Ezért rúg maga mögé a kutya ürítés után
Közzétéve: 2025. 04. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Gazdiként biztosan elgondolkodtál már azon séta közben, hogy négylábú barátod miért kaparja a füvet, homokot és koszt maga mögé ürítés után. Könnyen azt gondolhatnánk, hogy a viselkedés csupán arra szolgál, hogy tisztán tartsa a környéket, azonban az igazság az, hogy valójában egy biztonsági mechanizmusról van szó, és fontos része a kutyák egymással történő kommunikációjának.
A kutyák talpain feromonokat kibocsájtó mirigyek vannak, amelyek segítségével kapcsolatba léphetnek más négylábúakkal. Ezek a feromonok hosszabb ideig érezhetők, mint a vizelet vagy a széklet szaga, így hatékonyabb kommunikációs eszközként szolgálnak. Ha valaha is megszagoltuk kedvencünk talpát, egy sajátos illatot érezhettünk. Sokakat a popcornra emlékeztet ez az aroma.
Ezen feromonok segítségével terjesztik saját „illatukat”. Habár ezek a kémiai lenyomatok nem láthatók az emberi szem számára, azonban olyan erősek, mint amikor a postaládára kitett nevünkkel jelezzük, hogy ez a mi területünk.
Ez a viselkedés több ezer évre nyúlik vissza, amikor a kutyák még a vadonban éltek, és meg kellett védeniük magukat más ragadozóktól. Kedvencünk nem azért próbálja tönkretenni a gyepet, hogy rosszalkodjon, hanem egyszerűen csak azt jelzi a többi kutyának, hogy ez itt az ő területe. Azonban nem csupán figyelmeztetés lehet arra, hogy „hátrálj”: ez a kommunikációs forma azt is lehetővé teszi, hogy figyelmeztesse a többi négylábú társát arra, hogy a környéken nincs fenyegetés.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ez a viselkedés a kutya ősi ösztöneit tükrözi, azonban gyakran előfordul, hogy ezzel a szokással olyan felületeken is próbálkozik, amely számunkra kevésbé szemet gyönyörködtető látvány. Az olyan területek kaparása, mint például a konyhai járólap, a beton, a nappali szőnyege vagy a kanapé, nemcsak számunkra okozhat kellemetlenséget, de különösen ártalmas lehet ebünk számára is, ha túl durva felületeken próbálkozik.
Amennyiben rendszeresen látjuk, hogy kedvencünk ezeket a területeket választja a kaparás színhelyéül, vizsgáljuk meg, hogy nem látunk-e a talppárnák sérülésére utaló jeleket. A talppárnák ilyen esetben megsérülhetnek, kirepedezhetnek vagy vérezhetnek, ezáltal fájdalmat generálva kis barátunknak. Lehetőségként létezik néhány fajta talpbalzsam és krém, mely ideig-óráig enyhítheti a sérült talpakkal kapcsolatos problémákat.
Fontos észrevennünk, amikor a viselkedés agresszívvé válik, vagy ha a szorongás jeleit tapasztaljuk. Ha gyakrabban kapar a fűben a kelleténél, érdemes fényt deríteni a viselkedés okára. Lehet, hogy egy új jövevény került otthonunkba vagy a szomszédba, és ez okoz stresszt számára, esetleg szorong valamilyen közelmúltbeli változás miatt.
Szerencsére, ha a viselkedés problémássá vált, megtaníthatjuk kedvencünket más megküzdési mechanizmusokra. A képzés során olyan gyakorlati készségeket taníthatunk meg (például ül, jön, fekszik, marad), amelyek segíthetnek az eb viselkedésének kezelésében.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Veszettség végzett egy brit nővel: a kutya csak megkarmolta
Egészség • 2 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc