Nincs olyan, hogy reménytelen kutya – Interjú Csörgő Balázs kutyakiképzővel
2025. 04. 20. - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary; Csörgő Balázs
2025. 04. 20. - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary; Csörgő Balázs
Amikor azt gondoljuk, hogy már nem tehetünk semmit, és a helyzet reménytelennek tűnik, akkor is van megoldás! Nincs olyan, hogy reménytelen kutya, esetleg problémás, ezért ne adjuk fel! Ebben Csörgő Balázs, a Dog Solution kutyaiskola oktatója, a DOGZ Farsangi Falkaséta nagykövete is megerősített minket.
Balázs nagyjából 15 éve dolgozik kutyaoktatóként, előtte terápiás kutyás foglalkozásokat tartott középsúlyos, valamint enyhe fogyatékkal élő gyermekeknek.
Volt egy kutyám, Fanta, ő egy nagyon tehetséges terápiás kiskutya volt. Sajnos másfél éve hagyott itt engem.
– mesélte Balázs.
Egyre többen kerestek meg családi kutyák képzésével kapcsolatban, mindeközben kutyaoktatóként dolgoztam egy kutyaiskolában. Nagyjából tíz éve indítottam el a saját tanfolyamaimat. Emellett saját kutyámmal, Záporral, egy hatéves belga juhásszal sportolok, egy mondioring nevű őrző-védő sportágban, amelyben nemrég nyertük meg az Algyő-kupát. Szóval voltaképpen, ha kategorizálni szeretnénk a kutyás tevékenységemet, foglalkozom terápiás kutyázással, hobbikutyázással, lakossági kutyaoktatással, kutyaiskolai képzéssel és őrző-védő sporttal.
Cs. B.: Ami a városi kutyázást illeti – ami szerintem az alfája, meg az ómegája mindennek –, egyrészt a behívás és a kutya-gazda közötti kapcsolatnak a rendbetételével. A nem optimális kutya-gazda kapcsolaton kívül sok esetben a szeparációs szorongás, valamiféle agresszió, félelem azok, amikkel megkeresnek. Sok bizonytalan kutya van manapság, és talán az egyik legégetőbb probléma a gazdiknál az, hogy nem tudják, miként kezeljék őket. Illetve az, hogy az ebek egyre rosszabbul reagálnak különböző ingerekre.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Cs. B.: Az első lépés, hogy kiderítsük azt, a depressziós szorongás milyen tőről fakad. Mi a motivációs rendszere annak a kutyának, aki szeparációs viselkedési zavarban szenved. Okozhatja szorongás vagy félelem, azonban a frusztráció is fokozza a szeparációs viselkedési problémák kialakulását. Szóval az első lépés az, hogy felmérjük, mi jellemző a kutya viselkedésére leginkább. Ki kell derítenünk, hogy a problémája félelemből vagy frusztrációból ered-e. Majd ennek mentén el tudunk indulni az eset kezelésében. Minden eset egyedi, azonban a kutya és a gazdi együtt kezelendő.
Cs. B.: Mondjuk például, ha már tudjuk, hogy a kutya fél egyedül otthon maradni – ami általában további érzékenységekkel is jár –, akkor komplexen érdemes dolgoznunk ezen az érzékenységen. Olyan szituációkat kell megteremtenünk, amelyben a kutya egyedül tud maradni. Ilyenkor azt erősítjük meg a kutyában a képzés által, hogy nem történik semmi baj akkor sem, ha ő egyedül marad. Nyilván ez egy lassú folyamat, lépésről lépésre haladó munka, és emellett a többi érzékenységén, amely időközben felszínre kerül, is érdemes dolgozni. Voltaképpen el kell magyarázni a kutyának, hogy a világ nem annyira félelmetes hely, mint amilyennek ő elképzelni. Minél több ingerhez, helyzethez szükséges hozzászoktatnunk, hogy magabiztosabbá váljon. Ha fejlődést tapasztal a gazdi, ő is magabiztosabb lesz, ami pluszsegítség az ebnek is.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
A frusztrációnál pedig egy már megszokott pozitív inger, vagy egy kellemes, a kutya számára megszokott helyzet az, ami hirtelen megszűnik, ezzel frusztrációt okozva. Itt általában a szabályokkal, meg a gazda nem következetes hozzáállásával szokott a probléma lenni. A frusztrált helyzeteket leginkább úgy tudjuk kezelni, hogy ha a szabályokra és a következetességre sokkal jobban odafigyel a gazdi. Ezáltal a frusztrációs problémák csökkenni fognak; így történik ez az otthon maradási problémával küzdő kutyáknál is.
Cs. B.: Én azt gondolom, hogy minden kutyát meg lehet változtatni, és minden kutyával óriásit lehet fejlődni. Ha azonban a probléma meglétekor fennálló körülményeken nem változtatunk, akkor nem biztos, hogy a terápia sikerre fog minket vinni. Mondok egy példát: egy olyan kutya, aki soha nem volt kompatibilis az emberekkel, nagyon fél. Nyilván neki meg kellett tanítani mindent; hogy nem kell félnie semmitől, lépésről lépésre, mert minden nagyon-nagyon ijesztő a számára, akár az emberi közelség, akár a lakásban való lét. Viszont tudtam azt, hogy ennek a kutyának megvannak a korlátai. Ma már boldogan odamegy bárkihez, aki hozzánk jön, és sosem mutat agressziót. Korábban egy idegen jelenlétében magas fokú félelmi agressziót mutatott. Ez mára teljesen megszűnt.
Ennél az esetnél mondhatjuk, hogy nem értük volna el ezt az óriási fejlődést, ha nem ilyen a környezet. Szóval azt is fontos megválasztanunk, hogy az adott kutyát milyen környezetbe akarjuk helyezni, és hogy a fejlődés vajon abban a környezetben is megvalósulhat-e. Kérdésedre a válaszom: nincsenek reménytelen esetek! Sokat kell dolgozni velük, és a megfelelő környezet mellett kellenek a megfelelő technikák is.
Cs. B.: Ez változó, egyénfüggő. Előfordulhat, hogy fél év, de az is lehet, hogy több. Ami fontos, hogy mindenképpen foglalkozzunk vele kétszer-háromszor naponta, nagyjából 20-30 percet.
Cs. B.: Semmiképpen se teremtsünk konfliktust a munka során, hiszen bizalmat kell kiépíteni, valamint a félelmet és a stressz-szintet csökkenteni. Meg kell értetni a kutyával, hogy mi partnerek vagyunk, és nincs mitől félnie. A pozitív megerősítés minden esetben nagyon fontos.
Cs. B.: A félelem vagy akár az agresszió jeleinek jelentkezésekor. Ha azt látom, hogy félelemből és bizonytalanságból eredő problémák miatt egész egyszerűen nem jutunk a nevelésben A-ból B-be. Illetve a kutya a gyakorlás során nem tud túllépni bizonyos triggereken és félelmi reakciókon, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Cs. B.: Hogyne, sok esetben így van. Ha bizonytalan a gazdi, akkor a kutya is. Vagy például ha sikereket érnek el együtt, akkor kicsit magabiztosabbá válnak mindketten. Amennyiben azt mutatjuk a kutya felé, hogy legalább annyira izgulunk bizonyos helyzetekben, mint ő, akkor az megerősíti az állat félelmét. Fontos, hogy a kutya a mellettünk kialakított biztonságban jól érezze magát, és adott esetben hozzánk tudjon fordulni segítségért.
Például valaki mondjuk fél attól, hogy a kutyája verekedésbe keveredik. A gazdi sétál a kutyájával, megijed egy szembejövő kutyástól, elkezdi feltekerni a pórázt, az megfeszül, és ezáltal feszült lesz az egész helyzet is. A kutyáknak már anélkül, hogy bármit mondanánk, azt kommunikáljuk, hogy ha szembejön valaki, akkor valamiféle stresszhelyzet van. És ez így mindig egy készenléti állapot lesz, amiben elkezdünk izgulni és idegeskedni. Nyilván a kutyánk is idegesebb lesz, és akkor már lehet, hogy mondjuk kitámad a pórázon bizonytalanságból, és elkezd menekülni. Nyilván ezek tudattalanul jönnek a gazdikból, azonban ha elkezdünk velük dolgozni, lesznek pozitív tapasztalások, és hatalmas változás érhető el.
Cs. B.: Nekem szinte ez a jelszavam: Értsük meg a kutyánk nyelvét! A legfontosabb a gyakorlás és a megfigyelés. A szituációk megélése által lesz lehetőségünk megismerni kedvencünk reakcióit és viselkedését. Kiemelten fontos, hogy legyen mellettük egy olyan személy, aki jól tudja prezentálni a kutya felé, hogy megbízhat benne minden pillanatban.
Amennyiben szívesen olvasnál még több, Csörgő Balázzsal készült interjút, kattints ide.
Ha pedig találkoznál is vele, május 1-jén ő is ott lesz a Városligetben, a DOGZ Fesztiválon, ahol Udvarhelyi-Tóth Kata biológussal és kutyakiképzővel közösen írt Értsd a kutyád! című könyvüket mutatják be. A DOGZ Fesztivál részleteiről itt olvashatsz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás