Miért rugdos a kutya, amikor a hasát vakargatják?

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Miért rugdos a kutya, amikor a hasát vakargatják?

2025. 04. 17. - Fotók: Getty Images Hungary

Vakarózó kutya

Mint gazdi, valószínűleg pontosan tudod, hol van az a bizonyos pont a kutyád testén, amit ha megvakarsz, azonnal élvezettel kapálózni kezd. Vajon mi váltja ki ezt a reakciót? Csikis, vagy viszket neki? Erről a különleges reflexről tudhatsz meg részleteket a következőkből.

A következőkben erről a különleges reflexről tudhatsz meg részleteket. Eláruljuk, hogy pontosan mi ez, mi történik ilyenkor, és mi váltja ki.

Egy nő simogatja kutyáját Az úgynevezett „vakarózási reflex” (scratch reflex) egy akaratlan mozdulatsor, amely a kutyák védelmét szolgálja

Mi is pontosan az a vakarózási reflex?

A vakarózási reflex egy akaratlan mozdulatsor, amely a kutyák védelmét szolgálja a bolhák, kullancsok és más irritáló tényezők ellen. Kedvenceink csikis pontját egy bőr alatti idegcsomó alkotja tulajdonképpen. Amikor megvakarod a kutyád hasát, és eltalálod ezt a pontot, ezek az idegek aktiválódnak, és üzenetet küldenek a hátsó lábnak a gerincvelőn keresztül, hogy kezdjen el rugdosni – így próbálja eltávolítani az irritáció forrását.

Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kutyád ne élvezné, ha ezen a ponton vakargatják. A kutya testbeszédéből megállapíthatod, mennyire élvezi az élményt. Azok a kutyák, akik nem szeretik, vagy már elegük van belőle, általában megpróbálnak elhúzódni. Az is beszédes jel, ha a kutyád gyakran átfordul, hogy megmutassa a hasát – ez azt jelzi, hogy biztonságban érzi magát veled, és valószínűleg élvezi az ilyenkor kapott hasvakarást is.

Kutya fűben hempereg A természet külön védekezőmechanizmust alakított ki a kutya számára az irritáló rovarokkal szemben

De vajon miért a kutyák hasán működik ez leginkább?

Néhány kivételtől eltekintve a vakarózási reflex akkor aktiválódik, amikor a has bizonyos pontjait vakargatjuk vagy csikizzük. Ennek oka, hogy az ehhez a reflexhez kapcsolódó idegcsomók kizárólag a has egy nyereg alakú területén találhatók, amelyet a reflex „érzékeny mezőjének” neveznek.

Az egyik elmélet szerint azért helyezkednek el itt ezek az idegcsomók, mert ez a terület nem olyan mozgékony vagy védett, mint a test más részei, így jobban ki van téve élősködőknek és egyéb irritáló hatásoknak.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

Mi történik ilyenkor?

A 20. század elején Sir Charles Sherrington angol neurofiziológust lenyűgözte ez a kutyaviselkedés, és komoly erőforrásokat szentelt a vizsgálatának. Az The Integrative Action of the Nervous System című művében közzétett eredményei szerint a kutya vakarózási reflexe négy szakaszban zajlik:

1.) Késleltetési idő: Ez az a rövid késés, amely a vakargatás elkezdése és a lábrúgás megindulása között eltelik. A késés azért van, mert időbe telik, míg az idegek továbbítják az ingerületet a gerincvelőn keresztül az agyba, majd vissza a lábhoz, hogy elinduljon a rúgó mozgás.

2.) Bemelegítés: Ez az az időszak, amíg a láb „belejön” a mozgásba. A rúgás kezdetben lassan indul, majd fokozatosan erősödik, ahogy folytatod a vakarózást vagy simogatást az érzékeny ponton.

Egy bulldog a gazdájával Az 1900-as évek elején Sir Charles Sherrington angol neurofiziológus kezdte el tanulmányozni ezt a jelenséget

3.) Utóingerlés: Néha a rúgás még azután is folytatódik, hogy abbahagyod a vakargatást vagy elveszed a kezed. Ugyanúgy, ahogy időbe telik elindítani a rúgást, úgy az „állj le” jelzés is időbe telik, mire eljut a lábhoz.

4.) Kifáradás: Ha túl sokáig vakargatod ugyanazt a pontot, a reflex elfáradhat. Ezért fordulhat elő, hogy a kutya rúgása lelassul vagy teljesen leáll, még akkor is, ha ugyanazon a helyen folytatod a csikizést. Ilyenkor időre van szüksége, hogy „pihenjen”, mielőtt újra aktív lehetne.

Bár a kutya vakarózási reflexe viccesnek tűnhet, valójában fontos szerepe van abban, hogy megvédje a kutyát a kártevőktől, és emellett fontos betekintést nyújt az idegrendszeri állapotába is. Hogy a kutya maga tisztában van-e ezzel, vagy csak egyszerűen élvezi, ha a „csikis pontját” vakargatják, azt nem tudni, de egyvalami szinte biztos: a hasvakarás szuper dolog.

Kövess minket!

vakargatás vakarózás kutya hasa tudomány

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2023_03_sonka-borito-1024x683.jpg

Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás