A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Áttörés-e az óriásfarkasok megalkotása?

2025. 04. 13. - Fotók: Getty Images Hungary

óriásfarkas mamuttal

Kiváló marketingstratégiával rukkolt elő a Colossal Biosciences, aki saját felületein, videón mutatta be az úgynevezett rémfarkasokat. Azt állítják, hogy ezek az állatok 10 000 éve élt rémfarkasok génszerkezetét örökölték. Ez azonban csak részben igaz.

A cég egyébként a Trónok harca íróját, G. R. R. Martint is megnyerte magának, akinek hatalmasra duzzadt regényfolyamában központi szerepet játszottak az óriásfarkasok, ezekkel a példányokkal pedig fotózkodott is. Több fénykép látható róla a kölyökállatokkal a kezében is, így rajongói tábora világszerte lelkesedhet a projekt iránt. Az igazság azonban az, hogy a szürke farkasok genetikájának felhasználásával előállított kölykök igencsak távol állnak az igazi rémfarkasoktól (dire wolf). 

Így alkották meg a modern óriásfarkasokat

A texasi székhelyű Colossal Biosciences kutatói még hétfőn jelentették be, hogy az egykor élt óriásfarkas DNS-mintáiból kiindulva klónozással és génszerkesztéssel alkották meg a három kölyköt. A két hím, Romulus és Remus hat hónaposak, a nőstény Khaleesi három hónapos. Ben Lamm, a cég vezérigazgatója „valóságos mérföldkőnek” nevezte az eredményüket. 

A kutatók az egykor Észak-Amerikai területén élő óriásfarkasok egy fosszíliáját, egy koponyacsontot használtak fel a kísérletek során, amely 13 000 éve feküdt a föld alatt. 

A tudósok a szürke farkasok, a rémfarkasok ma élő legközelebbi rokonainak a vérsejtjeit felhasználva, genetikailag módosítva hozták létre a rémfarkas DNS-éből az örökítőanyagot. Ezt adták hozzá egy kutyából származó petesejthez, majd az így létrejött embriókat állatokba ültették be. A hangsúly a génszerkesztés során az óriásfarkas fajspecifikus jellemzőin, a nagy termeten, a vastag, világos színű bundán és az izmos állkapcson volt. 

A cég szerint a „modern óriásfarkasok” az amerikai hatóságoknál hivatalosan bejegyzett, titkos, védett területen élnek majd folyamatos ellenőrzés alatt.

Óriásfarkascsontokat is találtak az ásatáson Óriásfarkas-fosszíliák egy ásatáson

A kutyatenyésztésre hatással lehetnek az óriásfarkasos génkísérletek?

A fajtatiszta kutyák szempontjából ezek az eredmények bármiféle várakozással ellentétben nem igazán kecsegtetőek, ugyanis a genetikai hiátusokat, betegségeket ilyen formában nem feltétlenül lehetséges korrigálni. Amint azt Carol Beuchat, farkasokkal foglalkozó etológus is hangsúlyozta a hír kirobbanását követően, erre sokkal egyszerűbb megoldás is akad a szelekciós kutyatenyésztésnek köszönhetően, ami sokkal biztosabb eredményt ad. Ráadásul ezekről a kölykökről még nem tudhatjuk biztosan, vajon szaporodásképesek-e, és az sem biztos, hogy ez kiderül valaha. 

„Azokkal a génekkel foglalkozni, amelyek egy állat fiziológiáját és biokémiáját irányítják a fogantatástól a halálig, egészen más. A fajtatiszta kutyáknál sok más gént is érintenek az egészségügyi problémák, amikkel küzdünk. Ezekben a génekben lévő mutációk, kritikus variánsok elvesztése, megnövekedett homozigozitás és egyéb problémák okozzák a fajtatiszta kutyák egészségügyi problémáit. Lehetséges lenne egyetlen elveszett gént azonosítani, mint például a dalmaták normál nitrogénanyagcsere-génjét, és helyreállítani azt a genomot – jelen esetben egy pointerrel való keresztezésen keresztül. Lehet, hogy ezt az egyetlen gént is helyre lehet állítani azzal a technikával, amivel az óriásfarkasgéneket bevitték a farkas génállományába, de miért is akarnánk? A lehető legegyszerűbben, a szelektív tenyésztéssel megoldottuk a dalmataproblémát. Nincs szükség Petri-csészékre és pipettára, csak tenyésztésre – a megfelelő partnerekkel, majd a megfelelő géneket hordozó egyedek szelektálására” – nyilatkozta az üggyel kapcsolatban Carol Beuchat.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-én a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

Veszélyes-e a génszerkesztés?

Bizonyos szempontból mindenképp, hiszen elhiteti velünk, hogy bármi pótolható. A cégnek korábban sikerült klónozni négy, súlyosan veszélyeztetett természetvédelmi státuszú vörös farkast. Ezzel kapcsolatban azt nyilatkozták, hogy ezzel szeretnék  megmenteni a fajt a kihalástól.

Régen azt mondták, a kellőképpen fejlett technológiákat gyakorlatilag nem lehet megkülönböztetni a varázslattól. Ma a Colossal Biosciences csapata lerántja a leplet a varázslat egy részéről, illetve arról, hogy ez a munka milyen hatással lehet a fajmegőrzési erőfeszítésekre

– nyilatkozta Benn Lamm.

Azon túl, hogy az óriásfarkas-projektben sikerült látszólag egészséges állatokat létrehozniuk, a cég kommunikációja meglehetősen felemás a fajmegőrzéssel kapcsolatban. Most tömegek hihetik azt, hogy az emberi tevékenység hatása a természetre – közel 1 millió faj áll a kihalás szélén – nem probléma, hiszen bármikor korrigálható a géntechnológia segítségével. Ez azonban egyáltalán nem igaz. Ahogy a három kölyökfarkas sem igazi óriásfarkas genetikai szempontból, úgy azok az élőlények, amelyek az emberi beavatkozásoknak köszönhetően kipusztulnak, ugyanígy nem teremthetőek újjá egykori valójukban.

Kövess minket!

óriásfarkas genetika

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Levegőbe kapkod a kutya

Ezért kapkodnak láthatatlan legyeket a kutyák

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás