Íme, ők az Ukrajnához kötődő kutyafajták
Közzétéve: 2025. 01. 24 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 01. 24 • 3 perc olvasás
Mivel a román kutyafajtákról készült gyűjtésünk kifejezetten népszerű volt az olvasóink körében, arra gondoltunk, hogy elkészítjük a szomszédos országok kutyáinak listáját is. Persze a történelem során lezajlott változások miatt ez nem mindig a legegyszerűbb feladat, de igyekezni fogunk abban, hogy hiteles képet fessünk a felállásról.
Nos, az ukrán kutyafajták esetében kifejezetten nehéz dolgunk volt. Az alapot a hasonló jellegű cikkek elkészítésekor minden esetben az FCI, esetleg az AKC adatbázisa szolgáltatja számunkra. Ebben az esetben azonban egyetlen olyan fajtát sem találtunk, amely Ukrajnából eredt volna; emiatt tehát kénytelenek voltunk más irányból megközelíteni a kérdést. Így esett, hogy rábukkantunk, a chortaira, és a Szovjetunió egy rendkívül érdekes „termékére”, a kelet-európai juhászkutyára. Bár a szó szoros értelmében vett ukrán kutyafajtákkal nem szolgálhatunk, az országhoz az alábbi két kutya kapcsolódik; mutatjuk, hogyan.
Vagy esetleg chortaj, amely egy agárféle. Ha például a Google keresőbe egyszerűen beírjuk ezt a nevet, feldobja a rövidszőrű orosz agár kifejezést is, amely elnevezés azonban nem egészen állja meg a helyét; még akkor sem, ha valahogy így képzelnénk el az orosz agár, vagyis a borzoj rövid szőrű változatát.
A chortai eredete ugyan sajnálatos módon a homályba vész, feltételezhető, hogy ősei a Fekete-tengertől északra elterülő eurázsiai sztyeppén alakultak ki, majd innen terjedtek el Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban. Egyes források szerint elődei a mára kihalt Krymstaja és Gorskaja fajták lehetettek.
Eredetileg vidéki munkakutyának tenyésztették ki, ezért a funkció és a praktikum mindig fontosabb volt a megjelenését illetően, mint szépség. Bár az tagadhatatlan, hogy egy kifejezetten elegáns kiállású, kellemes megjelenésű ebet ismerhetünk meg a személyében. Szépsége mellett azonban erőnek és kitartásnak sem volt a híján. Zord időjárásban, egyenetlen terepen kellett dolgoznia gyakran hosszú órákon keresztül úgy, hogy folyamatosan mozgásban volt. Nagyra becsülték, ugyanis hatékonysága mellett kifejezetten gyengéd állat, nem tett kárt a vadban. (Általában lovas vadászatokon vetették be, ahogy az agarakat a leggyakrabban.)
Az első fajtastandardot 1951-ben hozták létre, vagyis még a Szovjetunióban. Azonban ennek ellenére a populáció folyamatosan csökkent, szinte a kihalás szélére került. Ma is igen ritka fajta.
Vagy más néven a Vostochno Evropeiskaya Ovcharka, röviden VEO.
A 20. század elején, amikor a szovjet hadsereg először kezdte el használni a német juhászkutyákat, felfedezték, hogy ezeket az ebeket rendkívüli módon megviseli az ország hideg éghajlata. Olyannyira, hogy nem volt ritka az sem, hogy a kutyák elpusztultak a hidegtől, konkrétan megfagytak. A fajta tenyésztési programja Fehéroroszországban indult azzal a céllal, hogy a német juhászkutya pozitív tulajdonságait megtartva egy hidegtűrő fajtát hozzanak létre. Az államilag támogatott tenyésztési erőfeszítést maga a szovjet hadsereg vezette, végül pedig ezek a kutyák a Szovjetunió más részein is elterjedtek.
A kelet-európai juhászkutya elkészítéséhez az 1930-as és 1950-es évek között felhasználták a már említett német juhászkutyát, annak is a régi típusát, valamint a kelet-szibériai lajkát. Ezenfelül csak sejthető, hogy különböző nem fajtásított orosz juhászkutyákat (gyűjtőnevükön akkoriban ovcsarkákat) és molesszereket is a képletbe kevertek. A lajkára a hidegtűrő képessége miatt volt szükség, míg a masztiff vagy molosszer típusú ebek feltehetően a méretet, az erőt és a védelmi ösztönt biztosították. A fajta elsősorban katonai, rendőrségi és őrző-védő munkára lett kifejlesztve, és manapság is sokukat használják mind az orosz, az ukrán és belorusz hadseregben és rendőrségnél.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc