Magyar kutyafajták nevét viseli egy exobolygórendszer
2024. 07. 10.
2024. 07. 10.
Egy pályázat megnyerését követőn magyar fajták nevét viseli mostantól egy exobolygó és központi csillaga.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) kiírt pályázatán elfogadták a magyar csapat javaslatát, miszerint szeretnék, ha két magyar kutyafajta neve is helyet kapna az exobolygók elnevezésében.
Az egyik névadó a komondor
2022-ben a Nemzetközi Csillagászati Unió harmadszorra írt ki pályázatot, amiben a résztvevők exobolygók és központi csillaguk elnevezésére tehettek javaslatot.
A pályázat során 20 exobolygórendszer kapott új nevet, amire 91 ország 603 pályázata versengett egymással.
Mik azok az exobolygók?
Az exobolygók olyan Naprendszeren kívüli bolygók, amelyek idegen csillagok körül keringenek. Az exobolygók jellemzőinek feltérképezésével a csillagászok közelebb kerülhetnek a bolygókeletkezés folyamatának megértéséhez, illetve a Földön kívüli élet lehetőségének kutatásához.
Az IAU elfogadta a magyar csapat javaslatát, így a Komondor és a Puli nevet viselheti mostantól a Vadászebek csillagképben található HAT-P-12 csillag és a HAT-P-12 bolygó.
A NameExoWorlds 2022 verseny célja az volt, hogy 20 olyan exobolygórendszert el tudjanak nevezni, amelyek jelenleg egy központi csillagból és egy felfedezett exobolygóból állnak. Ezeket a James Webb-űrteleszkóp először fogja majd vizsgálni.
A puli lett a másik befutó
Világszerte több, mint 8800-an vettek részt a versenyen. Voltak köztük tanárok, diákok, hivatásos és hobbicsillagászok, tudománykommunikációs szakemberek és a csillagászat iránt érdeklődő laikusok is.
20 exobolygórendszert neveztek el. A nevek kiválasztásában segédkeztek az adott bolygó felfedezői is. Fontos kritérium volt, hogy ha a rendszernek új bolygóját fedezik fel, azoknak illeszkedniük kell nevük témájában az első bolygó és csillaga nevéhez.
A választás során örültek és támogatták, ha valaki a saját anyanyelvén adott be pályázatot.
A magyar csapat tagjai voltak többek között a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) exobolygó-kutatói mellett a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagászai és amatőr csillagászok is.
A közleményben olvashatjuk, hogy az ómagyar pásztornemzet nomád, vándorló életmódja előtt tiszteleg. Emléket állít ezzel a vadászatban, nyomkövetésben és az őrzésben jeleskedő kutyafajtáknak.
A későbbiekben, ha a rendszerben új bolygót fognak felfedezni, valószínűleg az is magyar kutyafajtáról kaphatja majd a nevét.
Ha szeretnéd jobban megismerni a komondorokat, akkor ebben a cikkben minden információt megtalálsz róluk. A puli fajtaleírását pedig ide kattintva olvashatod.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek