Mégsem a gepárd, hanem az agár lenne a világ leggyorsabb szárazföldi állata?

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Mégsem a gepárd, hanem az agár lenne a világ leggyorsabb szárazföldi állata?

Közzétéve: 2025. 05. 10 - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

magyar agarak a vácdukai vágtán

Amikor a szárazföld leggyorsabb állatát szeretnénk meghatározni, számításba kell vennünk a táv hosszát is. Azt tudjuk, hogy az emberi atlétikai versenyeknél a rövid távú futások hozzák a legnagyobb sebességet, hiszen a hosszabb távokon nem tarthatók fenn ezek a csúcssebességek. Ha csak a maximális sebességet nézzük, akkor – ahogy sokan tudják – a leggyorsabb szárazföldi állat a gepárd, amely akár 113 km/órás sebességre is képes. Bár lenyűgözően gyors, ezt a tempót mindössze körülbelül 270 méteren át tudja tartani. Pontosan emiatt a zsákmány elejtését tekintve még mindig nagymértékben támaszkodik a lopakodásra, vagyis a meglepetés erejére.

Az angol agár csúcssebességét jelenleg körülbelül 72 km/órában mérik. Mégis, hogyan lenne esélye egy gepárddal szemben? Nos, azt máris kifejtjük. Lássuk, hogyan kelhet versenyre a kutya a leggyorsabb szárazföldi állat címéért!

angol agár Angol agár / Fotó: welovedogz.hu

A leggyorsabb kutya Usain Bolt rekordjára is másodperceket verne

Az ember úgy változtatta meg a kutyákat, hogy bizonyos fajták sokkal gyorsabbak lettek, mint legtöbb más állat. A valóban gyors kutyák közé tartoznak az angol agarak, a whippetek, a perzsa agarak és az afgán agarak. Angol nyelvterületen ezeket a kutyákat „sighthound”-nak (tükörordításban a szó „látó kutyá”-t jelent) hívják, mivel látásukra támaszkodva keresik meg és üldözik a zsákmányukat. Ezek a kutyák jellegzetes testfelépítéssel rendelkeznek: hatalmas mellkasukban óriási tüdőlebenyek és egy nagy szív található, amelyek segítik az oxigénfelvételt. A keskeny derekuk pedig lehetővé teszi a test meghajlítását, így minden egyes lépésükkel több mint egy testhosszt tesznek meg.

gepárd gazellát üldöz Egy gepárd akár 113 km/órás sebességgel is képes futni, de csak nagyon rövid távon

Az előbb felsorolt fajták közül is a leggyorsabbnak az angol agarat tartják, amely kifejezetten hosszú távon is képes fenntartani magas sebességét. Teljes erőbedobásnál a szívverése 300-360 ütés/perc is lehet – ez azt jelenti, hogy másodpercenként ötször pumpálja át a vért, így hihetetlen hatékonysággal szállítja az oxigént az izmokhoz. A gyorsulása is lenyűgöző: álló helyzetből indulva hat lépésen belül eléri a 72 km/órás sebességet. A szárazföldi állatok közül csak a gepárd képes hasonló gyorsulásra.

Hogy érzékeltessük, mennyire gyors sprinter az angol agár: amikor Usain Bolt felállította a 100 méteres világrekordot, átlagosan 36,9 km/órás sebességgel futott, és 9,58 másodperc alatt teljesítette a távot. Egy agár ugyanezt a távot 5,33 másodperc alatt tenné meg.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Hogyan lehet az agár a világ leggyorsabb szárazföldi állata?

Az angol agár azonban nem csak sprinter – hosszú távon is kiváló futó. Képes 56 km/órás sebességgel futni akár 11 kilométeren keresztül. Ez pedig azt jelenti, hogy míg a gepárd megnyeri a rövid távú sprintet, egy hosszabb távon az angol agár simán maga mögött hagyja a pöttyös macskát.

8 hetes husky kölykök A jövő nemzedéke – 8 hetes huskykölykök / Fotó: welovedogz.hu

Érdemes azonban megemlíteni más ebeket is ezen a ponton, ugyanis vannak kutyák, amelyek a szupermaratoni távokban még jobbak. A szibériai huskyk vagy alaszkai huskyk (egy nem hivatalos, kifejezetten gyorsaságra és állóképességre tenyésztett típus) megdöbbentő teljesítményre képesek.

Az Iditarod verseny Alaszka egyik pontjáról, Anchorage mellől indul, és Nome városáig tart, összesen 1868 kilométeren keresztül. A versenyző kutyacsapatok naponta akár 200 kilométert is megtesznek, gyakran hatórás etapokban, 9–14 napon át, miközben több mint 100 kg-os szánt húznak. Mindezt extrém időjárási körülmények között, akár –73 °C-os szélhűtéssel. Az Iditarod jelenlegi rekordja Mitch Seavey nevéhez fűződik, aki kutyáival 8 nap, 3 óra 40 perc és 13 másodperc alatt tette meg a távot 2017-ben. A szánhúzó kutyák átlagos versenytempója 16–19 km/óra, ami azt jelenti, hogy minden hatórás futás során körülbelül 112 km-t tesznek meg. És ezt 11 napon keresztül! Nehéz elképzelni bármelyik más szárazföldi állatot, amely képes lenne tartani ezt a tempót ilyen hosszú időn át.

(A nyitóképen magyar agarak láthatók.)

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Kövess minket!

kutya fut futás angol agár agár agár fajták szánhúzó szánhúzó kutyák

Kapcsolódó cikkek