8 dolog, amit a kutyák utálnak, de az emberek mégis csinálják

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

8 dolog, amit a kutyák utálnak, de az emberek mégis csinálják

Közzétéve: 2025. 05. 26 - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary • 5 perc olvasás

kutya fejét kockás plédre támasztja

A kutyákat más dolgok idegesítik, mint minket, embereket. Még a legnyugodtabb, legtoleránsabb négylábú esetében is lehetnek olyanok, amiket eltűr, de nem élvez vagy értékel. Ez többek között fakadhat az irántad tanúsított szeretetéből, vagy abból, hogy nem akar dominánsnak tűnni.

Persze, lesznek elkerülhetetlen dolgok, mint például adott esetben a karomvágás vagy az állatorvosi vizitek, azonban abból nem lehet baj, ha törekszünk elkerülni azokat, amiket lehet. Persze nincs két egyforma négylábú, ám a következőkben olyan dolgokat igyekeztünk összegyűjteni, amiket gyakran utálnak a kutyák.

labrador élvezettel hempereg a szőnyegen

Ezeket utálják a kutyák

1.) Az ölelés

Egy ember számára természetes, ha szeretetét és odaadását fizikai kontaktuson keresztül szeretné kinyilvánítani. Azonban bárki, aki ismeri az ebek kommunikációs jeleit, könnyen megállapíthatja, hogy például a közösségi médiában közzétett ölelgetős fotókon és videókon a kutyák nagy része nem élvezi az ilyen jellegű közeledést. Egészen pontosan stressz jeleit mutatják. Ez nem is olyan meglepő, hiszen az ölelés egy nehezen érthető és értelmezhető viselkedés a kutyák számára.

Az ebek gyors futásra vannak tervezve, ami azt jelenti, hogy stressz vagy fenyegetés esetén az első védekezési vonala ennek az állatnak nem a foga, hanem az, hogy el tud futni. A viselkedéskutatók úgy vélik, hogy ha ezt az elkerülési lehetőséget egy öleléssel megakadályozzuk, az növelheti a kutya stressz-szintjét, és ha a kutya szorongása elég intenzívvé válik, akár harapásra is kényszerülhet.

A témáról itt olvashatsz bővebben.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

2.) Ha nem engeded szaglászni és felfedezni séta közben

A kutyák nem csak a mozgás miatt szeretnek sétálni – ez az egyik módja annak, hogy felfedezzék a világot. Ők elsősorban a szaglás révén tájékozódnak, csak másodsorban használnak más érzékszerveket (ellentétben az emberekkel, akik főként látás alapján érzékelnek).

Ha sétánál húzod a kutyát, és nem engeded szaglászni vagy jelölni, azzal igazságtalan vagy. Olyan ez, mintha valaki átvonszolna téged a kedvenc boltodon úgy, hogy nem állhatsz meg nézelődni – elég frusztráló lenne, ugye? Mindig hagyj elég időt kutyádnak, hogy nyugodtan felfedezhesse a környezetét.

3.) Kényelmetlen helyzetekbe való beleerőltetés

Mindannyian ismerjük: a kutya fékez, és nem hajlandó bemenni valahová, vagy valamit megcsinálni. Ha erőlteted, hogy bemenjen egy ilyen félelmetes helyzetbe, csak a stressz-szintjét emeled. Bár ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál sem feltétlenül jó technika, ha elkerülünk mindent, ami kellemetlenséget okoz, nem biztos, hogy az a jó taktika, ha meggondolatlanul ráerőltetjük ezeket a szituációkat. Jobb módszer, ha fokozatosan szoktatod hozzá: biztonságos távolságból kezdjétek, és jutalmazd, ha nyugodt marad. Lassan növeld a kitettséget, és mindig díjazd a nyugalmat.

Komolyabb fóbia esetén érdemes segítséget kérni trénertől vagy viselkedés-szakértőtől.

két kutya mentőmellénnyel úszik a tóban A számára kényelmetlen helyzetekhez igyekezzünk fokozatosan hozzászoktatni kis társunkat / Fotó: welovedogz.hu

4.) A rutin és a szabályok hiánya

Lehet, hogy úgy tűnik, kutyád nem igényli a szabályokat, de valójában szüksége van rájuk. Ha „rosszul” viselkedik, lehet, hogy csak nem tanítottad meg neki, mi az elfogadott viselkedés. A nevelés és a szabályok struktúrát adnak az életének.

A napi rutin szintén nagyon fontos, ugyanis kedvenceinknek is van belső órájuk, amelyhez igazodva könnyebben találják meg a helyüket a mindennapok forgatagában. Próbálj meg ugyanabban az időben etetni, és lehetőség szerint alakíts ki rendszeres mozgásprogramot is. Néhány nap struktúra és szabályrendszer után észre fogod venni, hogy kutyád boldogabb. A kiszámíthatóság növeli a biztonságérzetét.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

5.) Kiabálás és durva büntetés

Senki sem szereti, ha rákiabálnak vagy durván bánnak vele. Egy érzékeny vagy félős kutyánál a kiabálás és a büntetés csak fokozza a stresszt, de természetesen még egy magabiztos négylábúnak sem esik jól. A félelem nem egyenlő a tisztelettel, és a kapcsolatotokat sem erősíti.

A pozitív megerősítés a leghatékonyabb nevelési forma. Ha valamit nem szeretnél, hogy csináljon, irányítsd át valami elfogadott viselkedésre, ahelyett hogy rákiabálnál vagy rácsapnál. Tanítsd meg neki például az „ereszd” parancsot, és az is alapvető, hogy hallgasson a behívásra. Ezekkel megakadályozhatod, hogy olyasmit tegyen, ami veszélyes vagy tilos.

A pozitív megerősítésről itt olvashatsz bővebben.

pórázon ijedt kutya A büntetésalapú képzéssel maximum annyit érhetünk el, hogy kutyánk félni fog tőlünk

6.) Erős illatok

A kutyák szaglása 10 000–100 000-szer érzékenyebb, mint a miénk. Általában imádnak mindenféle szagot, de az erős illatok és vegyszerek zavarhatják őket, vagy akár irritációt is okozhatnak. Ne fújj közvetlenül semmit a kutyádra, és azt is érdemes átgondolni, hogy otthon milyen és mennyi légfrissítőt, lakásillatósítót, illatosított gyertyát használsz. A saját termékeidet (parfüm, hajlakk stb.) is inkább a kutyától távol használd, és ügyelj arra, hogy ne legyenek mérgezőek rá.

7.) Magány, elhanyagolás

A kutyák társas lények, akik általában utálnak egyedül lenni. Egyeseket megnyugtat egy másik kutya jelenléte, de sokan csak emberi társaságra vágynak. Extrém esetekben szorongást vagy félelmet is átélhetnek, ha magukra maradnak. Persze tudjuk, hogy a gazdiknak dolgozniuk kell és egyéb programjaik is vannak, ám a külön töltött időt remekül lehet kompenzálni azzal, hogy amikor otthon vagy, sokat foglalkozol vele, és tartalmas programokkal, játékokkal töltitek az időt.

kutyák jászanak Ha a gazdinak nincs elég ideje a kutyára, érdemes lehet átgondolni a panzió lehetőségét / Fotó: welovedogz.hu

8.) Amikor te vagy rosszkedvű

Az életben vannak hullámvölgyek, nem lehet mindig boldognak lenni. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy kutyád érzi az érzelmeidet a köztetek lévő szoros kapcsolat miatt. Ha depresszióval, stresszel vagy gyásszal küzdesz, az hatással lesz rá is. Egyes kutyák átveszik az érzéseidet, és szomorúvá vagy akár beteggé is válhatnak, mások frusztráltak lesznek, és „rosszalkodással” jelzik, hogy több figyelmet, mozgást vagy élményt szeretnének. Tedd meg, ami tőled telik: próbáld megtartani a napi rutint, és tölts időt a kutyáddal. Ha pedig túl mély az a bizonyos mélypont, az is működhet, ha megkérsz egy olyan barátot vagy rokont, aki jóban van a kedvenceddel, hogy vigye el egy hosszabb sétára, míg te megéled a magad csendességében vagy ép hangosságában az érzelmeidet.

Kövess minket!

utál a kutya kutyatartás kutya nevelése

Kapcsolódó cikkek