyít is?

A tisztító funkció mellett térjünk rá arra az urbán legendára (?), hogy a kutya nyála gyógyít. A források szerint ez a hiedelem az ókor óta tartja magát, egészen pontosan Egyiptomban vetették fel először, hogy a kutyák így képesek meggyógyítani magukat. Azóta pedig a népi hiedelmek egyik oszlopos tagja a gondolat. A tudomány ezt részint alátámasztja, részint cáfolja.

Mint a kutatók rámutatnak, az ember és a kutya nyála is tartalmaz olyan összetevőket, amelyek segítik a sebeket a gyógyulásban. Ez az oka annak, hogy a szájban levő sebek gyorsabban regenerálódnak, mint a test más pontjain keletkezett sérülések.

nyal nyalogat nyelv Az emberek és a kutyák nyála is gyógyít, de veszélyes baktériumok tárháza is lehet

Menno Oudhoff farmakológus az Amszterdami Egyetemen végzett vizsgálatai során megállapította, hogy a nyál egy hisztatin nevű fehérjét tartalmaz, amely képes elhárítani a fertőzéseket. A hisztatin a bőrfelszíni sejteket is arra késztetheti, hogy segítsenek gyorsan lezárni a sebet. Mindezek pedig jótékonyan hatnak a gyógyulási folyamatra.

A London School of Medicine and Dentistry egy másik farmakológusa megállapította, hogy a nyálban lévő nitrit a bőrrel érintkezve nitrogén-oxiddá bomlik, ami segíthet megvédeni a vágásokat a fertőzésektől. A Floridai Egyetem kutatói pedig egy idegnövekedési faktor nevű fehérjét fedeztek fel a nyálban, amely szintén gyorsítja a sebgyógyulást.

kutya megnyalja a gazdi kezétkutya megnyalja a gazdi kezét

Talán még ennél is fontosabb, hogy a sebek gyengéd nyalogatása segíthet eltávolítani a szennyeződéseket és törmelékeket, amelyek lassíthatnák a gyógyulást, illetve elfertőzhetnék a sebet. A nyelv mechanikus hatása fellazítja az idegen anyagokat, amelyek aztán a nyálhoz tapadnak, majd távoznak.

Ezeket összevetve igen, a nyál és a nyalogatás valóban segíti a sebgyógyulást. Ám vannak veszélyei is!

A baktériumok melegágya

Ahogy egy korábbi, az együtt alvás lehetséges veszélyeit, valamint előnyeit taglaló cikkünkben dr. Balatonyi Lilla állatorvos is elmondta, a kutyák szájában számos baktérium tanyázhat. Főleg akkor nagy a rizikó, ha az eb nyers menün él. Ha ezek belekerülnek a sebbe, azok ott is elkezdenek szaporodni, elfertőzve a sérülést.

nyal 1 A BARF étrenden élő kutyák nyála veszélyesebb

Miktől kell tartani?

Ilyen veszélyforrás például a Pasteurella nevű baktérium, amely jól szaporodik a levegő nélküli helyeken, például a mély sebekben. Ha bekerül a vágott sérülésbe, a fertőzés elég súlyos lehet ahhoz, hogy amputálni kelljen az érintett testrészt.

Arra is volt példa, hogy a kórokozó életveszélyes állapotot idézett elő, figyelmeztetnek a szakemberek. Mint felidézik, egy égési sérülést szenvedett nő a kedvence nyála miatt elvesztette az egyik lábát és valamennyi lábujját egy ilyen felülfertőződés következtében. Egy másik esetben az érintett férfinál akut vesegyulladás alakult ki a kezén lévő sebbe került baktériumok miatt, míg egy dobhártya-perforációból lábadozó kutyatartó kedvence miatt kapott agyhártyagyulladást.

Ezeket a nagyon súlyos eseteket megismerve nem is kérdés, hogy nem szabad hagyni, hogy a kutya a rajtad levő sebeket nyalogassa!

2021_08_nyalogat-1-scaled.jpg Az orvosok számos aggasztó esetről számoltak be

Hogyan akadályozhatod meg az efféle kedveskedést?

Mind a rajta levő, mind a saját sérüléseid esetében az a legbiztosabb, ha megakadályozod, hogy az eb hozzájuk férjen. Ahogy a sebesülés engedi, ezt megteheted úgy, hogy kötéssel lefeded azt, illetve a már említett gallér használatával is távol tarthatod kedvencedet a sebeitől. Ez természetesen nem opció, ha te szenvedtél balesetet. Szerencsére a legtöbb ebet csak a friss sérülés vonzza, a fertőtlenítőszerrel kezelt felület inkább taszító lesz a számára, és a sebek fertőtlenítése minden esetben ajánlott.

Kövess minket!

állatorvos fertőzés gallér kutyanyál kutya nyalogatja a sebeit nyalogat nyalogatás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás