A malinois árnyékában: 4 érdekesség a tervuerenről

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A malinois árnyékában: 4 érdekesség a tervuerenről

Közzétéve: 2025. 05. 26 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

tervuren / tervueren

A tervuerent néha a malinois hosszú szőrű verziójaként emlegetik, aminek valahol van valamennyi igazságalapja, ugyanis mindketten a belga juhász kutyafajta képviselői. Bár a fajta négy változata közül a legismertebb talán a malinois, nem érdemes elfeledkezni a többiekről sem, hiszen mind jó képességű munkakutyák, rengeteg potenciállal.

A tervueren tehát a belga juhászkutya egyik változata, csakúgy, mint a malinois, a laekenois és később a groenendael. Az egyesítés valamikor a 19. század végén történt, amikor is felmerült annak az igénye, hogy rendet tegyenek abban a káoszban, ami az akkori, Belgiumban tevékenykedő pásztorkutyák rendszerezését, vagy pontosabban, annak hiányát jellemezte. Belgiumban valaha 8, standard nélküli juhászkutyafajta volt. A lelkes kutyakedvelők a rend megteremtése érdekében összevonták ezeket a fajtákat, aminek az első lépése egy ernyőfogalom bevezetése volt. Így született meg a belga juhászkutya fajtamegnevezés és 1891 és 1897 között a 8-ból először 6, végül 4 változat lett. Az alábbiakban pedig kifejezetten a tervuerenről hoztunk néhány érdekességet.

tervuren / tervueren egy kutyakiállításon Sűrű, hosszú bundájáról ismert

1.) Az AKC külön fajtaként tartja számon

Ahogyan arra már az előzőekben is kitértünk, a tervueren az FCI nyilvántartásában a belga juhászkutya egyik változata. Először megalakult „Club du Chien de Berger Belge”, a belga juhászkutya első fajtaklubja 1891-ben, majd egy évre rá elkészült az első, részletes fajtastandard. Egészen 1910-ig dolgoztak az egységesítésen, ekkorra biztosabban körvonalazódtak a különböző változatok. 1956-ban pedig sor került a fajta elismerésére.

Ennél jóval korábban, 1912-ben az AKC is elismerte a belga juhászkutyát, majd 1959-ben szétválasztotta három külön fajtává. Ezek a malinois, a groenendael, és természetesen a tervueren. A laekenois, a negyedik változat jóval később, 2020-ban lett elismerve a szervezet által.

kölyök tervuren/ tervueren Már kölyökként is szép kiállásúak

2.) A tervueren egy belga kisvárosról kapta a nevét

Egy, a fajtával foglalkozó történész, Mara Lee Jiles szerint a mai tervueren kutyák visszavezethetőek egészen egy párig, akik M. F. Corbeel tulajdonában voltak. A férfi tenyésztői munkájának szignifikáns szerepe volt a hosszú szőrű fajta, avagy verzió létrejöttében, így arról a városról nevezték el ezeket a kutyákat, amit az otthonának hívott.

Külön érdekesség, hogy a fajta, illetve változat nevét máshogy írja az AKC és az FCI. Az FCI írásmódja az itthon is hivatalos tervueren, míg az AKC-é tervuren. A belga város nevét egyébként ma már inkább „Tervuren”-nek írják, ám a régebbi (és francia) írásmódja Tervueren. Ez magyarázatot ad a szervezeteknél megfigyelhető, eltérő írásmódra.

3.) A modern tervueren elődjei sörfőzdében dolgoztak

M. F. Corbeel amellett, hogy kutyákat tenyésztett, egy sörfőzdét is üzemeltetett. Két kutyája, Tom és Poes volt az a pár, amely sorsdöntőnek bizonyult a tervueren jövője szempontjából. A férfi állítólag munkára is fogta Tom nevű kutyáját, és az eb napközben szekeret húzott, éjszaka pedig őrizte a sörfőzdét.

tervuren Kifejezetten intelligens fajta

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

4.) Kiváló rendőrkutya

Rokonáról, a malinois-ról mára már mindenki tudja, hogy remek szolgálati kutya, népszerűségében pedig a német juhászkutyával vetekszik. Bár hazánkban kevésbé ismerik, és ritkábban választják munkakutyának, érdemes megjegyezni, hogy a tervueren is hasonlóan jó képességekkel rendelkezik, intelligens, rendkívül hűséges és éber, tulajdonképpen semmi nem kerüli el a figyelmét. Így tehát nem csoda, hogy Belgiumban a belga juhászkutya ezen verzióját is előszeretettel alkalmazzák rendőrkutyaként.

Ha szeretnél többet megtudni a belga juhászkutyákról, akkor olvasd el fajtaleírásunkat.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Kövess minket!

tervuren belga juhászkutya fajta érdekességek érdekesség kutyafajtákról érdekesség érdekességek tervueren

Kapcsolódó cikkek