Hungarikumokkal a felelős állattartásért: kiváló program hétvégére
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
A Felelős Állattartás Napját ünneplik a Rex Kutyaotthon Alapítvány Állatszigetén. A gyermekprogramok mellett kutyás szakértők igyekeznek a hungarikum fajták megismertetésén keresztül a felelős állattartást népszerűsíteni.
Május 11-én, vasárnap ismét megnyitja kapuit a Rex Állatsziget. Az újpesti, több évtizedes múltra visszatekintő Rex Állatotthon Alapítvány székhelye ugyanis nemcsak menhely, ami gazdátlan négylábúaknak és szárnyasoknak ad otthont, de itt áll a Felelős Állattartás háza. Valóságos állatsziget, amelyen ezen a hétvégén minden az edukáció körül forog majd. Kilencedik éve már, hogy az egyre hangsúlyosabbá váló évfordulón kicsiket és nagyokat is igyekeznek megszólítani annak érdekében, hogy a jövő állattartóinak már ne legyenek kérdések a fejükben a felelős állattartással kapcsolatban.
Az esemény során egész napos programokat kínálnak a látogatóknak, korhatár nélkül. Színvonalas előadások, szórakoztató és edukatív bemutatók, és rengeteg, gyerekeknek szóló élményprogram várja a látogatókat, mindezt egy különleges, hagyományőrző keretbe ágyazva.
A rendezvény célja pedig továbbra is az, hogy játékos és tartalmas formában hívja fel a figyelmet a felelős állattartás fontosságára, miközben idén külön hangsúlyt kapnak a magyar kultúra és a hungarikumok értékei is
– tájékoztattak a szervezők közleményükben.
Az előadások sorát Udvarhelyi-Tóth Kata etológus, biológus, kutyaoktató, a napokban megjelent Értsd a kutyád! társszerzője nyitja. Előadásában a magyar vizslák küllemén és jellemén keresztül mutat rá a munkakutyák és a küllemre tenyésztett ebek között előforduló különbségekre.
„Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egy küllem- és egy munkavonalas vérvonalból származó kutya miben különbözik egymástól. A célom az előadással az, hogy ebben nyújtsak egy kis információt a gazdiknak és leendő gazdiknak, így kanapén fekvős társnak nem egy aktívan dolgozó szülőktől származó egyedet fognak remélhetőleg beszerezni” – avat be Tóth Kata etológus a felelős kutyatartás első lépéseinek egyikébe.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A Felelős Állattartás napja idén kiemelten a hungarikum kutyafajták köré szövődik. A már említett vizslák mellett az erdélyi kopókat is nevelő történész, Bödők Gergely történész mesél majd a vadászkutyás vadászat hazai történetéről.
Makó János, a nemzeti kutyatörténeti gyűjtemény kurátora, a Nemzetközi Pumi Egyesület Kutya Múzeuma vezetője pedig a pásztorkutyafajtáink történetével ismerteti majd meg a hallgatóságot.
Mayer Tamás előadásában a hungarikumokat ismerhetjük meg, kicsit más szemszögből, mint gondolnánk. Mirts Áron pedig a magyar állatfajták közé kalauzolja el a hallgatóságot.
Azoknak sem kell azonban csalódniuk, akik az apróbb állatokat kedvelik, vagy éppen a gasztronómia szerelmesei, ugyanis a méhek világába és a méhészetbe is bepillantást nyerhetünk Demjén Zsófia segítségével, aki a magyar méhészet nemzeti értékeit mutatja majd be.
Dr. Király Péter állatorvos, a Rex Alapítvány alapítója arra a kérdésre ad majd választ, miként válhatunk jó gazdivá.
Udvarhelyi-Tóth Kata szerint a magyar kutyafajták megőrzése az utókor számára fontos, hiszen nemcsak örökségként, de teljes értékű fajtákként, családi kutyákként is megállják a helyüket.
„A magyar kutyafajták kulturális örökségük mellett rendkívül változatosak. Megtalálhatóak mind a vadászatra, őrzésre és terelésre/hajtásra szelektált fajták is. Bár napjainkban kevés egyedet használnak valós munkára, inkább sportkutyaként vagy ‘munkanélküli családtagként’ találkozhatunk velük, még élénken él bennük az eredeti funkciójuk emléke. Így csodálatos, sokrétű szerepet betölteni képes fajtákról beszélhetünk” – összegezte, hozzátéve, hogy „ezt a sokrétűségüket a jövőben is kihasználhatjuk, és élvezhetjük akár egy csodás túratársként tekintve rájuk, de akár terápiás vagy sportkutyaként is megállják a helyüket; de ha eredeti funkciójukban szeretnénk őket viszontlátni, ott is segítségünkre lehetnek.”
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért „radírozhat” a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc