A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2023_10_labrador-valoczi-fb-1024x535.jpg

Az bizonyára nem újdonság, hogy a kutyák szeretnek az ember, főképp a gazdájuk közelében lenni. De azt vajon tudod, miért? Íme, mi játszódik le bennük.

Egy kutyának a közelsége a legtöbb embernek örömöt okoz. Egy nemrég közreadott tanulmányban a kutatók arra adják meg a választ, pontosan mi játszódik le kedvencedben, ha vele vagy.

szeret tél A legtöbb kutya akkor a legboldogabb, ha a gazdájával lehet

Az a varázslatos oxitocin!

Az agyban termelődő oxitocin nevű hormonról már számos alkalommal írtunk. Többek között azért felel, hogy az anya mihamarabb elkezdjen kötődni a gyermekéhez, de az állat-ember közti kapcsolat elmélyítésében is jelentős szerepe van. A szóban forgó kutatás során ezt, valamint a vazopresszint – egy másik, a szervezet vízegyensúlyáért felelős hormon, amit összefüggésbe hoznak az agresszív viselkedéssel és a szorongással  – jelenlétét vizsgálták négylábúakban, mégpedig az emberekkel való interakciók során. Izgalmas eredménnyel!

A kutatásban 23 nőstény és 15 kan labrador, valamint golden és labrador retriever keverék vett részt. A csapat egyik fele 10 percen keresztül szabadon, barátságos hangulatban érintkezett egy személlyel, míg a többi kutya pihent. A teszt végeztével valamennyi négylábú jutalomfalatot kapott. Ezt követően vér-, illetve nyálmintát vettek tőlük.

Gazda tanítja a kutyájátGazda tanítja a kutyáját

Eltérő hormonszint

Az eredmények azt mutatták, hogy az emberrel érintkező ebek esetében az oxitocin szintje megemelkedett, míg a kontrollcsoporté nem változott. Ellenben a vazopresszinnél pont fordítva történt: a szintje változatlan maradt az aktív csoportban, de megnőtt a pihenőre bocsátott kutyáknál.

Érdekesség, és amire a kutatók kifejezetten szerették volna megtudni a  választ, hogy az oxitocin szintje a nyálban hamarabb megemelkedik, mintsem a vérben. Ez a vazopresszinnel kapcsolatban nem volt tapasztalható.

Portrait of a fearful female golden retriever A kutyák testbeszédét is megfigyelték

Ezenfelül a kutyák testbeszédét és viselkedését is vizsgálták, mégpedig arra fókuszálva, az mennyire nyugodt, barátságos, vagy épp nyugtalan, feszült. Ezeket az eredményeket végül összevetették, elemezték, majd összegezték a tapasztalatokat.

Mindezek alapján elmondható, hogy a kutyák pozitívan reagálnak az ember jelenlétére, nemcsak lelkileg, de fizikailag is. Az erre adott fizikai reakció pedig befolyással van az emberekkel való kapcsolatukra, tekintve, hogy az így termelődő hormon segíti a köztük levő kapcsolat létrejöttét, valamint szorosabbá és bensőségesebbé válását. Így azt mondhatjuk, hogy az ember közelsége valóban örömöt okoz a kutyáknak. Arról pedig majd máskor beszélünk, hogy az ő közelségük mekkora boldogság a számunkra!

Kövess minket!

golden retriever hormonok kutatás kutya ember kapcsolat labrador retriever oxitocin

Kapcsolódó cikkek