A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ez a rossz gyakorlat megrövidítheti a kutyád életét: sok olvasónk így csinálja

2025. 04. 09. - Fotók: Getty Images Hungary; welovedogz.hu

Egy fekete-fehér kutya állatorvosi vizsgálaton.

Bár a kutyatartók többsége ismeri a szabályt, sokan még mindig feleslegesnek vélik a rutin állatorvosi vizsgálatokat. Pedig akár életmentő is lehet egy vizit.

Cikkeink, közösségi oldalunk és videós tartalmaink mellett a Kutyás hírek a nagyvilágból nevű csatornánkon keresztül is igyekszünk naprakészen informálni titeket, valamint kikérni véleményeteket, megismerni állattartói szokásaitokat. Legutóbb arra voltunk kíváncsiak, milyen gyakran jártok állatorvoshoz kedvencetekkel. Szerencsére a többség ismeri az aranyszabályt, de még mindig jelentős azon gazdák száma, akik nem, így érdemesnek tartjuk elmondani, hangsúlyozva az előnyeit.

boldog kutya kilógó nyelvvel szalad Kedvenceink egészségmegőrzése kiemelt feladat / Fotó: welovedogz.hu

Évente, félévente szükség van állatorvosi ellenőrzésre

A szabály az, hogy egy egészséges felnőtt kutyát évente minimum egyszer látnia kell orvosnak. Idősebb korban (fajtától függően 8-10, de akár már 6 éves korától), valamint krónikus betegség esetén pedig félévente, vagy ahogy a doktor elrendeli.

Kérdésünkre összesen 168-an válaszoltatok, és közületek 111-en be is tartjátok ezt a javaslatot. 89-en viszitek évente a kutyust, míg 17-en az életkora, 5-en pedig az egészségi állapota okán félévente látogatjátok a rendelőt.

állatorvosi rutinellenőrzés statisztikája Az orvoslátogatási szokások diagramja / Grafika: welovedogz.hu

Ennek az aránynak nagyon örülünk, azonban a maradék 57 válaszadó miatt, akik csak panasz esetén kérnek orvosi segítséget, mégis elmondjuk, milyen előnyei vannak a rutinvizsgálatoknak.

Ha te is csatlakoznál az említett csatornánkhoz, Messengeren keresd a csatornák (channels) között Kutyás hírek a nagyvilágból lehetőséget, majd csatlakozz ott is a közösségünkhöz!

A rutin állatorvosi vizit nem felesleges pénzkidobás

Bár sokan azzal érvelnek, hogy ez felesleges pénzkidobás, hiszen a kutyának nincs semmi baja, valójában egy-egy ilyen ellenőrzés során számos olyan betegségre fény derülhet, amelyek közül több csak igen súlyos fázisában ad tüneteket. Említhetjük a szívférgességet vagy a légcsőszűkületet, de a daganatos elváltozásokat is nehéz idejekorán felismerni az állaton. Ilyenkor sok esetben sajnos már nagyon kétes a kezelés kimenetele, és nem is biztos, hogy menthető a beteg. Ellenben egy időben, még korai stádiumban felismert betegségnek sokkal jobb a prognózisa.

A fogak ellenőrzése miatt sem szabad elhanyagolni az orvoslátogatást, hiszen a kutyák jelentős része küzd valamilyen fogproblémával. Azt pedig nem minden gazdi tudja, hogy a kozmetikai fogkő-eltávolítás nem elegendő: az állatorvos képes az íny alatti lerakódásoktól is megszabadítani a fogakat, ami nélkül az állapot csak tovább romlana. A fogászati panaszok pedig amellett, hogy rengeteg fájdalmat okoznak kedvencednek, idővel a baktériumok továbbjutása miatt a szervezet többi részét is veszélyeztetik, és akár szívbetegség kialakulásához is vezethetnek.

2025_02_dogz-farsangi-falkaseta-tacsko-gazdajaval-1024x535.jpg Közösségünkben egyre több a felelős kutyatartó / Fotó: welovedogz.hu

Ha szeretnél tájékozódni kutyád megfelelő fogápolásáról, ebben a cikkben dr. Balatonyi Lilla magyarázza el, miként tartsd tisztán kedvenced fogait.

Kövess minket!

Kutya szavazás fogápolás fogkő fogkő eltávolítás daganatos betegség felelős állattartás felelős gazda felelős kutyatartás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Levegőbe kapkod a kutya

Ezért kapkodnak láthatatlan legyeket a kutyák

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás