Se nem gyerek, se nem barát: valójában ilyen szerep jut a kutyának az ember életében

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Se nem gyerek, se nem barát: valójában ilyen szerep jut a kutyának az ember életében

Közzétéve: 2025. 05. 17 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás

DOGZ Fesztivál

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének kutatói azt vizsgálták, hogy a sokszor hangoztatott emberi szerepek közül melyik fedi le valójában a kutyákét a mai gazdák életében.

Miként az egyetem beszámolójában olvashatjuk, a kutatás a kutyáknak az emberi szociális hálóban betöltött szerepének a meghatározása volt. Sokszor halljuk, hogy valaki a gyermekeként, a legjobb barátjaként vagy mint családtag nyilatkozik kedvencéről. Azonban a vizsgálatok szerint ez nem ilyen egyszerűen meghatározható.

ÁÉK Válóczi pacsit adó kutya A vizsgálatban 700 önkéntes vett részt / Fotó: welovedogz.hu

Mint a szakemberek rámutatnak, szociális hálónkban a különböző partnerek más típusú támogatást nyújtanak; van, ahol gondoskodást kapunk, más kapcsolatainkban mi gondoskodhatunk a másik félről. Más a megbízhatóság, ahogy a konfliktusok lehetőségének mértéke is. A kutatás során 13 kapcsolati jellemző mentén hasonlították össze a kutya-ember kapcsolatot négyféle emberi – a gyermekkel, a romantikus partnerrel, a legközelebbi rokonnal, valamint a legjobb baráttal való – kapcsolattal. 700 gazda értékelte a saját kapcsolatait.

Ennek alapján a gazda és a négylábú között leginkább egy szülő-gyermek kapcsolat és egy jó barátság jellemzői keverednek. Előbbi a gondoskodó attitűdben, utóbbi pedig a konfliktusmentességben mutat hasonlóságot a kutya és az ember közti viszonnyal. A legtöbb gazda úgy nyilatkozott, hogy a kedvencével való kapcsolatával a legelégedettebb. Ugyanakkor ezen a téren a legnagyobb a hatalmi egyenlőtlenség, mivel a gazda egyértelműen hatalmi fölényben van az állattal szemben, mutat rá a beszámoló.

A gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett – ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság valószínűleg hozzájárul ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot

magyarázta Kubinyi Enikő, az ELTE Etológiai Tanszékének vezetője és a MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetője a Scientific Reportsban megjelent tanulmányban.

Hozzátéve: „Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a kutyák egészen egyedi szerepet töltenek be szociális világunkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely egy ember által irányított kapcsolatból fakad – talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük.”

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

A kutya hozzáad az emberi kapcsolatokhoz is

S bár sokan úgy nyilatkoztak, hogy a kutyájukkal való kapcsolatuk fontosabb bármelyik emberi kapcsolatnál, a kutatás eredményei inkább azt mutatják, hogy az emberi kapcsolatokban kapott támogatás pozitívan függ össze a kutyától kapott támogatás mértékével. Tehát a kedvenccel való jó kapcsolat jó hatással van az emberi kapcsolatokra is, egyszersmind nem pótlékai, hanem kiegészítői azoknak.

Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták

fogalmazott Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársa. Mint rámutatott, a kutatás mintái nem ezt mutatták. Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozták, hogy a részvétel önkéntes volt, így feltehetően a vizsgált gazdák az átlagosnál elégedettebbek a kapcsolataikkal.

Lehetnek olyan társadalmi csoportok, amelyek sérülékenyebbek ilyen szempontból, és emiatt jobban rá lehetnek utalva a kutyák nyújtotta érzelmi támogatásra.

A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége

– tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője. A kutya lehet társaság, társ a szórakozásban, ahogy a megbízhatóság és az érzelmi stabilitás a gazda életében; és van, hogy az a szereplő, akiről az ember gondoskodhat. Összességében az mondható tehát, hogy a kutyák szerepe sokkal komplexebb, mintsem egyetlen kategóriába sorolható legyen.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Kövess minket!

kutya és ember kapcsolata kutya-gazdi kapcsolat szoros kapcsolat ELTE ELTE kutatás etológia

Kapcsolódó cikkek