A tyúkok hasonlóbbak a kutyákhoz, mint hinnéd: még a játékstílusuk is egyezik
2025. 04. 22. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 22. - Fotók: Getty Images Hungary
A kutyák és a tyúkok sok esetben kiváló barátságot ápolhatnak. Lesznek olyan ebek, akiket tréningezni sem kell arra, hogyan bánjanak a szárnyasokkal, míg másoknak szükségük lesz arra, hogy megtanulják, miként szabad viselkedniük. És bizony, mindig lesznek olyan négylábúak is, akik a zsákmányszerzési ösztön miatt nem élhetnek harmonikus viszonyban a baromfikkal. Azonban, ha sikerül eljutnunk arra a pontra, hogy biztonságban tartózkodhassanak egy területen, akár még mélyebb kapcsolat is kialakulhat közöttük!
A tyúkokat körülbelül 3500 évvel ezelőtt háziasítottuk, és azóta mind rosszabbul és rosszabbul bánunk velük. Jelen cikkünkben nem vegetarianizmusra vagy vegánságra szeretnénk biztatni, de arra mindenképpen, hogy észrevedd, szárnyas ismerőseink sokkal többek üres tekinteteknél és tyúkagynál. A következőkben a tyúkok és a kutyák között lévő megdöbbentő hasonlóságokról lesz szó, amelyek talán azokhoz is közelebb tudják hozni ezeket a fantasztikus állatokat, akik eddig elzárkóztak a megismerésüktől.
A kutyák és a tyúkok egyaránt társas lények – az előbbiek falkákban, az utóbbiak csapatokban élnek. (A tyúkoknál jellemző a rangsor, amely más állatcsoportokhoz képest meglehetősen laza.) Mindkét faj akkor érzi magát a legjobban, ha másokkal lehet. És a pláne bennük az, hogy mindkét faj értékeli az emberi társaságot is. Akinek volt már dolga ezekkel a szárnyasokkal, megfigyelhette, hogy rendkívül könnyű őket kézhez szoktatni, és hasonló viszonyt elérni velük, mint az ember legjobb barátaival. Kifejezetten ragaszkodók tudnak lenni, hallgatnak a nevükre, és a rutint is nagyra értékelik.
A kutyák és a csirkék is játékos, huncut lények, akik tulajdonképpen mintha egymásnak lettek volna teremtve. Ezek a szárnyasok természetüknél fogva rendkívül kíváncsiak – óvatosak, de mindig hajtja őket a kíváncsiság. Miután körbejárják és megszemlélik, ami érdekli őket, előfordulhat, hogy meg is csipkedik. Pontosan, mint az ebek, nem?! Ők is a szájukon keresztül fedezik fel a környezetüket számos esetben.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
A házi tyúkot gyakran éri az a vád, hogy buta jószág. Elég azonban csak egy kis időt tölteni a társaságukban, hogy rájöjjünk, ez egyáltalán nincs így, és kifejezetten eszes teremtményekről van szó. A sztereotípia kialakulásának egyik fő oka, hogy gyakran olyan körülmények között tartják őket, amelyben a fajnak sem kibontakozni, sem tanulni nincs lehetősége. Ha természetközeli körülmények között élhetnek, megfigyelhetjük, hogy tanulékony és talpraesett élőlények, akik mind a táplálékszerzésben, mind a túlélési helyzetekben a topon vannak. Ezek mellett szívósságuk is hozzájárul ahhoz, hogy rendkívül könnyen tarthatóvá váljanak.
Sőt, tesztek bizonyítják, hogy akár bonyolult feladatok elvégzésére is kiképezhetők. Képesek megtanulni a nevüket, felismerni színeket, számolni, megérteni a nullát, teljesíteni ügyességi pályákat, trükközni egy kis jutalomfalatért, kommunikálni egymással, és figyelmeztetni társaikat a veszélyre. Lenyűgöző!
Bár ez sokak számára meglepő lehet, bizony a tyúkoknak is jól elkülöníthető személyiségük van. Ezeknek a szárnyas jószágoknak a házi kedvencként való tartása a 2000-es években kifejezetten népszerűvé vált világszerre. Sokan alapvetően a tojástermeléshez szerezték be őket, de gyakran nevet is kaptak, és elkezdték őket úgy kezelni, mint bármely más háziállatot. Hamar rájöttek, hogy azon túl, hogy izgalmas, szórakoztató társaságnak bizonyulnak, egyedi személyiségük is van.
Bár sokan közülük nem kifejezetten bújósak, a szocializációtól függően szívesen üldögélnek az ember ölében, válaszolnak, ha hívják őket, és követik a gazdájukat. Nagyon sokan kiemelik, hogy egyértelműen mutatnak szeretetet és törődést is. Bizonyos fajták, mint például a selyemtyúkok és sok bantam-, vagyis törpefajta, általában kifejezetten engedelmes, és gyakran ajánlják őket fogyatékkal élő gyermekek számára is házi kedvencnek. A plymouth rock nevű fajtáról pedig az a hír járja, hogy édes és kedves teremtés.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
A tyúkok tehetséges kommunikátorok mind egymás között, mind az emberekkel. Több mint 30 különböző hangszínük van, amelyeket a helyzettől függően használnak. Lenyűgöző, ahogy az idősebb tojók és kakasok hogyan tanítják a fiatal csirkéket a szokásokra és készségekre, amikor szabadtartásban vannak.
Ez azonban még nem minden! A csirketartók egyöntetű véleménye szerint ezek a jószágok nem csupán egymással, de a gazdájukkal is kommunikálnak eltérő hangok használatával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás