Jót teszünk a kutyának, ha gyermekként kezeljük?
2024. 04. 27.
2024. 04. 27.
Sok bonyodalmat okozott az a nem kellően kifejtett, immár közkeletűvé vált mondás, mely szerint a kutya szőrös gyermek. De vajon mit is jelent ez valójában?
Bár sokan arra asszociálnak, hogy a gyermeki szerepet jellemzi a híres mondás, azonban az etológusok sokkal inkább a kutyák értelmi szintjére, saját családi szerveződéseikre és a kutyatartás megváltozott körülményeire gondolnak, amikor a szőrös gyermek kifejezést használják. A DOGZ Podcast következő, exkluzív adásában annak jártunk utána, miként lett a láncra vert házőrzőből a gazdival együtt alvó, cuki ruhákat viselő öleb.
Nézz bele itt:
Vagy hallgass bele itt:
https://open.spotify.com/episode/78oljESGemPs4Qfui4r4ux
Adásainkat meghallgathatod az Apple podcast- és a Google podcastfelületein is.
A DOGZ Podcast Exkluzív adásában Gerhát Petra, lapunk újságírója, és vendége
Tóth Kata Mária biológus, az ELTE TTK Etológiai Tanszékének oktatója a szőrös gyermek mítoszának eredt utána.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy ragadozóként egészen más igényei vannak egy ebnek, mint az embereknek. A kutya, mint faj, egészen más szükségletekkel rendelkezik annak ellenére, hogy mellénk szegődött, hogy odaadó szeretettel viseltetik gazdái iránt. Miként hatott a városiasodás a kutyatartásra, és hogyan fejlődtek-alakultak a kutyák a környezeti nyomás hatására? Vajon mennyit veszítettek ösztöneikből, ragadozó mivoltukból, és mennyire adaptálódtak az emberi közösségekbe, családokba? Hogyan alakult a kutyák külleme az emberi elvárásoknak megfelelően? Valóban jobban kommunikálunk az emberszerűbb arcvonásokkal rendelkező kutyákkal?
A gyermekarcú kutyákat jobban szeretik az emberek – nem véletlen, hogy már az ELTE kutatói is vizsgálják, mi az oka annak, hogy egyre többen tartanak brachicefál kutyákat. De miért is kedveljük jobban őket, mi az, ami vonzóvá teszi a nyomott orrú, nagy szemű példányokat? Hiszen tudjuk, hogy ezek a fajták, a francia buldogok, mopszok, sokkal inkább képesek elnyerni a mai kor urbanizált kutyatartójának szeretetét. Milyen eredményekre jutottak a magyar etológusok az emberek és kedvenceik közti kommunikációt vizsgáló felmérései? Valóban jobban tudunk kötődni egy háziállathoz, ha az emberszerűbb kinézetű, mint fajtatársai?
Ha kíváncsi vagy a válaszokra, nézd meg a DOGZ Podcast legújabb, exkluzív adását!
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek