A fekete orosz óriás – Milyen kutya az orosz fekete terrier?
Közzétéve: 2024. 07. 02 • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 07. 02 • 4 perc olvasás
Terrier-e valójában, és miért alakították ki ezt a hatalmas fekete kutyát a szovjetek? Miben különleges ez a fajta? Landi Éva feketeterrier-mestertenyésztővel és FCI-küllembíróval beszélgettünk.
L. É.: Nagyon régi kutyás vagyok már, és az én kutyás életem egy óriás schnauzerrel kezdődött még a 70-es évek végén. Valamikor a 80-as évek végén láttam először fekete terriereket egy budapesti kutyakiállításon. Egy párt; hatalmasak voltak, feketék és gyönyörűek. Annyira elbűvölt ez a fajta, hogy egy kisebb kutatás után a már említett, először hazánkba kerülő páros első almából 1990-ben egy szukát vettem meg. Ő lett a kennelalapító szukánk, akit Uralhegyi Alíznak hívtak. Az azóta eltel több mint 30 évben ezzel a fajtával foglalkoztam, amit soha nem bántam meg. Egykoron a külleme és az őrző-védő tulajdonságai miatt szerettem bele az orosz fekete terrierbe, mert akkoriban még szinte nem léteztek leírások velük kapcsolatban, sokáig nem is ismertük igazán a fajtát.
L. É.: Amióta ezzel a fajtával foglalkozom, csodálom az orosz fekete terriereket. Borzasztó intelligens és nagyon alkalmazkodó kutyák, akikkel egy hozzájuk értőnek nagyon könnyű együtt élni. Rendkívül toleránsak a családtagokkal, és jól tarthatók együtt más kutyákkal, illetve más állatokkal. Nem gondolná az ember egy ilyen termetű kutya esetében, de az oroszoknál a legtöbb fekete terriert lakásban tartják, sok esetben panelekben. Egyik specialitása a fajtának, hogy más szolgálatikutya-típusoktól eltérően, nagyon igénylik a szoros napi kontaktust a családdal, nehezen viselik az egyedüllétet.
A tőlem tanácsot kérőknek azt szoktam javasolni, hogyha valaki olyan életformát él, hogy sokat van távol otthonról, ne ezt a fajtát válassza. De ha esetleg mégis, akkor szerezzen be a fekete terrierje mellé még egy kutyát vagy egy más házi kedvencet. Az a legideálisabb, ha a másik kutya szintén fekete terrier, ugyanis vannak annyira intelligensek, hogy megismerik a saját fajtájukat.
Kertben is kiválóan tarthatók, azonban a nagy forróságtól kímélni kell őket. A tél az igazi lételemük, akkor érzik a legjobban magukat. Egy valóban különleges tulajdonságuk, hogy általában annyira erős a kötelék egy fekete terrier és a gazdája között, hogy a kutyafuttatón is inkább a gazdájára koncentrál, mint a többi kutyára: a gazdának akar teljesíteni, és neki dolgozni.
Ha a fajta múltjáról beszélünk, a fekete terrier egy nagyon fiatal fajta. Gyakorlatilag az 1940-es évek elejétől, közepéről alakították ki az egykori Szovjetunióban a hadsereg igényeinek megfelelően. A parancs úgy szólt egykoron, hogy különböző őrző-védő fajták felhasználásával tenyésszenek ki olyan kutyákat, akik nagyon alkalmazkodók, az időjárással szemben ellenállók, a takarmányozásban igénytelenek. Emellett vadak, erősek és megbízhatóak, és önállóan is képesek a hatékony munkavégzésre. Tehát ez a kutya munkakutyának született.
A Roy nevű óriás schnauzer, aki ősapja az összes fekete terriernek, 1947-ben született meg, és természetesen mind a mai napig látszik a schnauzer hatás, hiszen ezek a kutyák tőlük örökölték a szép fekete bundájukat, a temperamentumukat és az erős őrző-védő ösztönüket. Ezzel a Roy nevű kannal először airedale terriereket fedeztettek, majd második vonalon rottweilereket, míg a harmadik csoportban moszkvai vízikutyákkal pároztatták az utódokat. Ez egy átmeneti kutyatípus volt, ami nem maradt fenn napjainkig. Az orosz fekete terriereket 1984-től ismeri el az FCI önálló fajtaként. Az első időszakban ezeket a kutyákat kizárólag természetre és munkaképességre szelektálták, a külső nem volt igazán fontos.
Küllemileg alig néhány elvárás volt csak, nevezetesen az, hogy fekete legyen rövid farokkal, hogy ne keltsen zajt a járőrözéskor, lehetőség szerint takarja szőr az arcát és a szemeit, hogy ne villogjon a sötétben a szeme és a fogai. Természetben viszont nagyon sokat vártak el ezektől a kutyáktól, és az első generációk nagyon vadak voltak, nagyon erős felépítésűek, rendkívüli vázzal és izomzattal, nagy támadókedvvel, talán nyugodtan mondhatjuk azt is, hogy agresszivitással. Azokban az időkben a katonai felhasználású kutyáktól ezt várták el. Ez a kutya a leírások szerint maximálisan beváltotta az elvárásokat, részben azért, mert az összes felhasznált fajtából szerencsés módon a pozitív tulajdonságokat tudták ötvözni, és szerintem a mai napig jobban teljesítenek, mint bármelyik ősfajtája. Ha egy fekete terrier vízbe megy, és ott bármit csinál, a bőrénél száraz marad, hála a speciális szőrszerkezetének. Ez egyébként azért volt elvárás, mert vízi munkát is végeztek velük.
Magyarországra az 1980-as évek közepén érkeztek az első kutyák, a fajtahonosító pedig dr. Gömze László volt. Ő akkoriban Moszkvában tanult és dolgozott, így hatalmas szerencsével közvetlenül a Krasznaja Zvezda állami tenyészetből sikerült kutyákat hazánkba hoznia, ami egy biztosíték volt arra, hogy számos hazai vonal egyenes ági leszármazottja az eredeti kutyáknak.
A beszélgetést rövidesen folytatjuk. Ha addig is szeretnél jobban elmerülni az orosz fekete terrier történelmében, ide kattintva éred el fajtaleírásunkat.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc