Ezért taníts trükköket kedvencednek – szakértő osztja meg a tanácsait
Közzétéve: 2025. 07. 06 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 06 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
A trükktanítás egyre népszerűbbé válik, sokan nemcsak otthon, hanem kutyaiskolákban meghirdetett tanfolyamokon is részt vesznek már, jó okkal!
Locsmándi Anitával, a Trükkiskola Suzyval megálmodójával beszélgettünk arról, hogy miért jó, ha kedvenceinkkel trükköket tanulunk; akár otthon, akár iskolában.
A trükkökre fókuszáló kutyakiképzés, ahogyan ma ismerjük, az 1930-as években kezdődött a filmsztár németjuhásszal, Rin Tin Tinnel. Később, 1943-ban egy Pal nevű hosszúszőrű skót juhászkutya keltette életre Lassie karakterét a mozivásznon. Pal kiképzője, Rudd Weatherwax az 1940-es években írt egy kutyakiképző kézikönyvet a trükktanítással kapcsolatban. Ez a kézikönyv pozitív megerősítésre és jutalomfalatokra épült a helyes viselkedés jutalmazásához, mely akkoriban szokatlan módszer volt. Körülbelül két évtizeddel később eme szemléletformáló alkotás után, az 1960-as években Arthur Haggerty kapitány kutyákat képezett filmekhez, majd 1977-ben társszerzőként megírta a Kutyatrükkök (Dog Tricks) című, szintén jelentős könyvet. Ma már számos különböző trükkökkel foglalkozó, képzéshez felhasználható könyv és videó érhető el – és nem utolsó sorban jobbnál-jobb szakemberek.
A trükkök tanítása azon túl, hogy szórakoztató, hasznos elfoglaltság is. Egy interaktív folyamatról van szó, melyben a kutya és gazdája együtt dolgoznak egy közös célért. Ez azért fantasztikus, mert a legtöbb kutyát rendkívüli módon motiválja, hogy megfeleljen a gazdájának és örömöt szerezzen neki. Ha ezt az élményt kombináljuk finom falatokkal – vagy játékkal, dicsérettel, simogatással, attól függően mivel motiválható jobban az eb – egy fantasztikus közeget hozhatunk létre, ahol nem csupán stimulálhatjuk kedvencünket, de boldoggá is tehetjük.
A trükkök tulajdonképpen egyszerű viselkedésformák, melyek elsajátítása segíti a kutyát abban, hogy megtanuljon tanulni. Ami különösen varázslatos a trükkök tanításában, hogy még a kezdő gazdikból is képes kiképzőt faragni.
Locsmándi Anita: A trükktanítás nemcsak a látványos elemekről szól, hanem leginkább arról, hogy mentálisan is le tudjuk fárasztani a kutyát. Ezentúl fejleszti a gazda és a kutya azon képességet is, hogy egymás finom jelzéseit sokkal jobban felismerhessék. Ez a felismerés nagy mértékben hozzátesz a jó, szoros kapcsolathoz.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
A sikeres trükktanításhoz elengedhetetlen a viselkedésformálás, a viselkedések összefűzése, és a megfelelő jutalmazás helyes használata. Ez a fajta képzés azt is megköveteli, hogy a gazdi és a kutya csapatként dolgozzanak együtt. Erőltetéssel, lökdöséssel vagy rángatással nem lehet trükköket tanítani.
A trükkök még a menhelyi kutyák esélyeit is javítják. Egy leendő gazdi okosabbnak és kedvesebb társnak láthat egy ebet, ha az mutat valamilyen trükköt. A trükkök tanítása ezeken túl különösen jó módszer gyermekek és tinédzserek számára, akik érdeklődnek a kutyakiképzés iránt. A fiatalok szívesen mutatják meg a barátaiknak, milyen menő, ha a kedvencük trükköket tud. Sokan boldogan kérik meg négylábú társukat arra, hogy pacsizzon, azonban kevésbé valószínű, hogy azt mondják: „nézd meg, milyen szépen sétál pórázon” – pedig ez is nagyon fontos része a kutya megfelelő oktatásának.
L. A.: Kezdőként mindenképpen az egyszerűbb trükköket próbálnám; ilyen lehet akár az ül, a fekszik, vagy a nagyon népszerű pacsi, amit jutalomfalat kíséretében is meg lehet tanítani a kiskutyának. Aztán később ezek lehetnek majd a nagyon bonyolult trükköknek az alapjai.
L. A.: Egyáltalán nem igaz. Nyilván egy fiatalabb kutya sokkal gyorsabban és könnyebben tanul, míg egy idősebbnek több időre és türelemre van szüksége, azonban neki is ugyanannyira fontos, hogy tanuljon trükköket, sőt, új trükköket. Természetesen figyelembe kell venni a kutya korlátait, ez lehet például testi adottság is. Ez az elfoglaltság nem csupán hasznos, segítségével a kognitív hanyatlás is elkerülhető vagy kitolható és csökkenthető, ugyanis szellemileg frissen tartja a kutyát.
A trükkök gyakran mozgással is járnak, így négylábú barátaink nemcsak szellemileg, de testileg is leterhelődnek. Egy kiadós séta és egy kis trükkgyakorlás után a friss még azok a kutyák is, akik korábban csak a bajt keresték, lehet, hogy inkább felugranak a kanapéra és szundítanak egyet.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
A vízmérgezés komoly fenyegetés a kutya számára: ilyen könnyen kialakulhat
Egészség • 3 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc