Ezért őrülnek meg időnként a kutyák, avagy minden, amit a Zoomies-ról tudni lehet

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezért őrülnek meg időnként a kutyák, avagy minden, amit a zoomiesról tudni lehet

Közzétéve: 2025. 05. 11 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás

rohangáló kutya

Gazdiként biztosan láttál már ebet, hirtelen őrülten rohangálni, mintha valaki bekapcsolta volna az „on” gombot az agyukban. Ezt a frenetikus random aktivitási periódust a tudósok FRAPs-nek (frantic random activity periods) nevezik, amelyet mi valószínű, hogy „zoomies”-ként jobban ismerünk. Ez a viselkedés bármilyen életkorú és méretű kutyánál normális, de vajon mi hozza ezt elő belőlük?

Na de, mi is az a zoomies?

A zoomie-k többféle néven is ismertek, bár a FRAPs rövidítés a legformálisabb, egyesek éjféli őrültként, vagy valami cuki, a saját kutyájukra jellemző elnevezéssel is hívják őket. Ez a jelenség általában különbözik a sima futkározástól, mivel kaotikusabb és intenzívebb, mint általában. Legtöbbször ezek a „megőrülések” egypár percig tartanak csak, majd utána átalakulhatnak stabilabb játékba. Gyakrabban fordul elő fiatal kutyáknál, és ahogy öregszenek, hajlamosak ennek elhagyására, azonban nincsenek kőbe vésett szabályok.

futkosó kutya Ez a jelenség különbözik a sima futkározástól, mivel kaotikusabb és intenzívebb

A zoomies egy izgalmas eseményre adott válaszreakció, mondhatjuk úgy is, hogy adrenalinlöket. A szakértők úgy tartják, hogy a túlpörgés a felgyülemlett energia levezetésére szolgál, egyes kutyák például így vezetik le izgalmukat. Ilyenkor négylábú társaink sokszor csipkelődnek, rosszalkodnak, felugrálnak és körbe-körberohangálnak.

Ez nem csak a kutyákra jellemző, szinte minden egészséges, boldog állat, beleértve a macskákat, lovakat, görényeket, és még az elefántokat is, szereti szabadjára engedni magát, és vadul kitörni egy-egy helyzetből vagy játékból.

Helyzetek, amelyek kiválthatják ezt a cselekvést

  • a kutyák felpörögnek vagy izgatottak lesznek,
  • egy kis benti tartózkodás után kimennek,
  • meglátnak egy másik kutyát,
  • gazdájuk hazajön, vagy vendégek érkeznek.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

A viselkedés gyakori néhány egyéb körülmény esetén is, mint a fürdés, ürítés, tisztálkodás és a kennelből való kiengedést követő pillanatok. Négylábú barátaink ilyenkor legtöbbször az összegyűlt energiáikat akarják kiadni. Esetenként környezeti tényezők is kiválthatják ezeket a véletlenszerű energialöketeket. Az esőtől, havazástól kezdve a közlekedő autókig, apró változások miatt is túlléphetik határaikat. Ez teljesen normális, amíg nem kezdnek el őrülten viselkedni a stimulusok miatt, addig nem kell aggódni.

kertben rohanó kutya Esetenként környezeti tényezők is kiválthatják, ezeket a véletlenszerű energialöketeket

A zoomies veszélyes is lehet?

A legtöbb állatpszichológus egyetért abban, hogy a zoomie-k ártalmatlanok, de fontos, hogy a kutyánkat megfelelően támogassuk. Győződjünk meg arról, hogy minden olyan hely, ahol futkározik, veszélyektől mentes övezet. Ne engedjük, hogy belső térben zoomie-zzon, ha hajlamos például falnak vagy bútoroknak ütközni, vagy ha nem talál megfelelő tapadást a padlón. Érdemes ilyenkor nyitva tartani a szemünket, és reagálni szükség esetén.

Mikor forduljunk állatorvoshoz?

Kis barátunk testbeszédének pozitívnak kell lennie zoomies közben. Ilyenkor lehet, hogy összegörbíti a farkát és a fenekét, miközben sprintel, azonban ennek el kell lazulnia, amikor lelassít vagy fordul.

aék válóczi fut Figyeljünk, hogy a zommies közbeni testbeszéd pozitív-e / Fotó: welovedogz.hu

Figyeljünk a félelem, a stressz vagy a fájdalom jeleire, például:

  • nagyra nyílt szemek;
  • tekeredő farok;
  • feszült izmok;
  • hátrahajtott fülek.

Ha a testbeszéd félelmet vagy szorongást sugall, az azt jelezheti, hogy valami megijesztette őket, vagy fájdalmat okoz. Néha előfordul, hogy megsérülnek, és ha megérintjük a fájdalmas területet, az arra készteti őket, hogy elfussanak a fájdalom miatt. Ha kedvencünk továbbra is folytatja a FRAP-okat anélkül, hogy pozitív jeleket mutatna, akkor érdemes felkeresni az állatorvost.

kutya gazdival fekszik a fűben Naponta többször menjünk sétálni, és töltsünk kedvencünkkel minőségi időt / Fotó: welovedogz.hu

Hogyan segítsünk négylábú barátunk energiatöbbletének levezetésében?

A zoomie-k általában ártalmatlanok, azonban nemkívánatosak is lehetnek. Néhány kedvenc természeténél fogva hajlamos ezekre a hiperaktív időszakokra.

  • játsszunk vele többet, a dobálós játékok könnyebben lefárasztják az ebeket;
  • adjunk a heti rutinhoz kocogást, túrázást;
  • biztosítsunk több mentális stimulációt.

Néha egyszerűen csak meg kell tanulnunk kezelni kis barátunkat. Derítsük ki, mi váltja ki esetében ezt a cselekvést, hogy csökkenthessük a vele járó esetleges problémákat, veszélyeket. Amíg nem sérül meg, vagy nem bánt másokat, ez a pillanat sok örömet okozhat neki.

Kövess minket!

zoomies rohangál

Kapcsolódó cikkek