A százszorszép mérgező a kutya esetében? Ez az igazság
Közzétéve: 2025. 04. 26 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 26 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Itt a tavasz, ha kinézünk házunk ablakán, egészen biztos, hogy láthatunk már a fű között, apró, kis fehér virágokat. A gyönyörű kis százszorszépek ékesítik kertünket, azonban ha kutyagazdik vagyunk, érdemes figyelnünk, hogy négylábú barátunk fű rágcsálása közben – ami egyébként jó az emésztésüknek – nehogy a kis szépségből bekapjon egyet-kettőt.
A százszorszép (Bellis perennis) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó növényfaj, amely szinte egész Európában elterjedt. Besorolása enyhén mérgező, azonban ez nem azt jelenti, hogy nyugodt szívvel hagyhatjuk, hogy kis barátunk főétkezései között százszorszépet uzsonnázzon. Minden egyed másképp reagál ezekre a növényekre, és bár a százszorszép nem tartozik a legveszélyesebb növények közé, azonban egyes kutyáknál komoly tüneteket is okozhat.
De vajon miért lehetnek veszélyesek, és hogyan akadályozhatjuk meg, hogy kíváncsi kedvencünk megrágcsáljon egy ilyen virágot?
A franciák húsvétkának hívják, a németek libavirágnak, az angolok pedig a nappal szemének, hiszen ez a csodás virág éjszakára becsukja kis szirmait, amelyeket nappal újra kibont.
A százszorszép gyógyhatású összetevőket, nyálkaanyagokat, illóolajokat, flavonoidokat, cserzőanyagokat, triterpén szaponinokat, szerves savakat, ásványi anyagokat, inulint és cukrot tartalmaz. Gazdiként készíthetünk belőle teát, hiszen kiváló a légúti megbetegedésekre, köhögés esetén kezelhetünk vele köszvényt, reumát, valamint csillapíthatjuk a fájdalmat és a görcsöket. Azonban ezek a hatóanyagok problémákat okozhatnak az állatoknál.
Egyéni érzékenységtől függ, hogy a virág megrágása vagy elfogyasztása kis barátaink esetében milyen erős tüneteket produkál. Ezen tünetek lehetnek: hányás, hasmenés, nyáladzás, támolygás vagy étvágytalanság. Mint sok más mérgező anyagnál, itt is az elfogyasztott mennyiség számít. Ha egy kutya csak egy-két szirmot rágcsál meg, az általában nem okoz problémát.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Amennyiben azt látjuk, vagy gyanítjuk, hogy ebünk mérgező növényt evett, vagy bármely mérgezéses tünetet mutat, mindenképpen keressük fel az állatorvost! Ő segíthet eldönteni, szükséges-e sürgős ellátás. A legtöbb esetben ugyan nem kell beavatkozni, azonban előfordulhat, hogy az orvos folyadékpótlást vagy hányáscsillapítót javasol.
Ha van rá lehetőségünk, ültessünk kisállatbarát alternatívákat a kertbe. Amennyiben pedig a százszorszépet is a repertoárban szeretnénk tartani, mindenképpen olyan helyre tegyük, ahol a kutya egész biztosan nem férhet hozzá.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Kiemelten fontos, hogy mindig ellenőrizzük, hogy a lakásban vagy kertben található növények biztonságosak-e négylábú társunkra nézve. Az alábbiak biztonságosak házi kedvenceink számára:
Ha egy csokor virág vált szőrmókunk vágyának tárgyává, és meg is ízlelte azt, a legnagyobb baj, hogy lehetnek veszélyesebb virágok is a bokrétában. És amiről szintén ne feledkezzünk meg, hogy a vázában lévő állott víz is mérgező lehet.
Minél tovább áll asztalunkon egy csokornyi illatos szépség, annál nagyobb esély van arra, hogy a vázában lévő vízben a baktériumok szaporodásnak indulnak.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért nyújtózik olyan nagyot a kutya: nem csupán egy cuki szokás
Egészség • 2 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 percA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás • 2 perc