Egy kutyanyírás, avagy Pamacs története a felelős állattartás szemszögéből
Közzétéve: 2025. 03. 02 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 03. 02 • 3 perc olvasás
Pamacs egy Tolna megyei településről került az ASKA csapatához. A róla készült videó kapcsán beszélgettünk az Alpha Segítő Kéz Alapítvány (ASKA) vezetőjével, Molnár Tamásné Zsazsával.
Az összerasztásodott szőrcsomó alatt egy vézna kiskutya lapult. Szerencsére az ASKA-nál már biztonságban van!
Régóta kint lehetett már az utcán Pamacs. „A kollégám mesélte, hogy amikor meglátta a kutyát, a csúnyán összerasztásodott szőre miatt azt hitte, hogy nagy, nehéz kutya lesz. Rákészült, hogy majd emelni kell, azonban a raszta alatt egy kis, pihe-puha kutyus lapult, akit csak úgy felkapott a földről” – meséli az ASKA vezetője Pamacs megtalálásának történetét.
Nem tudtak több információt szerezni róla a menhely munkatársai, nem kereste a kutyát a településről senki. Pamacs az első percben még némi tartással fogadta az új környezetét, de rövid időn belül együttműködővé vált az őt segítő önkéntesekkel. Az ő érdekében fontos volt, hogy leszedjék róla az összeragadt, koszos bundáját. „Annyira rasztás volt a bundája, hogy alig tudott tőle mozogni. Az elhanyagoltsága miatt nagyon vékony volt, szerencsére azóta már sokat hízott. Igazi »ölbe kutya« lett, aki szeret játszani. Családoknak jó választás. Körülbelül másfél éves most” – jellemzi Zsazsa az ASKA új jövevényét. Természetesen a szőre elvesztése után kabátot is kapott Pamacs; bent vékony kabátja van, kint a szabad levegőn pedig a pufi dzsekiben játszik a többiekkel.
Ide és ide kattintva elérheted a videókat Pamacsról.
Pamacs története sajnos nem rendkívüli, hiszen a befogott kutyák legtöbbje elhanyagolt állapotban van. „Kéthetente van olyan kutyánk, akit ki kell vakarni a rasztából. Az emberek vagy anyagilag vagy mentálisan nem bírják már a terheket, vagy az állattartással járó költségeket. Az utcán lévő állatok száma nem csökken, hiába sok az alapítvány, aki befogadja a kóbor állatokat; mégsem lesznek kevesebben az utcán” – hívja fel a figyelmet Zsazsa a problémára.
Csak az ASKA évente 400 kutyát ivartalanít, amelynek költségeit az alapítványuk finanszírozza. A székesfehérvári ASKA menhely célirányosan csak és kizárólag azért jött létre 2004-ben, hogy az ebrendészeti telepről átvegyék azokat a kutyákat, akikért nem jelentkeznek a gazdáik.
Rengeteg kóbor kutya van, a fő ok pedig az ivartalanítás hiánya. Nagyon sok négylábú kerül az utcára nem várt szaporulatokból. De vannak olyan esetek is, amikor az ebnek meghal a gazdája. Ilyenkor az örökösök sok esetben lemondanak az állatról, így gyakori, hogy a kutya otthon nélkül marad. Ezeknek a szituációknak a kezelésében nagy szerepük van a menhelyeknek és az ideiglenes befogadóknak. A segítségükkel esélyt kapnak a hontalan ebek arra, hogy új, biztonságos otthonra leljenek.
Pamacs múltja nem ismert, de szerencsére most már biztonságos közegben van. Tanulja a szobatisztaságot, szereti, ha foglalkoznak vele, játékos, kedves kiskutya. Boldogan mondhatjuk el, hogy a napokban szerető és biztonságos otthonra talált örökbefogadóinak köszönhetően, azonban még sok kutyus keresi új, végleges családját!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc