A német vizsla jövőjéért nem kell lobbiznunk, a magyar vizsláéért igen
Közzétéve: 2025. 03. 30 • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 03. 30 • 4 perc olvasás
Miben más a magyar és a német vizsla karaktere, energiaszintje és viszonya az emberekkel? Melyik fajta egészségesebb? Hári Csaba és Szekeres Nikolett tenyésztőkkel beszélgettünk.
H. CS.: Mindkettő fajta nagyon népszerű világszerte, a létszámukban és elterjedtségükben nincs jelentős különbség. Amiben viszont nagyon jelentős az eltérés, az az, hogy a német vizsla meg tudott maradni világfajtaként is egy kiváló vadászkutyának. Az eredeti feladatköréhez sokkal közelebb áll még napjainkban is, aminek vélhetően az az elsődleges oka, hogy van a fajta mögött egy igen erős világszövetség, és a fajta anyaországa elég jól tudja a trendeket uralni, kézben tartani.
Ez sajnos nem igazán mondható el a magyar vizsláról. A magyar vizsla a nagyon népszerű kutyák között van, ami egyrészt nagyon jó, és talán ez az egyetlen magyar fajta, amely ennyire népszerű.
A gond az, hogy őket megőrizni elsősorban vadászkutyának nem sikerült semmilyen szinten, ami rengeteg problémát okoz. A német vizsla tenyésztésében sokkal komolyabb a szelekció a munkaképesség irányába.
A hobbikutyások körében ezért érezhető úgy, hogy a magyar vizslák könnyebben kezelhetőek, de azt hiszem, az kijelenthető, hogy magával a fajtával jelentősek a problémák. A divatból eredő másik jelenség a két fajta szervezeti szilárdsága közötti különbség. Itt az egészségesség szempontjából, például a csípő- és egyéb egészségügyi szűrések alapján, a német vizsla óriási előnyben van a magyar vizslával szemben. Ez természetesen csak a saját véleményem, de ha világállományszinten nézzük a dolgot, egyértelmű a magyar vizsla hátránya. A magyar vizsla esetében kezd időnként elfelejtődni, hogy ez a fajta egy mindenes vadászkutya, és azok a pozitív tulajdonságok, amik jellemzőek rájuk, és amelyek miatt szeretjük őket, azért alakultak ki, mert erre a célra alakították ki a fajtát.
Ha a tenyésztés elválik ettől a szelekciótól, úgy a fajta nyilván elveszíti ezeket a jó tulajdonságait is. Ez a hobbitartóknál eleinte úgy tűnik, hogy előnyt jelent, mert kevésbé kell a kutya energiáit levezetni, mederbe terelni képzésekkel, de egy idő után ez együtt járhat az idegrendszer leromlásával és egyfajta degenerációval, ami majd más problémákat okoz a hétköznapokban. Itt sajnos nem a jövőről van szó, ezek a tendenciák sok magyar vizslában már jelen vannak.
H. Cs.: A felnőtt kutyáknál is van pár dolog, ami megkülönbözteti a két fajtát. Az egyik ezek közül éppen az emberekkel kapcsolatos viszonyuk. A gazdával való együttműködési hajlam általában erősebb a magyar vizslákban. A kombinációs és a kognitív készségek területén én szintén előnyt érzek a magyar vizsláknál, ez egy régi tapasztalatom, hiszen hosszú ideje mindkettő fajta aktív képzésével foglalkozom.
Sz. N.: Nekem az a bajom az ilyen általánosításokkal, hogy ezek olyan lózungok, amit minden fajta sztenderdben leírnak, és ezek vannak variálva logika nélkül a kutyák sztenderdjében. Ez így jól hangzik, és egyszerűen megérthető mindenki számára, ugyanakkor nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a dolgokat. Vannak fajtaspecifikus tulajdonságok, de a kutyákat sokkal inkább egyedként kell vizsgálni.
H. Cs.: Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a magyar vizslának gyakran, jogosan, felrótt hiba az, hogy az állomány sokkal heterogénebb, mint a német vizsláé. Ez munka szempontból nem feltétlenül szerencsés, a hobbikutyások részéről viszont tekinthetjük annak, hiszen egy fajtán belülről is többféle karakterű kutya közül tudnak választani. De ha a kérdés messziről nézzük, akkor igen, talán fajtaszinten rá lehet húzni ezeket a tulajdonságokat a két fajtára. Én egyébként inkább a magyar vizsla szempontjából szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy ha a fajta jelentősen „elmegy” az eredeti funkciójától, az csak problémákat fog okozni, amit már látunk is.
Aki teheti, az próbáljon meg akár a kölyökvásárlásnál abba az irányba menni, hogy lehetőleg a funkciót előnyben részesítő tenyésztőket keresse. Hosszú távon csak így lehetséges e kiváló fajta, a magyar vizsla erényeit és kiváló tulajdonságait megőrizni. Ez, mint említettem, egy nagy különbség a két fajta között: a német vizsla esetében nincs szükség ilyen lobbitevékenységre.
Az interjú első felét itt olvashatod el, ahol a tenyésztők többek között a kölyökkori különbségekről is részletesebben mesélnek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Nagy gond lehet, ha gyakran eszi ezt a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc