A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A rókák és a kutyák: ugyan az ősük közös, de sok mindenben különböznek

2024_11_roka-es-kutya-1-1-e1730657184677-1024x536.jpg

Valószínűleg mindenki látott már a közösségi médiában vagy a videómegosztó oldalakon bújós, ragaszkodó rókákról készült videókat, akiket szinte vagy egyértelműen házi kedvencként tartottak. Ezeknek az állatoknak a viselkedése sok szempontból igazán kutyás, ami nem véletlen!

A rókák és a kutyák közös őst tudhatnak magukénak, akitől körülbelül 10 millió évvel ezelőtt váltak el. A kutyafélék családjába tartoznak (Canidae), a kutyaféléken belül azonban két nemzetségbe tömörülnek ezek az állatok: a kutyákéba (Canini) és a rókákéba (Vulpini). Lássuk, milyen különbségek vannak a kutyák és a rókák között!

Kutya erdő Ausztrál juhászkutya

Különbségek a kutyák és a rókák között

Bár rokonok, viszonylag távoliak, hisz van néhány nyilvánvaló és meghatározó különbség közöttük. Mindketten az emlősök osztályába, a ragadozók rendjébe és a kutyafélék családjába tartoznak, azonban ezen a ponton különválnak.

1.) Taxonómia

A Vulpini nemzetségbe 17 faj tartozik, ezen belül a Vulpes nembe, amelyben az úgynevezett igazi rókákat csoportosítják, 12 különböző fajt sorolnak. Idetartozik az indiai róka, az afgán róka, az ezüsthátú róka, a pusztai róka, a tibeti róka, a sarki róka, a fakóróka, a homoki róka, a kitróka, a prériróka, a vörös róka és a sivatagi róka. Magyarországon és máshol is a világon a vörös róka az, amely a legszélesebb körben elterjedt.

A Canis nemben pedig, amely a kutyák nemzetségébe tartozik, 7 fajt csoportosítanak. Idetartozik az afrikai farkas, az aranysakál, a prérifarkas, a szürke farkas, a kutya, a dingó, a vörös farkas és az etióp farkas. Magyarországon a közönséges vagy más néven az európai szürke farkas őshonos, amelynek állománya a II. világháború végére lecsökkent, majd teljesen eltűnt. A 80-as években ismét megjelentek farkasok az Északi-középhegységben (Zempléni-hegység, Aggteleki-karszt), ahol azóta is tartósan jelen vannak kis számban.

A rókákat korábban a Canis nemhez sorolták, ám mostanra kimutatták, hogy különállóak.

Róka erdő Magyarországon és máshol is a világon a vörös róka a legszélesebb körben elterjedt rókaféle

2.) Élettartam

A vadon élő rókák 2–4 évig, azonban fogságban akár 12 éves korig is élhetnek. A kutyák élettartama sok tényezőtől függ, különösen a fajtájuktól, a méretüktől és a tartási körülményeiktől. A kis fajták átlagos élettartama meghaladhatja a 15 évet is, míg az óriás fajták általában 8–10 évig élnek.

3.) Háziasítás

A kutyák sok generációs háziasításon mentek keresztül, hogy elérjék jelenlegi helyzetüket. A rókákat ugyan egyelőre nem tekinthetjük háziasítottnak, ám a múltban a Beljajev-kísérlet során megpróbálkoztak vele. Az eredmények megdöbbentőek voltak: már a 4. generációban megfigyelték a farokcsóválást, és a megfigyelések alapján a háziasított rókák nemcsak okosabbnak, de ügyesebbnek és ravaszabbnak is bizonyultak, mint a kutyák. Ide kattintva részleteiben is megismerheted a Beljajev-kísérletet.

róka és kutya tengerpart A kutyák és a rókák játékstílusa hasonló

4.) Fizikai jellemzők

Róka fű A vadon élő rókák 2–4 évig, azonban fogságban akár 12 évig is élhetnek

Kövess minket!

kutyafélék róka vörös róka

Kapcsolódó cikkek