Így szocializálj kis testű kutyát hatékonyan és helyesen
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 14 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Amikor egy kis testű kölyökkutyát viszel haza, nagyon fontos, hogy azonnal elkezdd a szocializációját. (Persze ez bármely más négylábúra is érvényes.) A szocializáció minden kölyökkutya életében kulcsfontosságú fejlődési időszak, amikor megtanulják megérteni a világot, és megtanulnak alkalmazkodni hozzá. Az első három hónap döntően befolyásolhatja, hogyan érzékelik majd a környezetüket.
Sajnos jellemző, hogy sok kis testű kutya szocializációja elmarad, vagy kisebb mértékben történik meg, mert néha a gazdik nem ismerik fel, hogy számukra ugyanolyan fontos ez az időszak, mint a nagyobb testű fajták esetében. Melissa McCue-McGrath kutyakiképző úgy fogalmaz, hogy a szocializáció technikai értelemben a 20 hetes kor alatti kutyákra vonatkozó munka, „minden, ami ezután jön, már szociális tapasztalat, ami szintén rendkívül fontos és értékes fiatal kutyáink számára”, de ezek a tapasztalatok már nem bírnak ugyanolyan súllyal, mint a kritikus szocializációs ablakban tanultak.
Sok szempontból nincs lényeges különbség a kis és a nagy testű kutyák között, ha arról van szó, hogyan szoktassuk őket emberekhez, más kutyákhoz vagy új környezetekhez, azonban előfordulhat, hogy extra lépéseket kell tenned annak érdekében, hogy apró kölyökkutyád biztonságban legyen ebben az időszakban.
Amikor kis testű kutyákat képzünk, fontos szem előtt tartani, hogy számukra az egész világ sokkal nagyobbnak tűnik, ami elég megterhelő lehet. Ennek következtében a kis termetű kölykök fokozottan ki vannak téve annak, hogy megijedjenek, túlterhelődjenek, vagy akár véletlenül rájuk tapossanak játék közben. A játékot könnyebben biztonságossá tenni, ha biztosítunk számukra olyan helyeket, ahová elbújhatnak. Ilyen lehet egy játszóalagút, amit távolabb helyezünk el, vagy akár egy lefordított szék is. Melissa McCue-McGrath szerint, ha a környezet lehetővé teszi, érdemes lehet a bútorokat is elhúzni kicsit a faltól, hogy a kölyök oda is bebújhasson, ha nagyobb kutyával találkozik. Ez a beállítás lehetőséget ad a kutyusnak, hogy azonnal el tudjon menekülni, ha játék közben túlterheltnek érzi magát.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
A méretkülönbség miatt előfordulhat, hogy a kicsik játék közben véletlenül megsérülnek. Miközben elsődleges feladatunk annak biztosítása, hogy a kiskutyát ne nyomja le fizikailag a másik, fontos az is, hogy a kicsi ne zaklassa vagy ne szorítsa sarokba a nagyobb kölyköt.
Csak azért, mert a kölykök hasonló méretűek, még nem jelenti azt, hogy jó játszótársai lesznek egymásnak. Figyeld a testbeszédüket, hogy mindenki jól érezze magát, és szorosan kövesd a játékidőt, hogy megbizonyosodj arról, hogy minden kölyök számára szórakoztató az együttlét. Ilyenkor érdemes a behíváson is dolgozni, hogy megerősítsük bennük: a gazdához menni és visszamenni játszani egyformán jutalmazó élmény. Ez segíti a kutyust abban, hogy magabiztosabban lépjen kapcsolatba más ebekkel, miközben lehetőséget ad arra is, hogy szünetet tartson, ha túlterheltnek érzi magát.
Mindenki a picikék fölé magasodik, ami ijesztő lehet számukra, sőt, akár sérüléseket is okozhat. Ha nyilvános, forgalmas helyeken szeretnéd szocializálni kedvencedet, kezdd kevésbé zsúfolt időszakokban, és fokozatosan szoktasd hozzá a nyüzsgőbb környezethez. Ezeken a sétákon próbáljatok meg inkább a tömeg külső peremén haladni, hogy fizikai távolság legyen a kiskutya és az emberek között – így csökkenthető az esélye annak, hogy véletlenül rálépnek.
A szakember kiemelte, hogy amikor kölyökkutyát szocializál, két dolgot mindig szem előtt tart: az első, hogy a kutya mennyire érzi jól magát ebben a helyzetben, a második pedig az, hogy amit csinálunk, az valóban a kölyök javát szolgálja-e. Tehát figyelni kell a négylábú testbeszédét és jelzéseit, hogy pillanatról pillanatra fel tudjuk mérni, mennyi érzi magát komfortosan.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ha a kölyök nem mutatja stressz vagy feszültség jeleit, nyugodtan folytathatjuk az ismerkedést az adott környezettel vagy helyzettel. Ha azonban bezárkózik vagy stresszre utaló jeleket mutat, álljunk meg, és térjünk vissza egy olyan pontra, ahol magabiztosabban érzi magát. A kölyökkutya komfortérzete mindig elsőbbséget élvez az oktatás során.
Néha a kisebb testű ebek vagy kölykök olyan frusztrációt vagy stresszt jeleznek, amit az emberek gyakran aranyosnak vagy viccesnek találnak, és nem veszik olyan komolyan, mint ha ugyanezt egy nagyobb testű kutya mutatná. Pedig attól, hogy egy kutya kicsi, az érzései még ugyanolyan érvényesek. Ezért kifejezetten fontos, hogy figyeljünk az első, finom jelzésekre is, amelyek arra utalnak, hogy a kutyus kényelmetlenül érzi magát – például az ajkak nyalogatására vagy az elfordulásra –, és ezeket ugyanolyan komolyan kell venni, mint egy morgást vagy egy odakapást.
Egy kölyök, aki kényelmetlenül érzi magát, visszahúzódhat, vagy lehajtott fejjel meglapulhat játék vagy tréning közben. Ha ilyen jeleket látsz, ideje lehet visszalépni, és kiemelni őt a stresszes helyzetből. Amikor a kölykök túllépik a tűréshatárukat, könnyen egy úgynevezett „trigger stacking” helyzetbe kerülhetnek, ahol már nem tudnak tanulni vagy pozitív élményt társítani az adott szituációhoz. A cél az, hogy a kiskutyánk tudja: számíthat ránk, kiállunk érte, és nem tesszük ki olyan helyzetnek, amiben nem érzi jól magát.
Ha nehézségeid vannak a kiskutyád szocializációjával vagy tréningjével, érdemes lehet segítséget kérni egy tapasztalt kutyakiképzőtől, aki pozitív megerősítésen alapuló módszerekkel dolgozik.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
10 hiba, amit ne kövess el kutyád paraziták elleni védelme során
Egészség • 4 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc