Ez történik a kutyáddal, ha pitypangot eszik
2025. 04. 17. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 17. - Fotók: Getty Images Hungary
A tavasz számos gyönyörű virággal boldogít minket. Sokak kedvence a ragyogó sárga pitypang, avagy gyermekláncfű. De mi történik, ha a kutya fogyaszt belőle?
Végre tartósan melegebbek a nappalok, aminek a természet is látványosan örül: rügyeznek és virágba borultak a fák, ahogy a kertek is. Eddig már több növénynek is külön cikket szenteltünk, kiderítve, hogy vajon veszélyesek-e házi kedvenceinkre. Ezúttal annak jártunk utána, okozhat-e problémát, ha a kutya közelebbről ismerkedik a pitypanggal?
Bár sokan csak élénk, vidám színe miatt kedvelik, esetleg gyermekként gyakran fontak belőle koszorút (innen ered a népi elnevezése, a gyermekláncfű), valójában a pitypang (Taraxacum officinale) egy rendkívül sokoldalú gyógynövény, amiből a kutya is profitálhat.
A pitypangnak valamennyi része jótékony hatással bír, így szerencsére nem kell aggódnod, ha kedvenced esetleg megrágcsálja őket a kertben vagy séta közben.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
A pitypang tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Tartalmaz A-, C-, D- és K-vitamint, cinket, foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot, valamint antioxidánsokat is. A méhek egyik fontos pollen- és nektárforrása is, hatalmas előnye pedig, hogy kora tavasztól egészen a tél beálltáig virágzik.
A pitypang fogyasztása támogatja a vese és a máj működését, az emésztést, enyhíti az emésztőrendszeri panaszokat, gyulladáscsökkentő, segíti az epekiválasztást, vízhajtó hatású, enyhítheti a húgyúti panaszokat, antimikrobiális tulajdonságai pedig segíthetnek a fertőzések leküzdésében.
Nem kutyatej!
Bár a növény szárában lévő fehér, tejszerű nedv miatt sokan emlegetik kutyatejként is, valójában az egy másik növény, latinul Euphorbia, amely a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjának névadó nemzetsége. Közel 1700 faj tartozik ide.
Mindezen pozitív hatásai miatt egyáltalán nem kell aggódnod, hogy kedvencednek baja lesz a virágtól, sőt, a pitypang a kutya egészségét is támogathatja a fentebb leírt módokon.
Azonban nagyon fontos, hogy orvosi jóváhagyás nélkül ne kezdd kutyádnak semmilyen formában adni: se nyersen, se teaként, se táplálékkiegészítőként!
A gyógynövények alkalmazása ugyanúgy hordoz magában kockázatokat, mint bármilyen szintetikus gyógyszeré, így kizárólag akkor szabad elkezdeni az alkalmazásukat, ha azt az állatorvos is javasolja.
A fenti ismertető inkább érdekességként áll itt, hogy milyen sokoldalú ez az elterjedt növény, és megnyugtatásképp, ha esetleg kedvenced szeretné eszegetni a virágot. Azonban ha felkeltette az érdeklődésedet, akkor érdemes beszélni róla a doktorotokkal.
Amikor a pitypang már levirágzott, a magjai, ezek a kecses kis ejtőernyők, remek mókát szolgáltatnak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A pitypangok fújása sokgenerációs hagyomány szinte minden családban, és gyakran a négylábú sem marad ki a mókából. Ahogy játék és szaladgálás közben ő is elsodorhatja a finoman kapaszkodó magocskákat.
Azonban ezek a kis ejtőernyők beleszállhatnak a kutya szemébe vagy orrába, ami irritálhatja az érzékeny nyálkahártyát. Szerencsére ez néhány prüszköléssel és pislogással általában orvosolható. Lenyelve sem túl kellemes érzés, ha a magocskák finom szálai megtapadnak az eb szájában vagy a torkán, de többnyire ebből sem adódik pillanatnyi kellemetlenségnél nagyobb probléma.
Ebben a cikkünkben a gyöngyvirág veszélyeire hívjuk fel a figyelmet.
Itt pedig az aranyeső-mérgezés tüneteit taglaljuk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás