Lehet-e menhelyi kutyát tanítani? Döntsük meg a mítoszt!
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
Bár sok menhelyi kutya komoly traumán ment keresztül, nehezen bíznak meg az emberekben, egy kis idővel, türelemmel és képzéssel boldog, kiegyensúlyozott és a gazdájára hallgató kedvenc lehet belőlük.
Nemrég beszélgettem egy ismerősömmel, aki kutyát szeretne. Nagyon meglepett, mert úgy gondolja, hogy menhelyi kutyát már nem lehet jól tanítani. Bennem igazából sosem merült fel hasonló kérdés. Benji is menhelyi kutya, a fajtamentésen keresztül került hozzám egy gyepmesteri telepről. Tud ülni, feküdni, pacsit adni, szépen sétál, és még halottat is játszik, bár színésznek annyira nem jó, így inkább csak valami hasonlót csinál. Úgyhogy meglepett ez a kérdés, hogy lehet-e menhelyi kutyát tanítani, aztán rájöttem, hogy ez a mítosz, miszerint nem, nagyon is sokakban él.
Ez hozzáállás kérdése. Alapvetően nehéz lehet egy kutyát tanítani, főleg addig, amíg rájövünk arra, hogy milyen irányban érdemes ezt megközelíteni (utána viszont már nagyon szórakoztató és jó kapcsolatépítő feladat). Benji például nagyon gyorsan tanul, hamar megjegyzett mindent trükköt, egyszerre viszont nem tud sokáig koncentrálni, így vele úgy lehetett gyors haladást elérni, hogy inkább naponta többször, rövid ideig tréningeztünk. Meg kell tudni azt, hogy mivel a legkönnyebb motiválni a kutyát, illetve hogyan, milyen módszerekkel érdemes egy-egy trükk tanításába belefogni.
A mentett kutyák gyakran nehézségek árán jutnak el új családjukhoz, és rendkívül hálásak minden kedves szóért, simogatásért. Ennek ellenére sokan azért ódzkodnak tőlük, mert úgy gondolják, hogy nehezebb őket kiképezni. Ez azonban csupán egy tévhit. Egy kutya taníthatósága számos tényezőtől függ, például a fajtától, az életkortól, az egyéni személyiségtől és a korábbi tapasztalatoktól. Ezek a tényezők pedig nem feltétlenül függenek attól, hogy egy kutyát tenyésztőtől vásároltak-e, vagy menhelyről mentették ki.
Az egyik legnagyobb tévhit a mentett kutyákkal kapcsolatban az, hogy viselkedési problémáik miatt nehezebb őket kiképezni. Bár igaz, hogy egyes mentett kutyák traumatikus élményeken mehettek át, ez nem jelenti azt, hogy képezhetetlenek lennének. Türelemmel, pozitív megerősítéssel és következetes kiképzéssel a mentett kutyák is képesek új viselkedésmintákat elsajátítani és jól nevelt családi kedvencekké válni. A tenyésztőtől származók sem feltétlenül mentesek a viselkedési problémáktól vagy a képzési nehézségektől.
A kutya kiképzésének sikerességében az életkor is szerepet játszik. A kölyökkutyák – függetlenül származásuktól – általában könnyebben taníthatók, mert fogékonyabbak, és még nem alakultak ki rossz szokásaik. Ugyanakkor a felnőtt kutyák, beleértve az idősebb kutyákat is, szintén taníthatók. Sőt, sok esetben a felnőtt kutyák könnyebben tanulnak, mint a kölykök, mivel hosszabb ideig képesek figyelni, és jobban tudnak összpontosítani a kiképzés során.
A kutyák tanítása nem egyszerű feladat, így ha egyedül nem megy, egyáltalán nem szégyen szakértő segítségét kérni. A kutyatréner fel tudja mérni, hogy hogyan érdemes belefogni a kedvenced képzésébe, és rengeteg hasznos tanáccsal tud ellátni.
Ebben a cikkünkben összegyűjtöttük, miért érdemes megfontolnod az örökbefogadást, ha kutyát szeretnél. Egy önkéntes megható gondolatait tolmácsoljuk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek