4 érdekesség a szibériai huskyról: az egyik legsikeresebb szánhúzó fajta

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

4 érdekesség a szibériai huskyról: az egyik legsikeresebb szánhúzó fajta

Közzétéve: 2025. 04. 28 - Fotók: Getty Images Hungary; welovedogz.hu; Wikimedia Commons • 4 perc olvasás

AÉK Válóczi husky

Talán nincs is olyan, aki ne ismerné a fajtát, hiszen ha a szánhúzó kutyákra gondolunk, valószínűleg vagy az alaszkai malamut vagy a szibériai husky képe lebeg a szemünk előtt. A következőkben az utóbbi kerül a középpontba.

A közösségi médiának köszönhetően a szibériai husky manapság dallamos „énekéről” és kissé makacs személyiségéről széles körben ismert. Ám a humoros videókon túl sokan keveset tudnak erről a kitartó, energikus és kétségkívül gyönyörű fajtáról, akit jellemzően a farkasokhoz hasonlítanak. Bár szürke farkas vére minden bizonnyal nem csörgedezik a fajta ereiben, számos érdekesség kötődik hozzá, az alábbiakban pedig ismertetünk is közülük néhányat.

szibériai husky A hideg időjárásra lettek teremtve

1.) Szibériából jött, mestersége címere: szánhúzó. Valóban így lenne?

Ha valaki megkérdezné, hogy hivatalosan honnan származik a szibériai husky, neve alapján könnyedén rávághatnánk, hogy nyilvánvalóan Szibériából, vagyis Oroszországból. Ám ez nem a teljes igazság. A szibériai husky hivatalosan azonban egy amerikai fajta, az FCI nyilvántartásában is az Egyesült Államok olvasható a fajta származási országánál. Akkor mégis miért szibériai?

Nem véletlen a név, hiszen valóban Szibériából került Amerikába. A huskyk eredetileg a csukcsok kutyái voltak, és fontos szerepet játszottak Csukcsföld lakóinak túlélésében; már nekik is főleg szánhúzó képességeikkel segítettek. A csukcsok Északkelet-Szibéria egyik őshonos népcsoportja, és igen szoros szálak fűzik Amerikához. Állítólag Csukcsföld lakói az amerikai kontinens benépesítésének folyamatában is szerepet játszottak, később pedig szoros kapcsolatot ápoltak az Alaszkában élő inuitokkal. Érdekes módon a feljegyzések szerint nem ezen kapcsolat részeként került a szibériai husky Alaszkába, ahol belekezdtek a fajta standardizálásába és szisztematikusabb tenyésztésébe. A feljegyzések szerint az első szibériai huskykat, avagy a csukcsi szánhúzókat egy szőrmekereskedő, William Goosak importálta Amerikába 1908-ban, 1909-ben pedig benevezett kutyáival az All Alaska Sweepstakes szánhúzó versenyre.

lorino csukcsföld A mai napig tartanak szánhúzó kutyákat a csukcsok. A képen csukcsi kutyák láthatók Lorinóban (Csukcsföld, 2013) / Fotó: Wikimedia Commons

Összefoglalva tehát, a modern szibériai husky tenyésztése valóban az amerikaiakhoz kapcsolódik, ám a fajta alapját képező kutyák Szibériából érkeztek.

2.) Eredeti származási helyén már nem látták szívesen – az újon pedig először körbenevették

Ahogyan az a fentiekből kiderült, a szibériai husky közvetlen felmenői valóban Szibériából érkeztek Amerikába. Mielőtt betették volna a mancsukat az Újvilágba, hosszú évtizedeken, vagy akár évszázadokon keresztül a csukcsok túlélését segítették. Egy forrás szerint egy himlőjárvány söpört végig az őslakos népcsoport településein a 20. században, aminek következtében több vezetőjük is elhunyt. Mivel főleg ők feleltek a kutyapopuláció fenntartásáért, az ottani állomány akkoriban erősen megcsappant. Nem segítette a korai huskyk helyzetét az sem, hogy a szovjetek elkezdték a saját kutyáik tenyésztését, elképzeléseikbe viszont nem fért bele a csukcsok kutyáinak kisebb mérete. Ugyanezen forrás szerint „a céljuk az volt, hogy az emberekkel elhitessék, soha nem is volt szibériai husky. A husky viszont ekkorra már nemzeteken átívelő rajongótáborra tett szert, az utókor szerencséjére.

Fantasztikus nyereményeket sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között

DOGZ Klub nyereményjáték

Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!

A szibériai husky az 1910-es években már Amerikában segítette az embereket, ám az ottani karrierje kezdetén szkeptikusan álltak a képességeihez, ugyanis látványosan kisebb volt, mint a már megszokott és szeretett helyi szánhúzó, az alaszkai malamut. Úgy gondolták, hogy a huskyk nem lesznek képesek felvenni velük a versenyt, és jóformán kinevették a szőrmekereskedőt. Sőt, egy gúnynevet is rájuk ragasztottak: sokan csak „szibériai patkányokként” hivatkoztak rájuk. Hamar kiderült, hogy minden várakozásukat felülmúlják a szánhúzók, nem sokkal később pedig életeket mentettek a korábban lenézett ebek.

husky erdő séta Szánhúzó múltjukból adódóan kifejezetten aktív ebek

3.) Évente megrendezik a Iditarod szánhúzó versenyt a hősies szibériai huskyk emlékére

A szibériai husky hírnevét bebetonozta az úgynevezett szérumfutás. A 20. század elején egy kegyetlen tél idején diftériajárvány tombolt az alaszkai Nome városában. Megfelelő mennyiségű ellenszérum hiányában sürgős segítségre volt szükségük. Leonhard Seppala már korábban is részt vett szánhúzó versenyeken zömmel szibériai huskyjaival, akiket tenyésztett is. 1925-ben ő, és több más hajtó felkerekedett, és váltásban a városba szállították az ellenszert. Ebben hűséges és kitartó kutyáik segítették őket, közülük pedig több eb is a husky volt. Az 1085 kilométeres futamon mintegy 150 kutya vett részt, két kutya nevére viszont még most, száz évvel később is emlékeznek. A hősies expedíció leghíresebb négylábúi, Togo és Balto is a fajta képviselői voltak (bár Balto fajtáját néha megkérdőjelezik), neveiket pedig feltehetően már mindenki hallotta. Togoról nemrégiben egy film is készült, sőt, Balto történetét is feldolgozza egy 1995-ös amerikai rajzfilm, néhol fiktív részletekkel kiegészítve a sztorit.

Togo és gazdája Togo és Seppala

1973 óta minden évben megrendezik az Iditarod szánhúzó versenyt (Iditarod Trail Sled Dog Race), amelynek célja, hogy a részt vevő hajtók és kutyáik az alaszkai vadon viszontagságaival megküzdve megtegyék az Anchorage és Nome közötti távolságot. A versennyel emellett a szérumfutás hőseire is megemlékeznek.

4.) Két szibériai husky őrzi a mennyek kapuit – ennek ellenére nem a legjobb házőrzők

A csukcsok a 18. század végén felvették a kereszténységet, így a keresztény hitvilág legendáikban is megjelent. Úgy hiszik, hogy a mennyek kapuit két szibériai husky őrzi, akik elfordulnak azoktól, akik kegyetlenül bántak egy kutyával életük során. A való életben viszont a modern husky egy kifejezetten barátságos és kedves fajta, aki nagy hangja ellenére általában nem veszi túl komolyan a házőrzést.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

Kövess minket!

szibériai husky csukcsi szánhúzó kutya szánhúzó kutyák érdekesség kutyafajtákról érdekességek

Kapcsolódó cikkek

Egészség

bordeaux-i dog kölyök vakarózik

8 ok, amiért sokat vakarózhat a kutya: komolyan kell venni!

Egészség • 4 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás