Így válaszd ki a számodra ideális kutyát – szakértővel beszélgettünk

Promo app

Töltsd le a We love Dogz appot!

Letöltés
A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így válaszd ki a számodra ideális kutyát – szakértővel beszélgettünk

Közzétéve: 2025. 07. 03 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás

közép ázsiai juhászkutyát sétáltatnak a gazdák a DOGZ fesztiválon

Vass Viktóriával, a DOG3 kutyás tér egyik tulajdonosával beszélgettünk arról, hogyan érdemes kutyát választanunk. Viki elmondta, hogy munkája során arra törekszik, hogy a gazdik hosszú és egészséges életet biztosíthassanak kedvenceiknek.

Szerencsére ma már kiváló szakemberektől kérhetünk segítséget a kutyaválasztás terén, azonban nem szabad elfelejtenünk azt a tényt, hogy nem a kutyának kell tökéletesnek lenni, hanem kettőtöknek kell tudni harmóniában együttműködni. A jó kutya-gazdi kapcsolat, olyan mint egy jó házasság, mely a kölcsönösségen alapul. Vass Viki hivatásszerűen nyolc éve foglalkozik kutyákkal. A DOG3 egyik alapítója, Csikós Gábor hat évvel ezelőtt hozta létre a kutyás foglalkoztató teret, amelyet csatlakozása óta közösen fejlesztenek. A megfelelő kutya kiválasztásáról kérdeztük.

Magyar vizsla a DOGZ Fesztivál 2025 magyar kutyafajták falkasétáján Fontos tudnunk megfigalmazni, hogy mire vágyunk, mit keresünk a kutyában / Fotó: welovedogz.hu

Az alapképzés mellett milyen problémákkal fordulnak hozzád a leggyakrabban?

Vass Viki: Nagyon szeretek érzékeny, bizonytalan kutyákkal dolgozni, akiknek nehézségeik vannak az emberekkel, környezettel vagy fajtársaikkal szemben. Őket támogatni, emelni, megtartani igazi segítői szerep, és ezt a szemléletet szívesen adom át a gazdáknak. Olyan gazdákkal szeretek együtt dolgozni, akik elkötelezettek és nyitottak a kutyájuk felé.

DOGZ Fesztivál Az elkötelezettség és nyitottság egy jó kapcsolat alapját szolgáltatja / Fotó: welovedogz.hu

Mi a meglátásod, hogy választanak az emberek kutyát?

V. V.: Sokan olyan kutyát keresnek, aki ugrál, csóvál, mindig figyelmet kér – mert számukra ez a boldog kutya képe. Valójában ezek sokszor a hiperaktivitás jelei, nem pedig a kiegyensúlyozottságé. Ha a gazda ezt erősíti, mert így képzelte el a jó kutyát (akár gyerekkori minták, akár média hatására), akkor nagy valószínűséggel ilyen kutyát is választ. Ugyanakkor egyre több tudatos gazda jelenik meg, akik konkrét célokra választanak kutyát; például családi társnak, kiránduláshoz, gyerekek mellé. Ez egy komplexebb kihívás, mint például sportkutyát nevelni, mert itt sok különböző helyzetben kell jól működnie a kutyának. A tudatos gazda ilyenkor utánajár, tájékozódik, tenyésztőt választ, és átgondolt döntést hoz.

Szerinted hogyan kellene kutyát választani? Miből derül ki, hogy melyik számunkra a tökéletes négylábú?

V. V.: Nagyon izgalmas ez a „tökéletes kutya” téma. Szerintem hasonlóan működik, mint egy párkapcsolat: én sem vagyok tökéletes, így nem várhatom el a kutyámtól sem ugyanezt. A lényeg, hogy a mindennapok mérlege végül pozitív legyen, és azt érezzem: megéri. Ha csak az a fontos, hogy nekem legyen jó, hogy a kutya betöltse az igényeimet, például a szeretet, az ölelés vagy az együtt alvás iránt, az már egyoldalú, és nem valódi kapcsolat. Mint egy tartós kapcsolatban, itt is vannak hullámvölgyek, de a nap végén mégis azt kell éreznünk, hogy ez volt a legjobb döntés. Fontos tudni, hogy mire vágyunk, mit keresünk a kutyában.

Kutyák bottal játszanak a panzióban Fontos tudni, hogy mire vágyunk, mit keresünk a kutyában / Fotó: welovedogz.hu

Az, hogy egy fotón cuki az eb, még nem biztos, hogy azt jelenti, hogy jó páros lesztek. Miért érdemes szakember segítségét kérni a kiskutya kiválasztásánál is?

V. V.: Szerencsére ma már vannak kiváló szakemberek, akik segítenek a kutyaválasztásban; főleg azoknak, akik első kutyájukat keresik. Fontos, hogy a gazdi el tudja dönteni, mire vágyik, de legalább ennyire lényeges, hogy a szakember ezt le tudja fordítani a gyakorlat nyelvére: mit is jelent ez a mindennapokban? Léteznek nagyon jó kölyöktesztek, amik segítenek megismerni egy kiskutya jellemét. Ezeket sok tenyésztő is alkalmazza, kiegészítve saját tapasztalataival. Ám ami igazán számít, az az, hogy az eredményeket érthetően közvetítsük a leendő gazdának. Például: lehet, hogy valaki magabiztos kutyát szeretne – de készen áll arra, hogy nála is határozottabb legyen?

Mert ez a kutya nem biztos, hogy mindig úgy dönt majd, ahogy a gazda szeretné. Sokan okos kutyát akarnak, és legtöbbször valóban intelligens ebekről van szó, néha okosabbak is, mint mi. Ez persze az egónkat is próbára teheti, de ideális esetben inkább motiváló, mint frusztráló. Ha csak a saját igényeink kielégítéséről szól, az nem valódi kapcsolat. Az igazi kötelék kölcsönösségen alapul.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Mikor keressenek fel szakembert a gazdák?

V. V.: A legideálisabb, ha már a legelején, még a kutya hazahozatala előtt keres meg minket a gazdi. Például, ha lefoglalt egy kölyköt, de még nincs nyolc hetes, vagy felnőtt kutya örökbefogadásán gondolkodik. Ilyenkor még sok minden tisztázható: jó döntés-e, mire kell készülni; főleg, ha első kutyás az illető.

Nagyon szeretem azokat a helyzeteket is, amikor valaki magabiztosan vág bele, és csak konzultációra van szüksége; akár telefonon, akár személyesen. Ilyenkor gyakran egy jól működő kapcsolat indul el, a gazdi pedig már egy-egy beszélgetés alapján otthon is ügyesen boldogul. Akinek viszont még nincs pontos képe arról, mit is jelent egy kutya a mindennapokban – nem egy konkrét egyedről, hanem általában a kutyatartásról –, annak ez a korai támogatás nagyon sokat tud segíteni.

Tacskófalkaséta a DOGZ Fesztivál 2025-ön A legideálisabb már az eb hazavitele előtt felkeresni a szakembert / Fotó: welovedogz.hu

Hogyan készüljünk fel egy vásárlásra, örökbefogadásra?

V. V.: Ahogy az első gyereknél, úgy az első kutyánál is hajlamosak vagyunk sok felesleges dolgot megvenni. Mostanra már a hatodik–hetedik, talán nyolcadik kiskutyámnál tartok, Lujzánál, és ő már csak egy nyakörvet kapott – azt is inkább csak „úri passzióból”, mert volt otthon minden más. Ami valóban fontos: fekhely, etető- és itatótál, póráz, nyakörv, néhány játék, és számomra a box. A box szerintem csodás dolog, mert ha aktív életet élünk, kirándulunk, autózunk, szállodázunk, akkor ez lesz a kutya saját kis mobil kuckója, ami biztonságérzetet ad, és csökkenti a környezetváltozás miatti stresszt. Ha fázós a kutya, lehet kabát is, de nálunk ez változó – van, aki igényli, van, aki nem. A lényeg, hogy nem a felszerelés teszi boldoggá a kutyát. Ugyanúgy, ahogy a gyerek sem attól lesz boldog, hogy megkapja az új iPhone-t. A valódi boldogság abból adódik, ha figyelünk a kutya igényeire, és azokat valóban ki tudjuk elégíteni. Ez adja az igazi jó érzést.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

DOGZ Fesztivál

Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!

Kövess minket!

kutyaválasztás tökéletes kutya Vass Viktória

Kapcsolódó cikkek