„Érthetetlen, miért nincs a kutyásoknak legalább egy magyar agara is?”

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

„Érthetetlen, miért nincs a kutyásoknak legalább egy magyar agara is?”

Közzétéve: 2025. 05. 16 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás

magyar agarak

Milyenek a mindennapok egy magyar agárral? Mit jelent a pipás farok? Milyen a magyar agarak és a gyerekek viszonya? Dr. Jakkel Tamást, az FCI magyar elnökét, magyaragár-tenyésztőt kérdeztük.

A beszélgetésünk első részében említette, hogy az 1940–1950-es évek fordulóján a magyar agár tulajdonképpen szinte kihalt. Miként élte túl ezt a nehéz időszakot a fajta?

J. T.: Az 1960-as évek elején egy filmsorozat készült Mátyás királyról, amelyben a készítők szerettek volna magyar vizslákat és agarakat bemutatni, ezért megpróbáltak még létező példányokat felkutatni. Hosszas keresést követően a gödöllői állattelepen leltek fel néhány példányt, és valójában belőlük próbálták rekreálni a fajtát abban a formában, ahogy akkoriban ők gondolták. Az akkori kinológusok jó munkát végeztek, mert 1963-ban a nemzetközi szervezet elfogadta azt a sztenderdet, ami kisebb változtatásokkal mind a mai napig érvényes.

Jakkel Tamás Dr. Jakkel Tamás / Fotó: welovedogz.hu

Miben más, miben tér el a magyar agár az angol agártól?

J. T.: Ez a kutya napjainkban úgy rusztikus, hogy nem nehéz és nem burkolt felépítésű, egyenes hátvonallal, az angol agártól eltérően a farka többnyire nem egyenes, hanem a végén található egy úgynevezett pipa. Érdekesség: van egy nagyon régi könyvem, ahol igen meglepő módon azt is leírják, hogy azt az agarat tartsuk meg funkcionális szempontból, amelynek a pipája balra dől. Ez genetikailag nonszensz, de a tapasztalatom az, hogy az összes agaramnak balra dől, amit mindig mosolyogva nézek én is. Rövidszőrűsége ellenére nem olyan a szőrzete, mint az angol agáré, amelyik fényes, teljesen rásimuló. A magyar agaraké 1–1,5 centiméter hosszúságú; télen nagyon komoly bundát növeszt ez a kutya. Tartható kint is, és egy magyar agártól nem fogjuk látni azt, hogy felhúzott lábakkal didereg a hóban.

Egy dolgot nagyon komolyan kell venni velük kapcsolatban: ha egy magyar agár önök mellé kerül a házban, ő onnantól kezdve önökkel akar lenni.

Nem kint akar lenni egy kennelben; és ha ön az udvaron tölti a nap nagy részét, akkor ott szeretne lenni, de ha bent a házban, akkor, mint egy szőnyeg, elfekszik a gazda körül. Ez egy olyan karakterű kutya, amelyik nem zaklatja az embert, nem kapaszkodik rá szüntelenül. Egy kis testi kontaktust igényel, tehát például a mancsát ráteszi az ember lábára, de nem lóg az emberen, ami számomra egy rendkívül szimpatikus vonás.

magyar agár vágta Válóczi AÉK Aktív kutyák / Fotó: welovedogz.hu

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Az ön véleménye szerint kinek való, illetve kinek nem való a magyar agár?

J. T.: Még régebben, Szankai Judit tenyésztőtől hallottam egy bírói továbbképzésen azt, amit akkor még nem értettem teljesen. Ő azt mondta, hogy akinek kutyája van, nem érti, hogy miért nincs legalább egy magyar agara is. Ez a fajta ugyanis a kutyázás és a kutyatartás összes pozitív élményét summázza. Aki különösen értékelni fogja a magyar agarakat, az az, akinek komoly EQ- és IQ-igénye van egy kutyafajtával szemben. Ezzel a fajtával ugyanis nem kell veszekedni, ösztönösen érti a testbeszédből, indíttatásokból, hogy éppen mit várnak el tőle. Aki nyugalmas életet szeret, akár otthon is szívesen elmolyol napokig, de szereti a természetet, szeret kirándulni, szereti a szépet látni, és magával viszi a kutyáját, annak mindnek való. Többszintű az az élmény, amit egy magyar agártól kapok, mert az élet minden helyszínén olyan élményt tud nyújtani, ami számomra kiemelten fontos, otthon is, és kint, a terepen is.

A kutya szempontjából javaslom, hogy olyan ember válasszon magyar agarat, aki legalább hetente 2-3 alkalommal szabadon tudja engedni. Ilyenkor azt fogja látni – és ezt kérem, értse szó szerint –, hogy mosolyog. És ez a látható boldogság igen nagy örömöt jelent annak, aki a kutyákat szereti. Szétszalad a szájuk, reszketnek, és várják, hogy mikor léphetnek akcióba.

Mivel egy nagyon szerethető kutya, és igen komoly kötelék alakul ki a gazdák és a magyar agaraik között, gyakran elhangzik a kérdés, hogy meddig él, milyen élettartam várható az esetükben? Viszonylag nagy testű kutyák, ennek ellenére ha valaki egy magyar agarat vesz, azt várhatja, hogy 11–13 évig nagyon jó társat talál. Ráadásul ez a fajta egyáltalán nem beteges. A kondíciójuk általában kiváló, egészségesek és fittek. A legidősebb szukám például 11 évesen is száguld a coursingpályán, a föld felett másfél méterrel, nyújtott testtel. Ennek ellenére, mint minden fajtánál, náluk is előfordul egy speciális egészségügyi probléma, egy autoimmunnak gondolt elváltozás, nevezetesen: vannak olyan kutyák, akik elvesztik a karmaikat, ami egy futó kutyánál funkcionális problémát okoz. Én még nem találkoztam ezzel a problémával, de vannak leírások a jelenség előfordulásáról.

Magyar agár kisgyerekkel A gyerekekkel remekül kijön / Fotó: welovedogz.hu

Másik gyakori kérdés, hogy miként jönnek ki gyermekekkel. A tapasztalataim azt mutatják, hogy csodálatosan. A tőlem elvitt kutyákkal együtt cseperedő gyerekekről olyan képeket küldenek a gazdák, amik szinte már „giccsesen” szépek. Ahol gyerek van, ott ez a kutya vigyázni fog rá, amíg él. Az ember a saját otthonába és családjába egy olyan állatot vigyen be, ami az életét még komfortosabbá és kellemesebbé teszi, mint addig volt. Erre pedig a magyar agár az egyik legalkalmasabb fajta a tapasztalatom szerint.

A dr. Jakkel Tamással készült interjú első részét itt olvashatod el.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Kövess minket!

magyar agár agár magyar kutyafajta magyar kutyafajták interjú

Kapcsolódó cikkek